Ani na druhý pokus: Pellegrini nateraz nemusí čeliť odvolávaniu, veď je piatok...

6. 9. 2019 11:25

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) bude čeliť pokusu o odvolanie z funkcie až v pondelok (9. 9.).

Ani na druhý pokus: Pellegrini nateraz nemusí čeliť odvolávaniu, veď je piatok...
Foto: TASR
Popis: Na snímke v popredí zľava Peter Pellegrini, Richard Raši (obaja SMer-SD), v pozadí zľava Andrej Danko (SNS) a Béla Bugár (Most-Híd) 6. septembra 2019 v Bratislave.
reklama

Poslancom sa ani na druhý pokus totiž nepodarilo otvoriť schôdzu Národnej rady SR, keďže ich v pléne nebolo dosť. Zrejme to súvisí aj s tým, že je piatok a pre niektorých poslancov už začal víkend. Ktovie...

V každom prípade, predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) tak zasadnutie presunul na pondelok o 13.00 h.

Predsedu vlády chce o kreslo pripraviť opozícia. Dôvodom je, že nenavrhol odvolať Moniku Jankovskú (Smer-SD) z postu štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti po tom, čo sa objavili informácie o jej údajnej komunikácii s Marianom Kočnerom, obvineným z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka. Vláda s odvolaním nesúhlasí, Jankovská medzičasom vo funkcii skončila.

Opozičné strany OĽaNO, SaS, Sme rodina a niekoľkí nezaradení poslanci tvrdia, že keď premiér nenavrhol odvolať Jankovskú, prestal obhajovať záujmy občanov SR a uprednostnil záujmy organizovaného zločinu a oligarchov.

Problém navyše podľa opozície bagatelizoval. 

"Týmto konaním sa predseda vlády Peter Pellegrini spreneveril svojmu poslaniu, svojmu verejnému prísľubu, voličom, ako i ostatným občanom SR, ktorých záujem by mal chrániť," uvádza opozícia v návrhu.

Vláda s odvolaním premiéra nesúhlasí, nevidí naň žiadne relevantné dôvody. Návrh opozície vníma ako neopodstatnený a účelový.

Poukazuje, že prichádza niekoľko mesiacov pred parlamentnými voľbami a zakladá sa na nelegálne získaných a zverejnených informáciách z policajných spisov.

Za návrhom vidí snahu niektorých poslancov prekryť svoje zlyhania z minulosti, keď sa stretávali s Marianom Kočnerom.

Kabinet pripomína, že po zverejnení údajnej komunikácie premiér opakovane ubezpečil policajtov, prokurátorov i sudcov, že majú plnú podporu kabinetu a jeho predsedu.

Pellegrini zároveň hovoril, že pokiaľ sa potvrdia podozrenia týkajúce sa Jankovskej, požiada ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) o jej odvolanie.

Jankovská, ktorá komunikáciu a stretnutie s Marianom Kočnerom odmieta, medzičasom vo funkcii skončila. Odišla podľa vlastných slov pre tlak na jej rodinu.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) vykonala pred niekoľkými dňami u Jankovskej zaisťovacie úkony, štátna tajomníčka jej odovzdala mobilný telefón.

Podľa medializovaných informácií mala Jankovská údajne intenzívne komunikovať s Marianom Kočnerom

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

O núdzovom stave ani dnes, odkazuje občanom úrad vlády

17:40 O núdzovom stave ani dnes, odkazuje občanom úrad vlády

Definitívne rozhodnutie týkajúce sa núdzového stavu prijme ústredný krízový štáb na svojom najbližšo…