Anticena Homofób roka. Nominovali Fica, Matoviča aj Sulíka. Za môj mimoriadne homofóbny výrok, hodnotí saskár

18.5.2017 20:50

Aktivisti za práva LGBTQIA komunity dali aj tento rok hlasovať, ktorý politik povedal podľa ľudí najviac homofóbny výrok. Na internete sa rozbehla anketa, v ktorej sú nominovaní poslanci z koalície aj opozície a tento rok nechýba ani premiér Fico. O podrobnostiach informoval pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbii organizátor anticeny Peter Weisenbacher z Inštitútu ľudských práv (IĽP).

Anticena Homofób roka. Nominovali Fica, Matoviča aj Sulíka. Za môj mimoriadne homofóbny výrok, hodnotí saskár
Foto: TASR
Popis: Predseda strany Sloboda a solidarita Richard Sulík
Internetová anketa, ktorá sa rozbehla na stránke Ludskeprava.sk je v plnom prúde a ľudia v nej môžu až do 18. júna hlasovať, ktorý z ponúkaných výrokov je podľa nich najviac namierený proti LGBTQIA komunite. Výsledky potom zverejnia v auguste, ale už teraz je jasné, kto sa o anticenu medzi ľuďmi „uchádza“. 
 
V piatom ročníku ankety Homofób roka sú nominovaní ako po minulé roky piati politici, ktorí sa mali podľa Inštitútu ľudských práv (IĽP) „previniť“ homofóbnymi výrokmi. Podľa Aleny Krempaskej z IĽP môžu Slováci pomocou ankety „povedať, že homofóbia nie je v spoločnosti prípustná a ľudí z LGBT komunity si vážime“. 
 
Číslo jeden má v ankete za rok 2016 poslanec za SNS Anton Hrnko, ktorý vlani reagoval na vyvesenie dúhovej vlajky na podporu pochodu LGBTI komunity na našej ambasáde v Budapešti nasledovne: „Viete si predstaviť, že by toto urobili heterosexuáli? Veď by ich obvinili z pornografie na verejnosti.“

Matovič verzus aktivisti

Svoje miesto si v účasti o anticenu našiel aj Igor Matovič (OĽaNO), ktorý slovne napadol práve organizátorov ankety Homofób roka Petra Weisenbachera a Alenu Krempaskú, ktorí zverejnili, že poslanec porušil zákon. „Vraj jeden je homosexuál a druhý, teda druhá, je lesba,“ povedal Matovič redaktorovi ParlamentnýchListov.sk o ľuďoch z IĽP.
 
Práve medzi Matovičom, Weisenbacherom a Krempaskou sa vlani rozhorel otvorený mediálny spor, keď líder OĽaNO začal tvrdiť, že aktivisti chodia na protesty jeho hnutia len provokovať a sú platení ministerstvom vnútra. O sporoch medzi aktivistami a poslancom sme písali viac TU aj TU.
 
„Keby tu žili len homosexuáli, zanikneme v priebehu jednej generácie.“ Za tieto slová si vyslúžil nomináciu na anticenu europoslanec a líder SaS Richard Sulík. Europoslanec už nomináciu komentoval na svojom facebookovom účte slovami: „Bol som nominovaný na Homofóba roka za môj mimoriadne homofóbny výrok... Ďalší komentár si odpustím.“ 
 
 
Medzi ďalšími adeptami na spomínanú anticenu nechýba ani exminister vnútra Daniel Lipšic. „V Európe sa trend obmedzovania slobody prejavu orientuje na tri oblasti, kde prebiehajú trestné stíhania. Po prvé ide o kritiku homosexuálnych zväzkov, po druhé o kritiku islamu a po tretie kritiku liberálnych interrupčných zákonov,“ povedal Lipšic. 
 
Čerešničkou na torte nominácií na Homofóba roka je premiér Robert Fico za jeho výrok na zjazde európskych socialistov. „Trápili ma len s dvoma témami socialistickí poslanci Európskeho parlamentu, jedna téma homosexuáli a druhá téma moslimovia,“ znie Ficov výrok, ktorý ho dostal do ankety. 

Minulý ročník

Vlani boli výsledky aj nominácie na anticenu Homofób roka úplne iné. „Prebojoval“ sa Boris Kolllár zo Sme rodina so svojím tradičným videním rodiny. „Rodina je otec, mama a deti. Maximálne mama, mama, mama, mama, mama, mama, mama a moje deti! Dvaja teploši a dieťa? Zvrátené!“ povedal v roku 2015 Kollár, za čo ho aktivisti dali do vlaňajšej ankety. 
 
Víťazom sa však minulý rok stal poslanec a predseda ĽS NS Marian Kotleba, ktorý podľa aktivistov z IĽP „plánuje znovuzavedenie cenzúry a obmedzenie“ práv ľudí z LGBTI komunity. „Zavedieme pravidlá na kontrolu obsahu médií, nedovolíme, aby boli deti oblbované zvrátenosťami,“ povedal líder Ľudovej strany o šírení tolerancie voči týmto ľuďom. 
 
Tento rok si budeme musieť na vyhlásenie výsledkov tejto anticeny počkať ešte pár mesiacov. Meno politika, ktorého ľudia v ankete označia za najväčšieho Homofóba roka, zverejnia aktivisti v auguste.  
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Vláda euroskeptikov v Taliansku asi nakoniec nebude. Do cesty sa im postavil prezident. Rozhoduje finančná loby, toto nie je slobodná demokracia, zaznelo

7:00 Vláda euroskeptikov v Taliansku asi nakoniec nebude. Do cesty sa im postavil prezident. Rozhoduje finančná loby, toto nie je slobodná demokracia, zaznelo

Po neúspešných snahách o vytvorenie novej talianskej vlády pripravuje prezident Sergio Mattarella zr…