Analytička: Či bol kórejský summit historickou udalosťou, ukáže až ďalší vývoj

27.4.2018 19:15

Piatkový kórejský summit je pozitívnym momentom v medzikórejských vzťahoch, jeho skutočný význam však ukáže až vývoj v najbližších týždňoch a mesiacoch. Či išlo o historický medzník, bude môcť spoločnosť posúdiť až v horizonte niekoľkých rokov. Pre TASR to uviedla riaditeľka Inštitútu ázijských štúdií Lucia Husenicová.

Analytička: Či bol kórejský summit historickou udalosťou, ukáže až ďalší vývoj
Foto: SITA
Popis: Kim Čong Un, vodca KĽDR

Dôležité podľa nej budú formulácie v deklarácii, ktorej podpis sa očakáva v najbližších hodinách. "Podľa oblastí, ktoré bude adresovať, budeme očakávať ďalšie stretnutie na nižšej úrovni, kde sa dohodne harmonogram rokovaní v daných oblastiach a ich potenciálni účastníci z relevantných rezortov a oblastí," konštatovala.

"Aj predchádzajúce summity sa skončili prijatím všeobecnejšie formulovaných deklarácií a až následné rokovania na nižšej úrovni ich buď začali realizovať v konkrétnych oblastiach, alebo nezačali," pokračovala. Úspešný bol z tohto pohľadu summit v roku 2000. Naopak, summit v roku 2007 nepriniesol želané výsledky v dôsledku zmeny na poste juhokórejského prezidenta a ďalšieho rozvoja severokórejského jadrového programu.

Summit lídrov Južnej a Severnej Kórey sa uskutočnil v piatok. Na takejto - doposiaľ len tretej - vrcholnej schôdzke od kórejskej vojny z rokov 1950-1953 sa koncom marca dohodli zástupcovia oboch krajín na prípravných rokovaniach v dedine Pchanmundžom v pohraničnej demilitarizovanej zóne.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Mlčiaci Matovič prerušil tlačovku Smeru. Čo sa vlastne stalo?

17:29 Mlčiaci Matovič prerušil tlačovku Smeru. Čo sa vlastne stalo?

Tlačovú besedu strany Smer – SD ku kauze Gorila, prerušil šéf strany OĽaNO Igor Matovič. Ten najprv …