Armádne nákupy budú mať podľa Matoviča trestnoprávnu dohru. Gajdoš sa ostro ohradil voči tomu, že nákup obrnených vozidiel sa deje v utajení

    0
    Igor Matovič (Autor: TASR)

    Opozícia tiež chcela uznesením požiadať vládu, aby predložila na najbližšiu schôdzu NR SR Dlhodobý plán rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj OS s výhľadom do doku 2030. Zároveň žiadala, aby NR SR zriadila komisiu na plánovanie a kontrolu rozvoja a modernizácie OS SR zloženú zo zástupcov poslaneckých klubov všetkých demokratických politických strán. S doplnením uznesenia neuspel ani Martin Poliačik (nezaradený). Ten chcel zaviazať vládu, aby zverejnila hodnotenie našej armády zo strany NATO. Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) však prisľúbil, že sa pokúsi odkryť aspoň časť tohto dokumentu.

    Opoziční poslanci tvrdili, že problematickým nie je len netransparentný a diskriminačný nákup vojenských transportérov za 1,2 miliardy eur, ale aj podozrivá a neustále odďaľovaná plánovaná modernizácia leteckej techniky. Modernizáciu armády v aktuálnom režime pod vedením SNS preto opozícia považuje za ohrozenie pre verejné financie, ale aj pre samotnú obranyschopnosť a dôveryhodnosť krajiny.

    Gajdoš: Je to osočovanie a znevažovanie úsilia zamestnancov rezortu

    Gajdoš v rozprave povedal, že tvrdenie o porušovaní princípov nediskriminácie a neporušovania zásad hospodárnosti a efektívnosti je osočovaním a znevažovaním úsilia zamestnancov jeho rezortu. Tí sa podľa jeho slov len snažia napraviť stav, ktorý vznikol dlhodobým zanedbávaním OS SR.

    Šéf rezortu zdôraznil, že všetky opozíciou spomínané princípy sú prísne dodržiavané a realizované a nebol porušený žiadny zákon či iná právna norma. Podľa jeho slov ak má niekto informácie o opaku, mal by to bezodkladne oznámiť orgánom činným v trestnom konaní.

    “Ostro sa ohradzujem aj voči tvrdeniam, že nákup obrnených vozidiel sa deje v utajení. Hovoríte, že o špecifikáciách týchto vozidiel nevedia ani úradníci MO. Ktorých máte na mysli? Tých, ktorí pripravujú podklady pre vládu, alebo tých, ktorí vám často nezákonne donášajú? To sú tie zdroje, ktoré vás informovali o údajne katastrofálnych výsledkoch vojskových skúšok, ktoré sa však na Slovensku ešte ani nezačali?” pýtal sa za potlesku koaličných poslancov.

    Gajdoš zdôraznil, že všetky detaily a cenové ponuky sú uvedené v prílohe vládneho materiálu. “Ak niekto má aspoň o desať percent lacnejšiu ponuku na obrnené vozidlá, nech sa ohlási na ministerstve,” vyzval. Minister zopakoval, že pri transportéroch sa našiel najväčší prienik a kompromis medzi cenou a kvalitou práve u fínskeho výrobcu Patria.

    Odmietol tiež, že MO zdržuje obnovu techniky z dôvodu, aby sa musela čo najdlhšie využívať súčasná ruská výzbroj. Zároveň však pripustil, že stíhačky MiG 29 bude Slovensko používať aj po roku 2020. “Tá pupočná šnúra s Ruskom sa nedá len tak prerušiť,” vysvetlil.

    Vy predsa kupujete vyvinutý transportér, tvrdí Matovič

    Aktuálne nákupy spojené s modernizáciou slovenskej armády budú mať po zmene vlády a nastúpení spravodlivosti trestnoprávnu dohru. Povedal to líder OĽaNO Igor Matovič, ktorý ministra obrany Petra Gajdoša (SNS) upozornil, aby autorom obchodov nerobil zástenu, lebo v konečnom dôsledku ho nechajú v štichu a doplatí na to len on.

    “Vaše argumenty, že slovenský obranný priemysel ide s Fínmi vyvíjať vozidlá Patria, to môžete používať len pri ľuďoch, ktorí nevedia. Hráte sa, že za pár mesiacov ste vyvinuli niečo, čo vyvíjali roky tisícky ľudí v Patrii. Vy predsa kupujete vyvinutý transportér. Ale niekto vám povedal, že máte hovoriť o spoločnom vývoji,” odkázal Gajdošovi s dôvetkom, že je to fínske vozidlo, z ktorého sa 70 percent bude fakturačne robiť na Slovensku.

    Matovič verí, že Gajdoš to neobhajuje pre peniaze z provízií, ale preto, že chce niečo dobré pre armádu. “Ale upozorňujem vás, že títo ľudia vás chcú zneužiť. Vy musíte strážiť verejné peniaze. Pevne verím, že nechcete mať na tričku napísané to, čo tam majú Igor Štefanov a Marián Janušek za nástenkový tender,” podotkol šéf Obyčajných.

    Gajdošovi vyčítal tvrdenie, že Nemci a Francúzi nechceli spoločný vývoj a spoločnú výrobu a Fíni boli jediní, ktorí povedali áno. “Ukázalo sa, že skutočnosť bola presne opačná. Chcem sa opýtať, či ste vyhodili generálneho tajomníka Jána Hoľka za to, že takto klamal?” odkázal.

    Toto je výskum a vývoj, odkázal minister

    Minister v reakcii Matoviča uistil, že ak by nebol presvedčený o transparentnosti celého procesu modernizácie, určite by neprišiel do parlamentu vysvetľovať. “Žiaden tender nebol. Toto je vývoj a výskum. A nebola podpísaná žiadna zmluva, ale memorandum o porozumení,” vysvetlil. Na margo Hoľka upozornil, že je jeho podriadený. Gajdoš pritom trvá na tom, že pri Nemcoch a Francúzoch sa projekt realizovať nedal, lebo spoločný výskum a vývoj možno na základe smernice robiť iba medzi spoločnosťami, ktoré vlastní štát.

    Prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška Matovičovi odkázal, že spochybňuje rozhodnutie vlády. “Lebo nie SNS či jednotlivci majú záujem na takomto riešení, ale bolo to rozhodnutie vlády, že prednostne skúsime obstarať vozidlá cez slovenských výrobcov,” reagoval.

    Erik Tomáš (Smer-SD) Matovičovi vyčítal, že do parlamentu na riadne zasadnutia nechodí, ale keď sa mu naskytla príležitosť vyliať vedrá špiny, prišiel. “Tento váš štýl politiky, našťastie pre nás všetkých, už začal fungovať. Výsledkom vášho návratu je pokles preferencií OĽaNO a odchod kolegov od vás,” uviedol.

    Kaliňák: Pri modernizácii armády je podstatná cena a zapojenie nášho priemyslu 

    Najpodstatnejšie pri modernizácii slovenskej armády je, aby sa na prezbrojovaní podieľal slovenský obranný priemysel a tiež cena. Tak to vidí minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD). Hovoril o tom v pléne Národnej rady SR počas mimoriadnej schôdze k téme modernizácie armády.

    “Základ toho celého je, aby slovenský obranný priemysel mohol na modernizácii armády participovať. Pre mňa je dôležité, aby úspešnosť tohto projektu bola meraná dvoma faktormi. Cenou a zapojením slovenského obranného priemyslu. A na tom to minister obrany postavil, zato ho treba oceniť a nie kritizovať,” povedal Kaliňák.

    Zdôraznil, že je tu záujem, aby sa z montážnej dielne, ktorou Slovensko bolo, postupne stala krajina, ktorá vyrába sofistikované technológie. “Ktorými dokážeme ponúknuť prácu aj v čase, kedy kríza bežné odvetvia hospodárstva potrestá, spôsobí straty. Aby sme boli cez vec, ktorá je neustále predmetom záujmu, schopní konkurovať,” uviedol minister vnútra.

    Ocenil, že ministerstvo obrany tlačí na to, aby naše firmy dostávali viac práce. “Máme kvalifikovaných ľudí a chceme, aby dostávali dobré platy,” poznamenal Kaliňák.

    Milan Krajniak zo Sme rodina súhlasí, že podstatné sú cena a zapojenie slovenského obranného priemyslu. Prekáža mu však, že Kaliňák o tom prakticky nič nepovedal. Štefan Zelník z SNS, naopak, ocenil, že Kaliňák podporuje projekt ministra obrany Petra Gajdoša (SNS). “Len podpora domácich výrobcov a výrobkov môže zabezpečiť rozvoj Slovenska,” vyhlásil Zelník.

    Minister vnútra sa vo svojom vystúpení nevyhol ani útokom na opozíciu, najmä na SaS a podpredsedu tejto strany Ľubomíra Galka, ktorý bol v minulosti ministrom obrany. Pripomenul, ako dal Galko odpočúvať novinárov aj ľudí na ministerstve, aj kauzu Sasanka, v ktorej vystupuje líder SaS Richard Sulík a kontroverzný podnikateľ Marián Kočner. Podľa Kaliňáka Kočner lustroval aj kandidačnú listinu SaS.

    Galko oponoval. Na výčitku o tom, že ako minister obrany sa do problematiky nevyznal a nemal víziu, Galko uviedol, že treba hľadieť do budúcna a nie do minulosti. “Nehovorme o tom, či som víziu mal. Teraz ju mám a darujem vám svoj reformný materiál pre bezpečnejšie a spravodlivejšie Slovensko,” uviedol Galko. Poukázal aj na Kaliňákove ovplyvňovanie novinárov v denníku Pravda.

    Ján Marosz z OĽaNO zas pripomenul Kaliňákovi jeho údajné obchodovanie s podnikateľom Ladislavom Bašternákom, ktorý je obvinený v daňovej kauze. Minister sa ohradil a obvinil Marosza z klamstva. “Peniaze od Bašternáka som neprijal. Celý čas ste klamali a zavádzali,” reagoval Kaliňák.

     

    - Reklama -