Americký magazín: Európania sú neschopní. Utečencom ponúkajú štedré sociálne dávky, ale nevedia ich začleniť do spoločnosti

2. 11. 2015 17:55

Podľa komentátora amerického magazínu National Review Johna Funda predstavuje migračná kríza v Európe predovšetkým humanitárny problém. Ak vraj nezačnú európski politici používať pri riešení problému zdravý rozum, môže všetko prerásť do geopolitickej krízy. Prestížny americký magazín tiež uvádza, že Spojené štáty by si mali vziať zo situácie v Európe veľké ponaučenie.

Americký magazín: Európania sú neschopní. Utečencom ponúkajú štedré sociálne dávky, ale nevedia ich začleniť do spoločnosti
Foto: SITA
Popis: Vlajka EÚ
reklama

„Švédska ministerka zahraničia Margot Wallströmová pred pár dňami poznamenala, že krajina nebude schopná prijímať ročne bezmála 200 000 migrantov tak, ako to urobila tento rok. V dlhodobom horizonte by to pre Švédsko znamenalo skazu,“ píše Fund a konštatuje, že 190 000 migrantov vo Švédsku je ekvivalent 6,5 milióna prípadných migrantov v Spojených štátoch, čo predstavuje zhruba populáciu štátu Indiana. „Utečenci smerujú do Švédska či Nemecka najmä preto, že tu majú k dispozícii štedré sociálne dávky. Iné krajiny pritom také problémy ako Švédsko nemajú,“ poukazuje Fund a ako príklad uvádza Litvu, ktorá otvorila svoju náruč utečencom, ale takmer žiaden z nich do tejto krajiny zamieriť nechce.

„Sme pripravení prijať utečencov okamžite, ale takmer žiadni z Talianska alebo Grécka k nám nechcú prísť. Vyzerá to, ako keby mali záujem len o Švédsko, Nemecko, Francúzsko a Veľkú Britániu, ktoré ponúkajú štedré sociálne systémy a utečencov k sebe pravdepodobne aktívne lákajú,“ cituje Fund vyjadrenie litovského vicepremiéra Rimantasa Vaitkusa a pridáva zároveň vyjadrenie nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorá na adresu kritikov jej „otvorenej“ prisťahovaleckej politiky vyhlásila, že „strach nie je dobrým radcom“. Fund konštatuje, že Merkelová čelí tlaku aj zo strany koaličných partnerov. „Šéf bavorskej Kresťansko-sociálnej únie (CSU) varoval, že masívny prúd migrantov ohrozuje schopnosť vlády konať a prihráva extrémistickým zoskupeniam. Popularita Merkelovej CDU sa prepadla na 36 percent, čo je najmenej za posledné štyri roky,“ píše Fund.

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU

Fund pripomína, že na vytvorení utečeneckej krízy sa podieľala Merkelová svojím vyhlásením o ignorovaní doterajších pravidiel fungovania v rámci EÚ. „Označila tieto pravidlá za zastarané a umožnila tak utečencom voľný priechod do Nemecka, kde by mohol ich počet v tomto roku dosiahnuť až 1,5 milióna. Nemecké spravodajské služby publikovali v ostatnom čase správu, v ktorej konštatovali, že taký vysoký počet utečencov predstavuje pre štát aj jednotlivé obce nezvládnuteľnú záťaž. Neexistujú presné čísla počtu utečencov a ich národností, ale mnohí sa zhodujú na tom, že asi 70 percent z nich predstavujú mladí muži, ktorí cestujú bez rodín. Z dlhodobého hľadiska môže táto situácia vytvoriť sociálne napätie. Ako napísal fejtonista nemeckého týždenníka Der Spiegel Jan Fleischhauer, doma na nich čakajú rodiny, ktoré do nich vkladajú všetky nádeje. Ale ako budú títo mladí muži reagovať, keď zistia, že nemajú dostatočné vzdelanie a schopnosti na to, aby sa v Nemecku uplatnili?“ konštatuje Fund.

„Nemecko je dnes v arabskom svete považované za zasľúbenú krajinu. Ale ako budú utečenci reagovať na to, keď v krajine nezískajú bývanie ani prácu? Európske štáty musia podľa platných zmlúv ponúknuť útočisko žiadateľom o azyl, ktorí utekajú pred vojnou,“ uvádza Fund a kladie si otázku, či je súčasná migračná kríza v Európe problémom ochrany hraníc alebo ide skôr o problémy spojené s následnou integráciou prisťahovalcov do spoločností jednotlivých štátov. „História nás naučila jednu vec. Európske krajiny nie sú schopné odmietnuť neoprávnené žiadosti o azyl a súčasne zlyhávajú pri integrácii utečencov do majoritnej spoločnosti. Na vlastné oči som videl veľa dôkazov v slumoch na predmestiach Paríža aj Malmö, ktoré moje tvrdenie rozhodne potvrdzujú,“ uzatvára Fund.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…