Amnesty International v rozhorčení: Európa vracia Afgancov späť do vlasti napriek eskalujúcemu násiliu

5. 10. 2017 10:42

Európske krajiny vracajú viac Afgancov naspäť do vlasti napriek tomu, že sa v tejto vojnou zmietanej krajine stupňuje násilie, varovala dnes organizácia Amnesty International (AI).

Amnesty International v rozhorčení: Európa vracia Afgancov späť do vlasti napriek eskalujúcemu násiliu
Foto: TASR
Popis: Ilustračná fotografia
reklama

Európske vlády podľa AI zámerne ignorujú nebezpečenstvo, ktorému čelia Afganci pri návrate do ich krajiny a spolu s Európskou úniou vyvíjajú obrovský tlak na Afganistan, aby prijímal veľký počet navrátilcov.  

Podľa správy Amnesty International. odvolávajúcej sa na štatistiku EÚ, sa od roku 2015 do roku 2016 počet Afgancov, vracajúcich sa späť do vlasti z Európy, takmer strojnásobil, z 3290 na 9460. 

Podľa údajov misie OSN v Afganistane stále prichádza o život veľký počet civilistov: v roku 2016 ich tam zahynulo alebo utrpelo zranenia 11.418.

Amnesty International preto vyzvala na dočasné zastavenie navracania neúspešných afganských žiadateľov o azyl, pokým sa nebudú môcť vracať do vlasti "bezpečne a dôstojne".

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Žitný: Ak Matovič trvá na Lipšicovi ako šéfovi prokuratúry, je tam zlý úmysel. Ficova kariéra skončila stratou pozície premiéra

1:10 Žitný: Ak Matovič trvá na Lipšicovi ako šéfovi prokuratúry, je tam zlý úmysel. Ficova kariéra skončila stratou pozície premiéra

"Ale vôbec im nejde o transparentného prokurátora! Táto zmena, tak ako ju navrhujú, tak je to politi…