Atómový útok na Spojené štáty! Posaďte sa a žasnite nad obrazmi budúcnosti popredného generála

21.4.2017 6:00

ROZHOVOR Vyhrážky jadrovými zbraňami sú podľa generála Jiřího Šedivého bežnou rétorikou Severnej Kórey. Podľa bývalého najvyššieho vojenského veliteľa českej armády a pedagóga Vysokej školy CEVRO Institut nemá zatiaľ Severná Kórea rakety, ktoré by doleteli tak ďaleko, a jadrovú nálož takú malú, aby bola prispôsobená letu. Napriek tomu varuje, že vývoj a trend Severnej Kórey sú veľmi znepokojivé a agresívne, nie mierumilovné. Ak by teoreticky Severná Kórea bola schopná inštalovať jadrovú zbraň na ponorku, ktorá by vedela skryť svoj pohyb, bolo by v ohrození priamo územie Spojených štátov.

Atómový útok na Spojené štáty! Posaďte sa a žasnite nad obrazmi budúcnosti popredného generála
Foto: Archív
Popis: Generál Jiří Šedivý, bývalý náčelník Generálneho štábu českej armády, pedagóg Vysokej školy CEVRO Institut
Severná Kórea prostredníctvom Kim In Ryonga oznámila, že: Washington vytvára nebezpečnú situáciu, ktorá môže vyústiť kedykoľvek v termojadrovú vojnu a predstavuje vážnu hrozbu pre celosvetový mier a bezpečnosť.“ Hrozí termonukleárna vojna alebo ide len o strašenie?
 
Sú to opakované výroky, ktoré už kedysi predniesol Kim Čong-un v reakcii na otočenie americkej lode do oblasti Kórejského polostrova. Takáto rétorika je používaná bežne.
 
Mali by sa Spojené štáty prestať miešať do situácie v Kórei? Alebo je situácia natoľko vážna, že musia zasiahnuť? Je kritika smerom k Spojeným štátom a ich zásahom oprávnená?
 
Nie je to úplne presné. Spojené štáty každoročne vykonávajú cvičenia s juhokórejskou armádou a severokórejský režim reaguje podobne. Nielen Spojené štáty, ale aj juhokórejský režim sú ohrozované silou zbraní. Na druhú stranu, použijú naozaj všetky svoje sily, ktoré majú k dispozícii, aby zničili Južnú Kóreu a Spojené štáty.
Fakt je, že nejde o nič nové, a aj Spojené štáty s ohľadom na to, ako zasiahli v Sýrii, sa spoliehajú na niektoré kroky viazané na použitie sily. To môže znervózňovať. Je potrebné upozorniť na súčasnú správu, že oná lietadlová loď na čele flotily Carl Vinson nemierila ku Kórejskému polostrovu, ale na cvičenie s austrálskym námorníctvom, čo ukazuje, že niektoré výroky vedúcich predstaviteľov Spojených štátov nie sú presné. Dnes nepresné vyjadrenia korigovali, ale práve nepresné výroky majú za následok napätie. To je pravda.
 
Zo strany Severnej Kórey ide teda len o bežnú rétoriku. Nebezpečenstvo nie je reálne?
 
Tendencia viesť nebezpečnejšiu rétoriku neznamená, že budú príslušné strany strieľať. Vývoj v Severnej Kórei je znepokojujúci a Severná Kórea pracuje na celej triáde jadrových zbraní. Teda na kvalitných balistických raketách, ktoré by zasiahli vzdialené územia vrátane Spojených štátov, čo je znepokojujúce. Druhým aspektom sú jadrové testy, Severná Kórea už ich niekoľko vykonala a hovorí sa o príprave ďalšieho, čo dokazuje, že je schopná pripraviť jadrovú nálož a dokáže ju odpáliť. Ide o zložitú technológiu a ak by sa Severokórejčanom podarilo dostať sa na vrchol tretej časti celkového projektu jadrovej zbrane, teda miniaturizovať zbraň tak, aby bola nesená na balistickej rakete, tak je to veľmi nebezpečné. Niektorí experti hovoria o tom, že by Kórejčania mohli mať zbrane už okolo roku 2021, čo je znepokojujúcejšie ako súčasné debaty.
 
Vieme, aké jadrové zbrane Severokórejčania majú? Kam môžu doletieť a akú škodu môžu spôsobiť?
 
Ťažko povedať, ide o špekulácie. Veľa prenášaných informácií je skreslených a nie úplne presvedčivých. Myslím si, že na dva- až tritisíc kilometrov už Severokórejčania sú schopní raketu odpáliť, a musíme túto vec vziať vážne. Musíme počítať s tým, že Spojené štáty budú hlavné teritórium. Zatiaľ Kórea nie je schopná ich zasiahnuť, ale trend a postup sú pomerne znepokojujúce.
 
Sú teda schopní vyrobiť jadrovú zbraň. Akú a akej sily, to netušíme?
 
Severokórejčania ešte nemajú také schopnosti, to je evidentné. Nemajú rakety, ktoré by doleteli tak ďaleko, aby ohrozili územie Spojených štátov okrem okrajových častí. Hlavný dôvod je, že v súčasnosti nemajú jadrovú nálož takú malú, aby sa dala umiestniť na danú raketu, ktorú sú schopní skonštruovať a vystreliť. Takže tá vec je pomerne dosť dôležitá, musíme sledovať, čo sa skutočne deje a do akej miery budú Severokórejčania okrem svojej rétoriky skutočnou hrozbou. Tu môžeme len špekulovať. Severná Kórea tvrdila na poslednej prehliadke, že dokáže odpáliť raketu z ponorky. Tam hrozí veľké nebezpečenstvo a problém, ktorý je potrebné analyzovať. Keby sa špekulatívne a teoretické ponorky dostali do blízkosti Spojených štátov a boli odpálené rakety nesúce jadrovú nálož, to bude obrovský problém. Musíme si byť vedomí toho, že nie je jednoduché dostať ponorku do takej vzdialenosti a skryť jej pohyb a podobne. To si vyžaduje pomerne zložitú operáciu a Severná Kórea v súčasnosti nemá takú malú jadrovú nálož. Avšak onen vývoj je veľmi nebezpečný a je potrebné, aby Čína, Rusko a Spojené štáty na to reagovali a aby Severokórejčanov donútili prestať s vývojom, ktorý nie je mierumilovný, ale agresívny. Potenciálny konflikt treba vidieť.
 

Muž sleduje na televíznej obrazovke správy o odpálení severokórejskej balistickej rakety. Zdroj: TASR

Spomenuli ste, aké by bolo ťažké skryť pohyb ponorky mieriacej k Spojeným štátom. To isté platí aj pre vzduch. Rakety mieriace k Spojeným štátom by pravdepodobne do cieľa vôbec nedoleteli...
 
Áno. Spojené štáty už v minulosti postavili časť protiraketového dáždnika pre rakety zo Severnej Kórey a zaisťujú tiež ochranu Japonska. Spojené štáty budujú obranu teritória nielen tým, že by poslali niekam loď, ale vykonávajú rad krokov, ktoré sú práve zamerané na prípady, keď by Kórejčania chceli zneužiť svoje schopnosti odpáliť balistickú raketu na Japonsko alebo spojencov. Budujú raketový dáždnik obranného charakteru.
 
Donald Trump v poslednom čase chváli Čínu za to, ako tlačí na Severnú Kóreu. Pred pár týždňami sa ale plne sústredil na Sýriu, a zrazu sa otočil smerom k Severnej Kórei. Prečo? Čím to je?
 
Myslím si, že ide o povahový rys Donalda Trumpa. Jeden problém riešil 59 raketami, ktoré poslal na leteckú základňu v Sýrii za domnelý útok chemickými zbraňami, a síce ho nepovažuje za vyriešený, už je neaktuálny. Nasleduje zhodnotenie, plánovanie následných krokov a podobne. Teraz prišiel pálčivý problém. V dlhodobejšom hľadisku po debatách Čína vykonala niektoré kroky, ktoré mohli mať pozitívny vplyv na utlmenie severokórejských aktivít s veľkým otáznikom, a tak to reflektuje.
 
Ďalším aktuálnym vyhlásením je odkaz z Turecka, že ak Európska únia nezruší víza pre Turkov, môžu zrušiť dohodu s Európskou úniou a znovu pustiť vlnu migrantov na európske územie. Dokázal by to Erdogan urobiť? Naplní svoje vyhrážky?
 
Problém Turecka je veľmi závažný a je potrebné sa mu veľmi venovať. Erdogan je človek, ktorý ak sa rozhodne niečo urobiť, tak to urobí. Práve tak, ako sa porátal s opozíciou. Dnes už sám vyhlasuje, že Európska únia nie je hlavným záujmom Turecka, a vidí sa ako regionálna veľmoc, na čo Európsku úniu nepotrebuje. Chce mať prepojenie s európskym regiónom cez voľný pohyb Turkov tam a späť a na tom bude neustále trvať. Nástroj, ktorý má v ruke, teda znovuuvoľnenie imigračnej cesty cez Balkán, bude používať a bude na ňom hrať. Dokonca ak bude odmietať všetky návrhy a spôsoby dohody, tak môže ten problém vytvoriť.
 
Spýtam sa z opačnej strany. Mala by Európska únia zrušiť víza pre Turecko?
 
Určite nie. Ak by to Európska únia urobila a podľahla tlaku aj s vedomím toho, aké Erdogan urobí kroky, tak bude v Európe veľká kríza. Európa nemá iné riešenie. Keby víza zrušila, prídu s Turkami aj ľudia, ktorých si neželáme, alebo príde migračná vlna. Ten konflikt nastane tak či onak. Európa ako celok by mala ukázať, že je schopná politického konsenzu a je schopná prijímať bolestivé rozhodnutia, ktoré chránia Európsku úniu, ale nepodliehajú komukoľvek zvonku.
 
Erdogan vyhlásil, že by mohol znovu obnoviť trest smrti. Domnievate sa, že Turecko bude niekedy schopné splniť podmienky, ktoré Európska únia žiada, aby mohlo vstúpiť medzi členské štáty?
 
Pokiaľ bude pokračovať v tom, čo ste naznačili, príde rad ďalších problémov. Najviditeľnejší je momentálne obnova trestu smrti, a ak ho obnoví, nemá Turecko v Európskej únii čo robiť.
 
Grécko sa pripravuje na možnosť, že by Turecko zrušilo dohody a do Európy by sa valila ďalšia migračná vlna. Kadiaľ by utečenci išli tentoraz? Využili by iné cesty alebo by obnovili tie vyskúšané?
 
Cesta by bola rovnaká, pretože ju poznajú pašeráci a pokúsili by sa ju obnoviť. Ten koridor je takmer uzavretý, ak hovoríme napríklad o Bulharsku, Maďarsku a uvidíme, ako sa bude správať Chorvátsko. Mohlo by dôjsť k počiatočnému rozdeleniu utečeneckých prúdov, ktoré by hľadali najvýhodnejšiu cestu, kadiaľ sa do Európy dostať, a po čase by sme zistili, kde je slabý článok Schengenu alebo našich opatrení.
 

EÚ by podľa Šedivého Turecku rozhodne víza rušiť nemala. Zdroj: Holubnastrese.cz

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Zuzana Koulová
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Traja aktivisti nemôžu najsilnejšej strane diktovať, kto má byť minister vnútra! To budú medvede vyberať, kto má viesť rezort životného prostredia? Pýta sa Fico

19:45 Traja aktivisti nemôžu najsilnejšej strane diktovať, kto má byť minister vnútra! To budú medvede vyberať, kto má viesť rezort životného prostredia? Pýta sa Fico

Strana Smer-SD nie je na jedno použitie. Prekonala mnoho krízových situácií, ale vždy sa vrátila nas…