Atény vyhostia dvoch ruských diplomatov. Moskva bude reagovať odvetne

11.7.2018 13:45

Grécko vyhostí dvoch ruských diplomatov a dvom ďalším zakáže vstup na svoje územie. Dôvodom je skutočnosť, že vykonávali aktivity nezlučiteľné s ich diplomatickým statusom, informoval v stredu grécky denník Kathimerini.

Atény vyhostia dvoch ruských diplomatov. Moskva bude reagovať odvetne
Foto: SITA
Popis: Grécka vlajka

Grécka vláda sa bezprostredne k správe priamo nevyjadrila. Jej hovorca však v reakcii na otázku, týkajúcu sa vyhostenia diplomatov, uviedol, že Atény nebudú tolerovať žiadne konanie, ktoré je v rozpore s medzinárodným právom, napísala agentúra Reuters. 

Na informáciu gréckej tlače už zareagovalo ruské ministerstvo zahraničných vecí, ktoré podľa agentúry Interfax uviedlo, že podnikne odvetné kroky.  

Denník Kathimerini napísal, že rozhodnutie Grécka nasledovalo po pokusoch ruských diplomatov o podkopanie nedávnej dohody o zmene názvu susedného Macedónska, ku ktorej Atény a Skopje dospeli v snahe vyriešiť dlhoročný vzájomný spor. 

Grécko sa v tomto roku nepridalo k iným krajinám, ktoré rozhodli o vyhostení ruských diplomatov zo solidarity s Veľkou Britániou - v súvislosti s prípadom otravy bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije. Bruselské internetové noviny EU Observer vtedy označili Atény a ďalších desať krajín EÚ vrátane Slovenska, ktoré k obdobnému vyhosteniu nepristúpili, za priateľov Ruska. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Hrnko o SAV: Tí, ktorí sa tak hrdo hlásia k ‚slušnému Slovensku‘ vrátane prezidenta Kisku, tlačili ministerku do nezákonného postupu

0:00 Hrnko o SAV: Tí, ktorí sa tak hrdo hlásia k ‚slušnému Slovensku‘ vrátane prezidenta Kisku, tlačili ministerku do nezákonného postupu

Slovenská akadémia vied (SAV) sa mala zmeniť na vedecko-výskumnú inštitúciu k 1. júlu tohto roka, al…