Ani tak, ani tak! Komora lekárov adresovala Kalavskej a Pellegrinimu takúto výzvu

20. 8. 2019 10:43

Slovenská lekárska komora (SLK) vyzvala ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú (nom. Smeru-SD), aby projekt o reforme zdravotníctva, tzv. stratifikáciu, nepredkladala ani formou ústavného, ani formou obyčajného zákona. V utorok to na tlačovej konferencii uviedol prezident SLK Marian Kollár.

Ani tak, ani tak! Komora lekárov adresovala Kalavskej a Pellegrinimu takúto výzvu
Foto: TASR
Popis: Peter Pellegrini a Andrea Kalavská

Podľa názoru šéfa SLK ani ústavný, ani obyčajný zákon nie je dostatočne odborne pripravený na to, aby mohol byť predložený do parlamentu.

"Ústavný zákon preto, lebo je celý nezmyslom a návrh obyčajného preto, lebo nikto nevie, ako ministerstvo zapracovalo pripomienky, a keďže celý čas od jeho pripomienkového konania bol venovaný návrhu ústavného zákona, či vôbec nejaké pripomienky boli zohľadnené a či sa nimi vôbec niekto na Ministerstve zdravotníctva (MZ) SR zaoberal," konštatoval.

SLK vyzvala nielen Kalavskú, ale aj politické strany a predsedu vlády SR Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby "ukončili politické ťahanice" týkajúce sa stratifikácie a začali sa venovať pacientovi.

Kollár sa vyjadril aj k možnej demisii šéfky rezortu zdravotníctva. Podľa jeho slov by takýto krok nebol správny, pretože do volieb ostáva už len niekoľko mesiacov.

Kalavská v pondelok (19. 8.) potvrdila, že projekt stratifikácie nemocníc nebude mať formu ústavného zákona, čo od nej žiadal predseda Smeru-SD Robert Fico. Smer-SD už povedal, že návrh v podobe obyčajného zákona nepodporí.

Navrhovaná reforma nemocníc ministerky zdravotníctva by mala nemocnice rozdeliť do troch kategórií a určiť, aké typy zdravotných úkonov sa v nich budú vykonávať.

Projekt by mala ministerka predložiť na rokovanie vlády 21. augusta. V prípade schválenia zákona by nadobudol účinnosť od 1. januára 2024.

Dovtedy sa majú súčasné nemocnice pretransformovať na nové typy.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Zavrú Salviniho? Už to ide. Okamura s Fialom v bojovej nálade. A utečenci...

8:59 Zavrú Salviniho? Už to ide. Okamura s Fialom v bojovej nálade. A utečenci...

Líder českého hnutia SPD Tomio Okamura a poslanec za toto hnutie Radim Fiala sa na svojich facebooko…