Angela, prečo? Unikli zaujímavé informácie z okolia kancelárky Merkelovej

20.4.2017 14:33

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa stretáva s ďalším problémom. Denník Focus odhalil, že sa niekoľkokrát nechala o hrozbe teroristických útokov informovať od britských spravodajských služieb. Nemeckí spravodajcovia sa cítia dotknutí.

Angela, prečo? Unikli zaujímavé informácie z okolia kancelárky Merkelovej
Foto: TASR
Popis: Angela Merkelová

Magazín Focus v podnadpise svojho textu (s použitím citácie zdroja) konštatuje, že kancelárka zrejme neverí svojim vlastným ľuďom. Nebýva zvykom, aby sa líder západoeurópskeho štátu spoliehal viac na cudzie než vlastné spravodajské služby. Ako ale naznačuje zistenie vplyvného nemeckého týždenníka, Angela Merkelová si ide svojou vlastnou cestou. Najmenej dvakrát sa kancelárka pýtala podľa Focusu na informácie britských spravodajcov, ktorí ju oboznámili s rizikom hrozby teroristického útoku v Nemecku a Európe vôbec.

Medzi inými jej požadované informácie odovzdala britská vládna spravodajská a špionážna organizácia GCHQ. Je trochu pikantné, že práve tento subjekt mal podľa nemeckej NSA vykonávať na území Nemecka ilegálne odpočúvanie. Magazín Focus odhaľuje, že utajované schôdzky Merkelovej s britskými spravodajcami sa vo vládnych aj spravodajských kruhoch v Nemecku nestretávajú s prílišným pochopením.

„V posledných dvanástich rokoch Merkelová nedorazila ani na jedno každotýždňové stretnutie so šéfmi nemeckých spravodajských služieb. Prečo teda cestovala až do Veľkej Británie? Vari neverí svojim vlastným ľuďom?" cituje magazín nemenovaného nemeckého experta na boj s terorizmom. K poslednému preukázanému stretnutiu Merkelovej a britských spravodajcov malo dôjsť v októbri 2015 na statku niekdajšieho premiéra krajiny Davida Camerona.

Merkelovej konkrétne "odovzdávali rozumy" šéf MI5 Andrew Parker a šéf MI6 Alex Younger. Reč bola podľa všetkého predovšetkým o ruskom prezidentovi Vladimirovi Putinovi a situácii na Kryme. „Britská aj nemecká strana držali stretnutie v utajení. Pri spoločných rokovaniach však neskôr britskí spravodajcovia neskrývali svoje prekvapenie, keď im ich nemeckí kolegovia hovorili, že o cestách Merkelovej na ostrovy nič nevedeli," píše Focus.

Pre nemeckých spravodajcov je zistenie vplyvného magazínu ďalším úderom do tváre. Ako pripomína britský denník Daily Mail, napriek rastúcej hrozbe islamského terorizmu v krajine sa konalo stretnutie medzi britskými a americkými spravodajskými službami bez účasti nemeckých spravodajcov. Dôvodom boli obavy, že by mohli byť informácie zdieľané s Nemcami zneužité Rusmi a objavili by sa na serveri WikiLeaks.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Traja aktivisti nemôžu najsilnejšej strane diktovať, kto má byť minister vnútra! To budú medvede vyberať, kto má viesť rezort životného prostredia? Pýta sa Fico

19:45 Traja aktivisti nemôžu najsilnejšej strane diktovať, kto má byť minister vnútra! To budú medvede vyberať, kto má viesť rezort životného prostredia? Pýta sa Fico

Strana Smer-SD nie je na jedno použitie. Prekonala mnoho krízových situácií, ale vždy sa vrátila nas…