Asad musí odísť. Hlavne neskončiť ako vo Vietname... Američania diskutujú o Sýrii a Rusko medzitým plánuje odvetu za raketové útoky

30. 4. 2018 7:00

Rusko by mohlo v najbližších dňoch poskytnúť Sýrii moderný protilietadlový systém S-300. Minister zahraničia Sergej Lavrov to uviedol počas svojej návštevy Pekingu s tým, že finálne rozhodnutie ešte nepadlo.

Asad musí odísť. Hlavne neskončiť ako vo Vietname... Američania diskutujú o Sýrii a Rusko medzitým plánuje odvetu za raketové útoky
Foto: TASR
Popis: Bašár Asad

Spojenectvo medzi Ruskom a Sýriou pokračuje aj po údajnom použití chemických zbraní Asadovou vládou v Dúme. Vojenská podpora zo strany Moskvy sa v najbližších dňoch zrejme ešte zintenzívni. Ako uvádza izraelský denník Haaretz s odvolaním sa na denník Kommersant, ruská vláda zvažuje poslať sýrskej armáde moderný raketový systém S-300, ktorý by jej mal pomôcť v obrane vzdušného priestoru krajiny. Ak by k dodaniu tohto efektívneho protilietadlového systému skutočne došlo, prípadné budúce nálety spojencov by boli o niečo komplikovanejšie.

„Ešte nepadlo konečné rozhodnutie. Ak by sme však došli k záveru, že sýrskej vláde systém S-300 poskytneme, nebudeme sa s tým tajiť,“ uviedol podľa denníka Kommersant počas svojej pondelkovej návštevy Pekingu šéf ruskej diplomacie Lavrov. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v rozhovore s novinármi potvrdil, že vláda sa touto záležitosťou vážne zaoberá. „Raketové útoky západných spojencov zhoršili atmosféru v krajine a ohrozili mierový proces.“

 

 

Zdroj: Twitter / MFA Russia

Peskov ďalej poznamenal, že došlo k porušeniu medzinárodného práva. Kommersant uviedol na základe odhadov expertov, že rozhodnutie posilniť sýrsku protileteckú obranu by mohlo viesť konkrétne Izrael k bombardovaniu oblastí, kde by boli systémy nasadené. „Rusko musí na raketové útoky spojencov nejakým spôsobom reagovať. Podľa všetkého sa rozhodlo zvoliť variant rozmiestnenia protilietadlového systému S-300,“ cituje izraelský denník moskovského analytika Ruslana Puchova.

V Spojených štátoch sa medzitým vedie diskusia, akú zvoliť v Sýrii stratégiu. Niektorí republikánski kongresmani považujú nedávne raketové útoky za nedostatočnú demonštráciu sily a požadujú odchod Asada, iní sa obávajú „vietnamského scenára“ a varujú pred dlhodobou účasťou v konflikte, administratíva Trumpa však zatiaľ ani nenaznačila, že by mala v pláne prikročiť pomocou svojich spojencov v Sýrii k zmene režimu.

Sýria však nedáva spať ani americkej verejnosti. Denník USA Today v rámci verejnej diskusie publikoval príspevok jedného zo svojich čitateľov, ktorý vyzýva Trumpa, aby urobil konečné rozhodnutie. „Prezident sa konečne musí rozhodnúť, akú bude hrať Amerika v Sýrii rolu. Rovnako ako vo Vietname ani v Sýrii si nemôžu Spojené štáty dovoliť prehrať, ale ani vyhrať. Na jednej strane z obáv pred reakciami Ruska, na druhej strane zo strachu pred tým, že radikáli ovládnu región,“ píše Danny de Gracia.

De Gracia nie je jediný, kto volá po hlasovaní v Kongrese, ktoré by malo s konečnou platnosťou rozhodnúť. „Buď sa rozhodneme raz a navždy skoncovať s Asadom, alebo by sme mali zo Sýrie odísť,“ nabáda autor komentára. Okrem USA Today a ďalších amerických médií poskytol v rámci verejnej diskusie o Sýrii priestor na vyjadrenie aj denník The Washington Post. Na jeho stránkach „prehovoril“ bývalý úradník ministerstva zahraničia Harry C. Blaney, ktorý momentálne pôsobí v think tanku Center for International Policy.

Blaney vyzýva na rozhodný postup proti Sýrii a Rusku a má jasno aj v otázke budúcnosti prezidenta Baššára Asada. „Treba na Rusko a Sýriu uvaliť ďalšie a ešte ostrejšie sankcie. Asad musí jednoducho odísť. Jeho ďalšie zotrvanie pri moci iste spôsobí smrť mnohých nevinných ľudí. Ak si sýrsky prezident a Rusko myslia, že môžu ďalej beztrestne zabíjať ľudí, všetko je stratené. Donald Trump nás, bohužiaľ, utvrdzuje, že nemá vôbec žiadnu stratégiu,“ napísal Blaney s tým, že Trump sa dostal do Putinovho područia.

Donald Trump

Donald Trump Zdroj: TASR

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Prečo nesmú fašisti vyhrať. PS-Spolu bude vysvetľovať v regiónoch. Ľudia sú sklamaní z doterajších vlád, tvrdí koalícia

20:23 Prečo nesmú fašisti vyhrať. PS-Spolu bude vysvetľovať v regiónoch. Ľudia sú sklamaní z doterajších vlád, tvrdí koalícia

Ľudí k voľbe extrémizmu motivuje pocit sklamania z doterajších vládnych garnitúr aj dezinformácie v …