Autentická spoveď Slováka z Berlína. Takáto je nemecká metropola po krvavých útokoch

11.1.2017 6:00

Pár dní pred vianočnými sviatkami vletel na vianočné trhy kamión a razil si cestu pomedzi ľudí. Pri tomto vyčíňaní prišli o životy viacerí návštevníci trhov a Berlín tak dostal krvavú nálepku. Aj napriek týmto skutočnostiam sa Slovák Marek Stašák spolu so skupinou mladých ľudí rozhodol privítať Nový rok práve v tejto nemeckej metropole. Prečítajte si jeho svedectvo o tom, čo videl a zažil.

Autentická spoveď Slováka z Berlína. Takáto je nemecká metropola po krvavých útokoch
Foto: Archív: Marek Stašák
Popis: Židovský pamätník v Berlíne

Nový rok ste vítali v jednej z nemeckých metropol – v Berlíne. Len pár dní predtým sa na vianočných trhoch stal teroristický útok. Vedeli ste o ňom? Nemali ste strach ísť na „miesto činu“?

Áno, Nový rok sme oslávili ako početná skupina v Berlíne. Samozrejme, o útoku sme vedeli, ale nebáli sme sa. Ani blesk neudrie predsa na to isté miesto dvakrát. Obávali sme sa akurát atmosféry.

Aká bola na mieste atmosféra? Bolo vo vzduchu cítiť udalosti uplynulých dní?

Na počudovanie, pochmúrnu atmosféru nebolo príliš cítiť. Na pietnych miestach horeli sviečky, ľudia ich ešte aj zapaľovali, ale čo sa týka obyvateľov, nebolo z nich cítiť zlú náladu. Všade bežal život ako vždy. Akurát sa veľa ľudí zhlukovalo pri ruskej ambasáde ako znak smútku aj za Alexandrovcami.

Boli ste tam so skupinou priateľov, stretli alebo videli ste počas vášho pobytu v metropole niečo „podozrivé“?

Na nič také si nespomínam. Akurát na hlavnom námestí počas osláv Nového roka kričal nejaký muž, že má bombu. Policajti ho ihneď spacifikovali bez väčšej paniky a pokračovalo sa ďalej. Podľa neskorších správ však išlo iba o planý poplach.

Nachádzali sa v uliciach zvýšené počty príslušníkov polície? Obmedzovali vás nejakým spôsobom?

Policajtov bolo na niektorých miestach požehnane. K parlamentu sme sa museli dostať cez postranné uličky, pretože hlavné ťahy boli uzavreté. Mimo centra by ste ale hliadky hľadali márne.

Ako to v meste vyzerá? Stretli ste sa s nejakými imigrantmi? Pohybovali sa v miestach, kde ste boli aj vy?

V meste je naozaj pokojná atmosféra. Pohybovali sme sa všade a za tých pár dní sme pobehali väčšiu časť Berlína. Navštívili sme Alexander Platz, Bránu, Berlínsky múr a všelijaké námestia. Bolo ich naozaj dosť. Akurát neďaleko ruskej ambasády a Brány bol protest proti patriarchátu v štátoch tretieho sveta. Boli vystavené slučky z povrazov, ktoré mali znázorňovať, že denne takto popravia muži až 6 žien. Za tými šibenicami boli akurát postavení muži i ženy tretieho sveta, ktorí sa snažili kontaktovať ostatných okoloidúcich.

Zdroj: Archív MS/Protest proti patriarchátu v štátoch tretieho sveta v Berlíne

A čo domáci obyvatelia? Podarilo sa vám s nimi rozprávať? Ako vnímajú udalosti spred Vianoc?

Domáce obyvateľstvo bolo pokojné. Rozprávali sme sa s viacerými, či už náhodnými okoloidúcimi, alebo barmanmi, čašníkmi a kuchármi. Pravdupovediac, iba jeden z ľudí nám prezradil, že sa obáva, čo bude ďalej, ostatní boli pokojní a užívali si príchod Nového roka. Povedal by som, že tá väčšina držala spolu, tak sme vnímali aj všetok kolektív v každej reštaurácii či galérii.

Takže ste počas svojho pobytu v Berlíne ani na chvíľu nepocítili nebezpečenstvo? Alebo ohrozenie života? Odporučili by ste návštevu aj svojim známym?

Nebezpečenstvo som nepocítil, akurát by mohli Berlínčania zabudnúť na pyrotechniku. Počas osláv jej bolo viac než dosť. Ani zďaleka nie som zvyknutý na také niečo doma na Slovensku. Určite by som odporučil návštevu Berlína aj ďalším, je to krásne mesto s prívetivými ľuďmi a výbornými reštauráciami.

Zdroj: Archív MS/novoročný Berlín

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: du

Ďalšie články z rubriky

Most spravil Ficovi škrt cez rozpočet. Nepodporí návrh zákona, na ktorom šéfovi Smeru nesmierne záleží

11:00 Most spravil Ficovi škrt cez rozpočet. Nepodporí návrh zákona, na ktorom šéfovi Smeru nesmierne záleží

Poslanecký klub strany Most-Híd nepodporí v parlamente návrh ústavného zákona strany Smer-SD na zast…