Americké vojská v Poľsku. Už onedlho

12. 10. 2015 13:17

Výzbroj a ďalšie vybavenie pre americký tankový prápor by sa mali v Poľsku objaviť v polovici budúceho roka, aby v prípade potreby poslúžili predsunutým silám Severoatlantickej aliancie. Uviedol to poľský denník Gazeta Wyborcza s odvolaním sa na poľské ministerstvo obrany. Na poľských základniach by malo zároveň pôsobiť „niekoľko stoviek“ amerických vojakov, ktorí budú mať na starosti sklady zbraní, munície, palív a náhradných dielov.

Americké vojská v Poľsku. Už onedlho
Foto: SITA
Popis: Americký tank M1 Abrams
reklama

Posilnenie európskych spojencov znepokojených ruskou anexiou Krymu a rozpútaním konfliktu na Ukrajine avizoval americký prezident Barack Obama vlani v júni vo Varšave, upozornil list a dodal, že Washington vynaloží na tento program miliardy dolárov. Poliaci poskytnú Američanom základne a objekty na piatich miestach vrátane vojenského priestoru pri meste Drawsko Pomorskie, kde by malo vzniknúť spoločné výcvikové stredisko, a to aj pre americké tanky M1 Abrams. Desať týchto tankov spolu s bojovými vozidlami pechoty Bradley tam absolvovali cvičenie už na jar. V tomto prípade by však mali zostať v Poľsku.

V strednej a východnej Európe by sa malo nachádzať vybavenie pre americkú obrnenú brigádu pozostávajúcu zo 4 700 vojakov

Poliaci navyše sprístupnia Američanom letisko v Lasku, kasárne niekdajšej raketovej jednotky v Skwierzyne a bývalé delostrelecké kasárne v Ciechanówe.

„Celá infraštruktúra v týchto objektoch bude prispôsobená americkým normám,“ uviedol námestník ministra obrany Robert Kupiecki. Američania sa tam budú zdržiavať na základe zmluvy o podmienkach pobytu amerických vojakov na poľskom území (NATO SOFA), pričom základne zostanú pod poľskou jurisdikciou.

Podľa dohody, ktorú ministri obrany oboch krajín v máji podpísali, by sa v Poľsku malo nachádzať vybavenie pre americký prápor (pozostávajúci zo 750 mužov). Vybavenie pre ďalšie prápory má byť tiež v Bulharsku a Rumunsku, pre rotu (pozostávajúcu zo 150 mužov) potom v Estónsku, Litve a Lotyšsku. Definitívne usporiadanie však bude známe až po rozhodnutí Maďarska, či má o americkú základňu záujem alebo nie. „Slováci a Česi nechceli mať na svojom území základne amerického vybavenia,“ podotkol denník.

V strednej a východnej Európe by sa malo nachádzať vybavenie pre americkú obrnenú brigádu pozostávajúcu až zo 4 700 vojakov vrátane zhruba 60 tankov a 250 ďalších vozidiel. Uvedené vybavenie bude k dispozícii pri cvičeniach v rámci „stálej prítomnosti“ rotujúcich amerických jednotiek v regióne. Formálne tým podľa denníka nedôjde k porušeniu dohody z roku 1997 medzi NATO a Ruskom, ktorá nepočítala s rozmiestnením väčších aliančných síl v nových členských štátoch.

Posila východného krídla NATO sa javí ako reakcia na Krym a východoukrajinský Donbas. „Ešte v roku 2013 to vyzeralo, že Európa je bezpečná. Armáda USA sa slávnostne lúčila s posledným tankom Abrams na starom kontinente, na ktorom Američania znížili počet svojich vojakov z 213 000 v roku 1989 na 27 000 v roku 2013,“ pripomenul denník Gazeta Wyborcza a uzavrel, že Američania teraz aspoň nebudú musieť draho budovať nové základne pre svoje jednotky, ale len zriadia sklady výzbroje. Jej presun z USA by bol totiž náročný nielen z finančného, ale najmä z časového hľadiska. V prípade bezprostrednej hrozby potom postačí prepraviť vojakov na miesto.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

FOTOGALÉRIA Sudcovia z akcie Búrka neuspeli na Generálnej prokuratúre

9:15 FOTOGALÉRIA Sudcovia z akcie Búrka neuspeli na Generálnej prokuratúre

Prvá námestníčka generálneho prokurátora SR Viera Kováčiková zamietla sťažnosti sudcov voči uzneseni…