Asad je zodpovedný za mŕtvych ľudí v Sýrii aj za utečencov, zhodli sa prezidenti a premiéri v EÚ

    Sýrsky prezident Bašár al-Asad (Autor: SITA)

    Summit EÚ sa v štvrtok večer venoval rôznym aspektom trvajúcej migračnej krízy. Kľúčovou sa pre Úniu stáva snaha odstrániť príčiny masového exodu ľudí z blízkovýchodného regiónu. Práve sýrski utečenci sú totiž najvýraznejšou skupinou, ktorá mieri najmä cez Turecko a Balkán ďalej do Európy. Únia sa navyše snaží výrazne prehĺbiť kooperáciu s Tureckom.

    Podľa lídrov krajín EÚ sa musí politické riešenie sýrskeho konfliktu hľadať v úzkej spolupráci s OSN a krajinami v regióne. Summit sa tak vyjadril v podobnom duchu ako ministri zahraničia EÚ pred týždňom. Tí dali najavo, že účastníkom vyjednávania, ktorý by v diskusiách o mieri rozhodne nemal chýbať, je Asadova strana, a to už len z toho dôvodu, že disponuje relevantnou vojenskou silou.

    Ešte pred samotným summitom upozorňoval predseda vrcholných úniových schôdzok Donald Tusk na to, že v prípade ďalšej eskalácie konfliktu hrozí nová mohutná utečenecká vlna. Summit potom v písomných záveroch prejavil obavu, že práve vďaka súčasným ruským útokom na sýrsku opozíciu a civilné obyvateľstvo sa hrozba takejto eskalácie javí ako reálna.

    Ruský zásah do sýrskeho konfliktu posilní Asadov režim, ale nezachráni ho, uviedol po summite francúzsky prezident François Hollande. Podľa jeho slov je úplne jedno, či Asad odíde na začiatku, v priebehu alebo na konci cesty vedúcej k mieri.

    Rusko sa v posledných týždňoch vojensky postavilo na stranu Asadovej vlády, a to celkom otvorene. Moskva uviedla, že jej lietadlá útočia na pozície teroristov a Islamského štátu. Západné štáty a medzinárodné organizácie však upozorňujú, že viacero útokov smeruje aj proti iným opozičným silám bojujúcim proti prezidentovi Asadovi.

    - Reklama -