Analytik: Donald J. Trump sa spojí s Putinom proti Číne. Skončí so šírením demokracie

21.11.2016 14:50

Známy český analytik Lukáš Visingr v rozhovore pre server iDnes.cz tvrdí, že od nového amerického prezidenta Donalda Trumpa môžeme čakať pragmatickú politiku, v ktorej sa Washington zameria na presadzovanie amerických záujmov vo svete. Svoju úlohu v tom budú hrať Rusko, Čína, diktátori z Blízkeho východu, Kurdi a možno aj ekonomická vojna.

Analytik: Donald J. Trump sa spojí s Putinom proti Číne. Skončí so šírením demokracie
Foto: TASR
Popis: Donald Trump

Ak bude treba, 45. prezident USA Donald Trump sa spojí napríklad s Ruskom, aby dokázal čeliť rastúcej moci Číny. Dohoda medzi Washingtonom a Moskvou môže vyzerať takto: Trump ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi oznámi, že mu nechá voľnú ruku v krajinách, ktoré bývali súčasťou Sovietskeho zväzu, teda až na Pobaltie, pretože to už je spojencom v NATO. Za to bude 45. prezident USA od Ruska požadovať, aby si nevšímalo Strednú a Južnú Ameriku, pretože tam je zóna pôsobenia Spojených štátov.

„Česku sa ponúka príležitosť v tom, že Trump sa bude chcieť osobne stretnúť s Putinom. Aby to nevyzeralo, že jeden letí za druhým ako prosebník, môžu sa stretnúť v nejakej tretej krajine – a sympatie prezidenta Miloša Zemana k obom Českú republiku ako také miesto na zarazenie novej studenej vojny ponúkajú,“ pripomína v tejto súvislosti vojenský a bezpečnostný expert Lukáš Visingr.

Už nebudeme počuť o nutnosti vstúpiť do tej či onej krajiny a nastoliť tam demokraciu západného strihu. Ak to Spojeným štátom nič neprinesie, Trump o to nebude stáť.

„Kde uvidí možný prospech pre záujmy USA, tam bude spolupracovať. Kde uvidí hrozbu, zasiahne tak tvrdo ako nikto iný. Jeho izolacionizmus neznamená, že stiahne vojakov a uzavrie USA. Napokon aj George Bush mladší vyhral voľby s celkom izolacionistickým programom, ale okolnosti z neho urobili vojnového prezidenta,“ tvrdí expert.

Nový prezident bude chcieť zrejme rozdrviť Islamský štát, pričom nie je vylúčené, že sa na tomto cieli dokáže dohodnúť aj so sýrskym prezidentom Bašárom Asadom. Pravdepodobne sa tiež pokúsi napraviť vzťahy s Moskvou. Zato Čína sa podľa Visingra môže „tešiť“ na obchodnú vojnu, pomocou ktorej bude chcieť Trump veľkého draka pribrzdiť.

„Trump si určite uvedomuje, že musí udržať vplyv USA vo svete. Na Blízkom východe to znamená práve podporu sekulárnych diktátorov či autokratov, ktorí udržiavajú pokoj a poriadok. V Maroku, Alžírsku, Egypte, Jordánsku... A možno aj v Sýrii. A možno čakať aj podporu Kurdov, ktorí sú sekulárni, prozápadní, relatívne demokratickí a v boji s islamistami sa osvedčili. Koniec koncov, ak Barack Obama robil niečo správne, tak to bola práve podpora Kurdov,“ pokračuje analytik.

Už v predvolebnej kampani sa tvrdo ohradzoval proti Číne. Trump napríklad tvrdil, že globálne otepľovanie je výmysel Číny, prostredníctvom ktorého sa snaží získať nejakú ekonomickú výhodu. Problémy bude mať nový prezident USA zrejme aj s Tureckom, najmä, ak uzná zásluhy Kurdov. Turci totiž Kurdom nemôžu prísť na meno, považujú ich za teroristov a urobia čokoľvek, aby tureckým Kurdom nedovolili oslabiť jednotu Turecka.

Horúce chvíľky pre Saudskú Arábiu a Irán

S oslabením vzájomných vzťahov sa bude musieť vyrovnať aj saudská kráľovská rodina, pretože Trump pravdepodobne v maximálnej možnej miere obmedzí závislosť USA od ropy z tejto časti sveta. Namiesto vrelých vzťahov so Saudskou Arábiou potom siahne po Izraeli, ktorý Barack Obama neraz kritizoval. Pred Trumpom sa bude musieť mať na pozore aj Irán, pretože nový prezident už oznámil, že si bude chcieť posvietiť na jadrovú dohodu, ktorú s týmto štátom uzavrel Obama.

„Trump už naznačil, že dohodu o iránskom jadrovom programe bude chcieť zmeniť či vypovedať – a súčasne povedal, že ak sa budú iránske lode priveľmi približovať k americkým brehom, môže sa stať, že už neodplávajú. V jadrovej dohode s Iránom ponúkol Obama srdce na dlani v predstave, že sa s teokratickým režimom dohodne. Ale to bolo naivné a hlúpe očakávanie,“ usudzuje Visingr.

Okrem toho sa Trump zrejme pokúsi zlepšiť vzťahy s filipínskym prezidentom Dutertem, ktorý na adresu Baracka Obamu povedal veľa sprostých slov, a to aj verejne. 45. prezident USA sa asi bude snažiť získať Duterteho späť na svoju stranu. V tejto chvíli sa o priazeň Filipín usiluje Čína, čo Trumpovi zrejme nebude po chuti.

„Trump dáva opakovane najavo, že chce voči Číne zaujať razantný postoj, takže možno očakávať aj zvýšenú podporu Taiwanu – napríklad predaj nejakého vyspelého zbraňového systému, možno aj významného, so strategickým dopadom, ktorý Čínu nahnevá. Na predaj zbraní dôležitým spojencom bude Trump asi všeobecne dosť tlačiť. A je tiež otázka, či signály podpory z USA neurýchlia taiwanské referendum o nezávislosti, ktoré na ostrove visí vo vzduchu už dlhšie a stúpencov nezávislosti tam nie je málo,“ poukázal analytik na ďalšie boľavé miesto vo vzťahoch oboch mocností.

Celý rozhovor si môžete prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp

Ďalšie články z rubriky

Vybuchne časovaná ´eurobomba´?  Ústavný súd má už len týždeň

0:00 Vybuchne časovaná ´eurobomba´? Ústavný súd má už len týždeň

Ak Ústavný súd do týždňa nerozhodne, zlý zákon o voľbách do europarlamentu spôsobí problémy Kresťans…