Analytik: Kontaminácia ruskej ropy je krátkodobá udalosť

26. 4. 2019 13:15

Kontaminácia ruskej ropy je krátkodobá udalosť. Rusko už uviedlo, že od 29. apríla bude dodávať čistú ropu. Uviedol to pre TASR k problému ruskej ropy znečistenej zlúčeninami chlóru Boris Tomčiak, analytik Finlord, s.r.o.

Analytik: Kontaminácia ruskej ropy je krátkodobá udalosť
Foto: TASR
Popis: Ilustračná snímka
reklama

"Odhaduje sa, že kontaminovaných mohlo byť približne 700.000 barelov ropy. Rafinérie v strednej Európe a v Nemecku musia narýchlo získať ropu z iných zdrojov. Krátkodobo to vytvorí na niekoľko dní mierny tlak na rast cien ropy v Európe," upozornil.

Dodal, že z dlhodobého hľadiska je pre ropu a aj pohonné hmoty stále najdôležitejšie zníženie ťažby kartelom OPEC. Ten od novembra znížil svoju produkciu o 2,5 milióna barelov ropy denne.

V poslednom týždni sa k tomuto dôvodu pridalo aj rozhodnutie USA nepredĺžiť výnimky zo sankcií voči Iránu.

Pohonné hmoty na Slovensku budú v prvej polovici mája naďalej zdražovať. Rast cien by mal byť na úrovni 2 až 3 centov za liter," doplnil Tomčiak.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Prinášame ďalšie podrobnosti z uvoľnenia opatrení: Rozširuje sa výnimka na 48 hodín pre ľudí žijúcich v ČR a Maďarsku

20:40 VIDEO Prinášame ďalšie podrobnosti z uvoľnenia opatrení: Rozširuje sa výnimka na 48 hodín pre ľudí žijúcich v ČR a Maďarsku

Občania, ktorí žijú v Českej republike a Maďarsku, budú môcť od utorka 2. júna od 7.00 h prísť na Sl…