Americké strely posilnia pozíciu Kyjeva pri rozhovoroch o Donbase, hovorí bývalý veliteľ americkej armády v Európe

19. 2. 2018 12:20

Dodávky amerických prenosných protitankových riadených striel typu Javelin na Ukrajinu posilnia pozíciu Kyjeva pri rozhovoroch o riešení konfliktu v Donbase. V rozhovore pre spravodajskú stanicu Deutsche Welle to uviedol bývalý veliteľ americkej armády v Európe generálporučík Ben Hodges, ktorý momentálne pôsobí ako stratég v Centre pre analýzu európskej politiky.

Americké strely posilnia pozíciu Kyjeva pri rozhovoroch o Donbase, hovorí bývalý veliteľ americkej armády v Európe
Foto: TASR
Popis: Ilustračná fotografia

Hodges v rozhovore, z ktorého v pondelok citovala agentúra Ukrinform, avizoval, že strely Javelin dostane Ukrajina v blízkej budúcnosti. Zároveň však poznamenal, že na Ukrajine existuje silný obranný priemysel, ktorý dokáže vyrábať vysoko kvalitné protitankové systémy. Odporučil preto Ukrajincom, aby sa na to zamerali. Nie je to veľmi zložitá technológia, poznamenal Hodges s tým, že Ukrajina si môže vyvíjať vlastné systémy.

Hodges taktiež uviedol, že Washington má záujem na ukončení násilia v Donbase. Ale nie tým spôsobom, že si Rusko ponechá to, čo získalo na tomto území, dodal.

Ukrajinský minister obrany Stepan Poltorak začiatkom februára oznámil, že americké protitankové riadené strely typu Javelin dostane ukrajinská armáda tento rok. "Chcem s istotou povedať, že (systémy) Javelin dostaneme načas, definitívne tento rok," ubezpečil Poltorak.

Americká administratíva sa v decembri rozhodla poskytnúť Kyjevu moderné obranné systémy v rámci úsilia Washingtonu o vybudovanie dlhodobej obranyschopnosti Ukrajiny, aby "mohla brániť svoju zvrchovanosť a územnú celistvosť a odradiť ďalšiu agresiu".

Náčelník generálneho štábu ukrajinskej armády generál Viktor Muženko v januári oznámil, že americké protitankové riadené strely typu Javelin by mali dostať do šiestich mesiacov.

Podľa ruského politického analytika Dmitrija Oreškina USA poskytnú Ukrajine strely typu Javelin len v tom prípade, ak si bude Washington istý, že ich Kyjev nepoužije v ofenzívnych operáciách, ale len na svoju obranu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Šíri sa tu strach z utečencov, ktorých tu nemáme, z islamu, ktorý tu nemáme. Silné slová Rychetského. Pridala sa aj Čaputová

0:01 Šíri sa tu strach z utečencov, ktorých tu nemáme, z islamu, ktorý tu nemáme. Silné slová Rychetského. Pridala sa aj Čaputová

V utorkovom vysielaní relácie Fokus Václava Moravce na ČT24 si prišli na tému Boj za pravdu do pražs…