Asad na ceste v dobytí posledného regiónu rebelov. Pomôcť mu môžu vnútorné nezhody v al-Káide

19. 12. 2017 11:00

Sýrsky prezident Bašár Asad sa aktuálne zameriava na získanie kontroly v provincii Idlib v severnej Sýrii, o ktorú prišiel pred tromi rokmi. Ide o posledný zostávajúci región bez prítomnosti vládnych vojsk, pripomenula agentúra AP.

Asad na ceste v dobytí posledného regiónu rebelov. Pomôcť mu môžu vnútorné nezhody v al-Káide
Foto: repro foto Sputnik News
Popis: Operácie na Blízkom východe.

Získavať postupne kontrolu nad touto provinciou môžu Asadovi podľa komentára AP zjednodušiť nejednotnosť a nezhody v radoch teroristickej siete al-Káida, ktorá momentálne v Idlibe dominuje.

Kontrolu nad Idlibom stratil Asad pred takmer tromi rokmi a nedávno sľúbil, že ju získa späť. Predpokladá sa však, že pôjde o mimoriadne tuhé a finančne nákladné boje. 

Zadržanie popredných členov al-Káidy a vnútorné nezhody zvyšujú obavy pred možnými nepokojmi a bojmi medzi radikálnymi a umiernenejšími frakciami tejto extrémistickej organizácie v husto obývanom Idlibe, ležiacom v hraničnej oblasti s Tureckom.

V Idlibe sa sústreďujú tisíce bojovníkov, ktorí sa tam premiestnili z iných častí krajiny. Je to tiež miesto, kde sa usadili civilisti po tom, ako utiekli z Aleppa, Homsu, predmestí Damasku či iných miest.

Napätie v Idlibe v ostatných mesiacoch postupne eskalovalo, čo podľa AP odzrkadľuje mocenský boj medzi tvrdou líniou zahraničných bojovníkov - lojálnych vodcovi al-Káidy Ajmanovi Zawáhirímu - a jej umiernenejším sýrskym krídlom.

Sýrska odnož al-Káidy, známa ako Front an-Nusra, sa na jar tohto roka premenovala na Front dobytia Sýrie (Fatah aš-Šám) a stojí na čele aliancie povstaleckých skupín Haját Tahrír aš-Šám, ktorá viedla boje proti sýrskym vládnym silám a ich ruským a iránskym spojencom na väčšine frontov v Sýrii.

Táto aliancia stále zohráva kľúčovú úlohu pri kontrole väčšiny územia provincie Idlib.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Harabin je zástanca toho najhoršieho zločineckého prúdu.  Sú za ním veľmi temné sily. Bojím sa jeho úspechu, konštatuje Baránik

0:03 Harabin je zástanca toho najhoršieho zločineckého prúdu. Sú za ním veľmi temné sily. Bojím sa jeho úspechu, konštatuje Baránik

ROZHOVOR Štefan Harabin neukázal, v čom je môj návrh zákazu pre sudcov kandidovať vo voľbách protiús…