BLESKOVÝ PRIESKUM Šefčovič prvý, Čaputová tesne za ním

1. 3. 2019 14:30

Agentúra Phoenix research on-line uskutočnila bleskový prieskum po oznámení odstúpenia prezidentského kandidáta Roberta Mistríka z volebného boja na prezidenta SR a zisťovala, či jeho potenciálni voliči akceptovali Mistríkovo priame odporúčanie voliť za slovenskú prezidentku právničku Zuzanu Čaputovú. Výskum sa konal 26. 2. – 1. 3. 2019 na reprezentatívnej vzorke 1099 respondentov medzi občanmi SR starších ako 18 rokov metódou CAWI.

BLESKOVÝ PRIESKUM Šefčovič prvý, Čaputová tesne za ním
Foto: TASR
Popis: Kandidát v prezidentských voľbách Maroš Šefčovič
reklama

Výskum volebných preferencií a volebného potenciálu ukázal, že Mistríkova podpora, ktorú mu v rámci predchádzajúcich prieskumov voliči vyjadrovali, sa rozložila medzi súčasných najsilnejších uchádzačov – Maroša  Šefčoviča, Zuzanu Čaputovú, Štefana Harabina – ale posilnila aj konzervatívnych prezidentských kandidátov, predovšetkým Bélu Bugára, Milana Krajniaka, Františka Mikloška a Ivanu Zuzulu.

 
 
 
Pre zistenie volebného odhadu sa využili metódy takzvaného volebného potenciálu. Výskum volebného potenciálu nevykazuje možný výsledokvolieb, ale ukazuje šance daného subjektu u tzv. zvažujúcich voličov (teda tých, ktorí zvažujú svoju účasť vo voľbách). Ľudia v tomto type výskumu si nevyberajú jednu stranu / hnutie / združenie, ktorému by dali svoj hlas, ale dávajú hlas volebným kandidátom, o ktorých vážne uvažujú. Ide len o hlasy od občanov, ktorí nevylučujú svoju účasť vo voľbách. Súčet vo výskume volebného potenciálu tak nemusí zodpovedať sto percentám.
 
 
 
 
Optikou volebných preferencií a volebného potenciálu vedie diplomat Maroš Šefčovič (vyhlásené volebné preferencie: 19,8 %, volebný potenciál:26,1 %), ktorému s menším odstupom sekunduje právnička Zuzana Čaputová (volebné preferencie: 18,5 %, má však deklarovaný menší volebný potenciál: 21,2 %). Tretím v poradí je sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin (s nameranou volebnou preferenciou: 15,2 % a volebným potenciálom: 19,8 %).
 
S veľkým odstupom sa ako štvrtý umiestnil poslanec a podpredseda parlamentu Béla Bugár, ktorý však spolu s poslancom Milanom Krajniakom, bývalým poslancom Františkom Mikloškom a vedcom a predsedom Slovenskej konzervatívnej strany Ivanom Zuzulom patrí k spolu s prvými tromi kandidátmi k najúspešnejším adresátom deklarovanej podpory od pôvodných voličov vedca a prezidentského kandidáta Roberta Mistríka. 
 
 
 
 
Najmenej potenciálnych Mistríkových voličov sa podarilo osloviť  exžupanovi Marianovi Kotlebovi, Róbertovi Švecovi, Jurajovi Zábojníkovi a podnikateľke Bohumile Tauchmannovej.
 
V rámci bleskového výskumu sa zisťovala a zvažovala účasť voličov v blížiacich sa prezidentských voľbách a to vo výške 55,5 %, keď odstúpenie Roberta Mistríka posilnilo silnejšie váhanie voličov týkajúce sa ich účasti vo voľbách novej hlavy štátu
 
 
 
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…