Asistovaná samovražda v hlavnej úlohe s Ficom. Premiérove slová sú vážnym odkazom pre KDH aj Most-Híd

8.12.2015 8:49

Buď vznikne koalícia dvoch strán, pričom jednou z nich bude Smer, alebo vláda zlepenca. Takéto vyjadrenie či skôr ultimátum možno považovať za kľúčový moment smeráckeho slávnostného snemu. Komentátor Peter Schutz pritom hovorí o ponuke na samovraždu.

Asistovaná samovražda v hlavnej úlohe s Ficom. Premiérove slová sú vážnym odkazom pre KDH aj Most-Híd
Foto: SITA
Popis: Premiér Robert Fico počas vystúpenia v Národnej rade

„Kľúčom nie je buď/alebo – to je banalita, ale dve strany v koalícii, čiže Smer iba s jedným partnerom. To je vážny odkaz do KDH aj Mostu-Híd,“ myslí si Schutz vo svojom komentári v denníku Sme.

Harakiri za bieleho dňa

Komentátor si myslí, že ak Ján Figeľ z KDH a Béla Bugár z Mostu Ficovi uveria, že trojkoalícia nie je medzi scenármi vývoja, tak majú škrt. „Trvať na spoločnom postupe po 5. marci znamená darovať Ficovi alibi, prečo si „musel“ vybrať za partnera SNS,“ ozrejmuje komentátor scenár po parlamentných voľbách.

Hoci podľa neho Figeľ s Bugárom vedia, že ísť do vlády so Smerom individuálne, znamená akési harakiri za bieleho dňa, pri vládnutí s väčším subjektom z opačného spektra môže prísť menšia strana o dôveryhodnosť, preferencie i programovú identitu. „Koaličná zmluva ´jeden na jedného´ by bola ako vypísanie úmrtného listu toho menšieho ešte i vtedy, ak sa ten partner nevolá Smer a nepredsedá mu ten Fico, ktorého základnou emóciou voči celej opozícii – nielen KDH – je zloba,“ upozorňuje Schutz.

Trojlístku KDH, Most-Híd a Sieť však podľa Schutza nezaručuje istotu prežitia ani trojkoalícia. Formát vládnutia, ktorý vyhlásil Fico, je však podľa neho ponukou na asistovanú samovraždu, kde je tým asistentom samotný Fico.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rat
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Tanečník Pellegrini: Niekedy ani neviem, kde sa mi to šťastie dostalo, rozplýval sa na východe

0:01 VIDEO Tanečník Pellegrini: Niekedy ani neviem, kde sa mi to šťastie dostalo, rozplýval sa na východe

Výjazdové rokovania vlády nebývajú iba čisto pracovnými záležitosťami. V mnohých regiónoch sú ľudia …