Assange zvažuje ponuku vypovedať pred americkým kongresovým výborom

9.8.2018 20:00

Zakladateľ projektu WikiLeaks Julian Assange zvažuje ponuku vypovedať pred americkým výborom Snemovne reprezentantov pre spravodajské služby ohľadom údajného zasahovania Ruska do amerických prezidentských volieb v roku 2016. Oznámila to vo štvrtok jeho právnička, ktorú cituje agentúra Reuters.

Assange zvažuje ponuku vypovedať pred americkým kongresovým výborom
Foto: SITA
Popis: Julian Assange, zakladateľ serveru Wikileaks

"Žiadosť výboru Snemovne reprezentantov pre spravodajské služby potvrdzuje ich záujem vypočuť si pána Assangea. Vyšetrovatelia požiadali o jeho osobnú účasť v čase, ktorý bude vyhovovať obom stranám. Vážne zvažujeme túto ponuku, avšak Assangeova ochrana musí byť zaručená," vyhlásila jeho právnička Jennifer Robinsonová.

Assange sa ešte pred šiestimi rokmi ukryl na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne, keďže mu vtedy hrozilo vydanie na stíhanie do Švédska v súvislosti s údajným znásilnením. Aktivista a publicista austrálskeho pôvodu, ktorý sa preslávil zverejňovaním amerických tajných dokumentov, sa totiž obával, že by ho následne vydali do Spojených štátov.

Zatiaľ čo Švédsko medzičasom zastavilo konanie v Assangeovom prípade, britské orgány ho chcú naďalej zatknúť pre obvinenie z porušenia podmienok kaucie.

Ekvádor v snahe vyriešiť túto patovú situáciu udelil Assangeovi občianstvo a požiadal Britániu, aby mu priznala štatút ekvádorského diplomata, ktorý by mu umožnil bezpečný odchod. Londýn ale túto žiadosť zamietol.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Bugár o prezidentských voľbách: Problémom je, že témy určujú novinári. Vyjadril sa aj k Šefčovičovi

15:50 Bugár o prezidentských voľbách: Problémom je, že témy určujú novinári. Vyjadril sa aj k Šefčovičovi

ROZHOVOR Od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej ubehol takmer rok, počas ktorého sa udialo množ…