Aspoň vie, kde leží Česká republika, komentoval premiér Sobotka triumf Trumpa

9. 11. 2016 20:45

Zvolením Donalda Trumpa za amerického prezidenta sa začína nová etapa vzťahov Európy a Spojených štátov, uviedla dnes česká diplomacia. Podľa ministra zahraničných vecí Lubomíra Zaorálka prinesie Trump do politiky nové pohľady. Český premiér Bohuslav Sobotka vyzval na pragmatický prístup. Podľa neho Trump aspoň na rozdiel od niektorých predchodcov vie, kde leží Česká republika. Informoval o tom spravodajský portál Novinky.cz.

Aspoň vie, kde leží Česká republika, komentoval premiér Sobotka triumf Trumpa
Foto: SITA
Popis: Český premiér Bohuslav Sobotka
reklama

"Občania v USA demokraticky zvolili zmenu. Rešpektujeme to a berieme to pragmaticky. Trump, na rozdiel od niektorých predchodcov, aspoň vie, kde leží ČR," napísal premiér v reakcii na výsledok amerických prezidentských volieb a poukazoval pritom na Trumpovu bývalú manželku Ivanu Trumpovú (rodenú Zelníčkovú), ktorá sa narodila v Československu a s ktorou má tri deti - dvoch synov a dcéru.

Sobotka zároveň Trumpovi zablahoželal k zvoleniu za prezidenta USA. Vyjadril tiež nádej, že pod Trumpovým vedením budú Spojené štáty naďalej spoľahlivým partnerom a spojencom.

Sobotka spomenul aj ostrú predvolebnú kampaň v USA. Podľa neho Trump stavil na agresívny populizmus, zhromaždil protestné hlasy sprava aj zľava.

Najťažšie bude prekonať rozdelenosť americkej spoločnosti

"Najťažšie bude teraz prekonať vzniknutú rozdelenosť americkej spoločnosti," dodal český premiér.

Šéf českej diplomacie Zaorálek uviedol, že Trump prináša do politiky nové pohľady. Víťazovi volieb zablahoželal a dodal, že sa začína nová etapa vzťahu medzi ČR a USA. Zaorálek pripomenul aj hodnoty, ktoré majú obe krajiny spoločné, a fakt, že USA sú pre Česko najväčším trhom mimo EÚ.

Vicepremiér Andrej Babiš charakterizoval Trumpovo zvolenie ako prekvapenie. Pripomenul jeho agresívnu rétoriku v kampani a aj skutočnosť, že v prvom prejave po zvolení ju zmiernil. Zdôraznil tiež Trumpov postoj k migrácii, ale dodal, že mu treba dať šancu.

Don't worry, Amerika

Babiš uviedol pre český denník Právo: "Sociológovia a politológovia dosť podcenili Američanov, ktorí už majú dosť zavedeného systému klientelizmu, z ktorého žije úzka skupina politikov a lobistov. Že už majú dosť korupcie a starých poriadkov."

Podľa Babiša si Američania voľbou Trumpa vyžiadali zmenu. Vicepremiér tiež dúfa, že nový prezident USA pomôže EÚ vyriešiť problém migrácie ukončením konfliktu na Blízkom východe.

Český minister kultúry Daniel Herman povedal: "Keď Kolumbus objavil Ameriku, mala Praha už vyše 140 rokov svoju univerzitu. Európa už toho veľa zvládla. Tak, don't worry, Amerika, sme s tebou."

Minister obrany Martin Stropnický sa vyjadril diplomaticky: "Demokraticky zvolenému prezidentovi sa patrí zablahoželať. Na hodnotenie je asi trochu skoro. Myslím, že ešte nezačal..."

Podľa dnešných slov hovorcu českej prezidentskej kancelárie Jiřího Ovčáčka "normálni Američania" ukázali, ako sa dá poraziť "mocenský konglomerát klamárskych médií a nadutej pseudoelity".

"Lož a nenávisť sa dá poraziť... Dokážme aj my v roku 2018, že sme schopní poraziť súdržnosť médií a tzv. elít," dodal Ovčáček, ktorého citoval portál Novinky.cz.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…