Asi sa budem musieť zmeniť, priznáva Havran nečakane. Sulík sťahuje žalobu a Poliačik je sklamaný

25. 1. 2017 16:00

V utorok večer sa konala diskusia Denníka N, v ktorej sa stretol europoslanec Richard Sulík s publicistom Michalom Havranom. Diskusia trvala skoro dve hodiny a aktéri sa nedohodli ani na tom, čo to je fašizmus. Reakcie na seba nenechali dlho čakať a toto sú dozvuky diskutérov, a nielen ich…

Asi sa budem musieť zmeniť, priznáva Havran nečakane. Sulík sťahuje žalobu a Poliačik je sklamaný
Foto: Reprofoto/ Denník N
Popis: Michal Havran, Lukáš Fila, Richard Sulík
reklama

Hlavnou témou utorkovej diskusie Denníka N bola žaloba, ktorú podal predseda SaS Richard Sulík na teológa Michala Havrana za to, že ho nazval „trápnučkým fašistom“. Okrem hádky a nezhôd počas skoro dvojhodinovej diskusie padlo aj šokujúce priznanie Sulíka, že sa viac nepovažuje za liberála, či jeho odporúčanie Havranovi, aby fajčil menej trávy. Viac z utorkovej diskusie si môžete prečítať TU.

Podľa Havrana je fašista každý, kto s ním nesúhlasí

Pár hodín po diskusii europoslanec na sociálnej sieti spravil ďalšie vyhlásenie, ktoré by sa dalo označiť za šokujúce. „Žalobu na Havrana stiahnem,“ píše. Vo svojom príspevku sumarizuje informácie, ktoré sa v diskusii dozvedel, napríklad, že islam nie je kompatibilný s našou kultúrou a je fašistický. „Tiež som sa dozvedel, že fašista je z pohľadu pána Havrana každý druhý, avšak nedozvedel som sa, ako chceme nazývať skutočných fašistov, tých, ktorí by radi inak zmýšľajúcich ľudí posielali do plynu,“ konštatuje Sulík.

Ako ďalej uvádza, po tejto diskusii nadobudol dojem, že podľa Havrana je fašista každý, kto s ním nesúhlasí, a dospel k záveru, že s ním nemá zmysel diskutovať. „Pochopil som, že aj vďaka pánovi Havranovi pojem fašista tak strašne devalvoval, že nech si ma kľudne tak označuje, je to vlastne úplne jedno,“ priznáva a uzatvára, „a preto žalobu sťahujem, budem sa venovať zmysluplnejším veciam.“

Zdroj: Facebook/Richard Sulík

Asi sa budem musieť zmeniť

Teológ Havran už stihol zareagovať na Sulíkove kroky pre Denník N. „Pán Sulík žalobu stiahol, pretože vie, že by prehral. Všetky jeho ostatné interpretácie, na ktoré sa mi už nechce reagovať, pretože ukázal limity svojho historického a kultúrneho vedomia o fašizme, sú určené iba ako testosterónové odkazy jeho nasledovníkom,“ vyjadril sa.

Svoje si však Havran povedal aj na sociálnej sieti. Podľa jeho slov má nevyžiadanú terapiu od stovky verných nasledovníkov, ktorí riešia všetko od jeho brady, detstva, nadutosti až po to, čo povedal. „... lenže povedal som všetko, čo som potreboval povedať, bez koučov a asistentiek a gaťkových poslankýň v hľadisku, nemám žiadne vychcané mediálne tréningy, nepozerám si telefón, keď diskutujem,“ vysvetľuje a pokračuje, „nepredstieram falošnú skromnosť – najnovší trend politického marketingu, nehuckám ľudí proti utečencom, Rómom, vzdelaným ľuďom a umelcom, ani proti najslabším, myslím, že roky hovorím stále dookola to isté, ale zjavne zbytočne.“ Svoje vyjadrenie uzavrel slovami: „Vďaka trollom zo SaS za 24-hodinovú terapiu. Asi sa budem musieť zmeniť.“

Zdroj: Facebook/Michal Havran

Sklamal Sulík aj Havran

Búrlivá debata medzi Richardom Sulíkom a Michalom Havranom nenechala chladným ani Martina Poliačika z SaS, ktorý opísal sklamanie zo svojho šéfa Sulíka, že sa už viac nepovažuje za liberála. Podľa Poliačika to však bola otázka času, kedy to Sulík prizná. „Mrzí ma, že Richard Sulík sa necíti byť liberálom v európskom kontexte, ale to priznanie bolo otázkou času.“ Liberál však sklamanie neskrýval ani z Havrana, s ktorým vo veľa veciach súhlasil, ale nepresvedčil ho, pretože podľa jeho názoru nebol najlepšie pripravený. „Mrzí ma, že dnes Mišo nebol lepšie pripravený, lebo čo sa poctivosti argumentácie týka, argumenty nahradil za apely,“ napísal na svojom Facebooku Poliačik. Sulíkov poslanec vyjadril sklamanie aj z toho, že ani jeden z diskutujúcich nevyužil priestor na jednoznačné pomenovanie toho, akú hrozbu predstavuje fašizmus a extrémizmus v našej spoločnosti.

Nepovšimnutý neostal ani Sulíkov apel na Havrana, že by mal fajčiť menej trávy. „Sulík sa nedá prevychovať urážkami a zmierlivosť sa nepreukazuje poukazovaním na príliš veľkú spotrebu trávy,“ kritizoval Poliačik a svoje vyjadrenie uzavrel slovami, že azda nabudúce uvidí viac.

Zdroj: Facebook/Martin Poliačik

Začalo sa to takto…

Žaloba, ktorú sa rozhodol europoslanec podať na moderátora Havrana, má korene až v minulom roku, konkrétne ide o 7. novembra 2016. Šéf liberálov Richard Sulík vo svojom komentári na HNonline.sk hodnotil politickú situáciu v Spojených štátoch amerických a opisoval v ňom možnú výhru republikánskeho kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa. V komentári Sulík písal, že hlavným dôvodom, prečo budú Američania voliť Trumpa, je, že: „Žijeme v pomýlenom svete prehnanej politickej korektnosti. Bojuje sa za práva všelijakých menšín, za práva migrantov, za zákazy čo len náznaku diskriminácie, proti najmenším prejavom extrémizmu, xenofóbie, rasizmu… s výsledkom, že biely pracujúci heterosexuálny a dane platiaci americký muž je v Amerike najväčším chudákom. A práve títo a ich rodiny zvolia Trumpa.“

Na jeho slová ešte v ten deň reagoval publicista Michal Havran. Na sociálnej sieti napísal: „Mali sme v Európe takých liberálov, ako Jorg Haider alebo Pim Fortuyn. Tiež začínali ako psychotickí libertariáni a skončili rovnako ako Richard Sulík ako trápnučkí fašisti.“ Viac sme o tom písali TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: du
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO: Kriminalista Mikulaj vypovedal o pohybe telefónov obžalovaných po Kuciakovej vražde

19:35 VIDEO: Kriminalista Mikulaj vypovedal o pohybe telefónov obžalovaných po Kuciakovej vražde

Kriminalista a odborník na informačné technológie Dušan Mikulaj vypovedal pred senátom Špecializovan…