Andor Šándor: Asad nie je blázon. Je to ako so Saddámovými zbraňami. Ja chcem poriadny dôkaz! Skripaľ? To nemá logiku

13. 4. 2018 7:00

Bezpečnostný analytik Andor Šándor sa na vlnách Českého rozhlasu vyjadril k situácii v Sýrii aj k otrave bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa v Británii. To, čo Šándor povedal, sa asi Washingtonu ani Londýnu nebude veľmi páčiť.

Andor Šándor: Asad nie je blázon. Je to ako so Saddámovými zbraňami. Ja chcem poriadny dôkaz! Skripaľ? To nemá logiku
Foto: Hans Štembera
Popis: Andor Šándor

V sýrskom meste Dúmá došlo k útoku chemickými zbraňami. Spojené štáty žiadajú vyšetrenie tohto barbarského činu. Ak by sa ukázalo, že za útokom stáli jednotky sýrskeho prezidenta Bašára Asada, Trump sľubuje potrestanie vinníkov. Šándor pochybuje, že chemické zbrane použil práve Asad. Nerobí si síce ilúzie o tom, že by bol Asad milý politik, tento prezident vždy postupoval voči svojej opozícii brutálne. Lenže rovnako nekompromisní a krvaví sú aj povstalci búriaci sa proti Asadovi. Asad navyše podľa Šándora nie je hlupák. Prezident Spojených štátov Donald Trump nedávno oznámil, že sa Američania stiahnu zo Sýrie, čo je niečo, čo by Asad rozhodne uvítal.

Asad je brutálny vládca, ale nie je to blázon, upozorňuje Šándor

„To už raz zaznelo podobné, že Spojené štáty už netrvajú na páde režimu Bašára Asada. A vždy po týchto vyhláseniach nasledoval chemický útok. Ja si nerobím žiadne ilúzie o Bašárovi Asadovi, o celom klane, ktorý sa vždy k svojej opozícii správal brutálne... Ale že by bol hlupák, ktorý sa pri týchto dvoch vyhláseniach musel radovať, pretože to je presne to, čo potrebuje, že by si tú vidinu menšieho angažmán USA narušil takýmto útokom, to mi príde nepravdepodobné. Ja si dovolím tvrdiť, že ak k tomu útoku naozaj došlo, čo treba verifikovať, tak to mohli byť rebeli, ktorí mohli mať prístup k chemickým zbraniam,“ podotkol Andor Šándor.

Bašár Asad

Bašár Asad. Zdroj: TASR

Na Blízkom východe sa teraz vedie vojna predovšetkým o to, či moslimský svet bude viesť skôr sunnitská Saudská Arábia alebo šiítsky Irán, ktorý podporuje Bašára Asada. „Myslím si, že si Spojené štáty mali v roku 2003 veľmi dobre uvedomiť, čo spôsobia tým, že odstránia od moci Saddáma Husajna a tým vlastne zásadne posilnia šiítske hnutie,“ zdôraznil Šándor. O údajnom chemickom útoku sa nemusíme dozvedieť pravdu, pretože viac než o pravdu tu môže ísť o zbrzdenie nástupu Iránu a jeho spojenca Ruska na Blízkom východe.

„Ja by som bol za, aby sa pravda našla, pretože používať chemické zbrane aj proti deťom je ohavný čin, ale, samozrejme, je otázka, kto bude potrestaný a kto na tom zarobí,“ konštatoval Šándor. My nevieme, kto ten chemický útok vykonal. Chýbajú nám dôkazy rovnako, ako nám chýbali na začiatku tisícročia pred útokom na Irak. Tento útok následne destabilizoval celý región.

V tejto situácii je možné, že Spojené štáty podniknú nejaký obmedzený zásah, aby demonštrovali odhodlanie reagovať. O slovo sa hlási aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý chce dosiahnuť lepšie vzťahy so sunnitskou Saudskou Arábiou. Francúzsky zásah v Sýrii by bol ústretovým gestom voči Saudskej Arábii.

Emmanuel Macron a Theresa Mayová

Emmanuel Macron a Theresa Mayová. Zdroj: TASR

Musíme si vraj dávať pozor aj na Turecko. Podľa Šándora totiž nie je takým spoľahlivým členom NATO, ako bývalo predtým. „Turecko, stopercentne, keby chcelo, tak by porazilo Islamský štát dávno, je to krajina, ktorá má druhú najväčšiu armádu v Severoatlantickej aliancii,“ podotkol s tým, že turecký prezident Recep Erdogan videl väčšieho nepriateľa v Bašárovi Asadovi.

Šándor ku kauze Skripaľ: Toto nemá logiku

V druhej polovici rozhovoru sa Šándor venoval kauze bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa. Podľa Veľkej Británie ho otrávilo Rusko. Lenže Moskva akýkoľvek podiel na útoku popiera. Šándor odporučil poslucháčom, aby sa zamysleli nad tým, komu útok na Skripaľa vlastne poslúžil. Rozhodne totiž neposlúžil Rusku. Keby bol Skripaľ pre Rusko naozaj taký nebezpečný, ako sa dnes občas hovorí, mohol byť zlikvidovaný už v ruskom väzení. „Ja jednoducho nevidím, že by to malo akúkoľvek logiku, aby Rusi Skripaľa zabili,“ zdôraznil.

V Británii síce zahynulo niekoľko Rusov, ale Šándor tu vidí rozdiel. „Všetci to boli ľudia, ktorí v Rusku zbohatli páchaním kriminálnych zločinov. Do Británie sa uchýlili pred hnevom Kremľa. Nechceli sa nechať skrotiť, rovnako ako napríklad bývalý podnikateľ Michail Chodorkovskij, ale nielen on,“ uviedol.

Veľká Británia by podľa hosťa mala predložiť dôkaz, že za útokom na Skripaľa stálo Rusko. Ak za týmto útokom naozaj stálo Rusko, nech je potrestané, ale Šándor neverí, že by to bola pravda. V tejto chvíli prebieha geopolitický diplomatický konflikt, ktorému by prospelo, keby bol trochu pribrzdený, aby sa situácia upokojila. Ak sa neupokojí, môžeme sa vraj predovšetkým v Európe dopracovať do veľmi nebezpečnej fázy.

Nemožno navyše vylúčiť, že britská premiérka Theresa Mayová touto cestou čiastočne rieši problémy s brexitom, pretože to Briti so svojím odchodom z EÚ nemajú jednoduché.

Celý rozhovor nájdete na webe ČRo.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sólymos odstupuje z funkcie: Prezidentka prijme jeho demisiu

12:54 Sólymos odstupuje z funkcie: Prezidentka prijme jeho demisiu

Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijme demisiu ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-H…