Americká tlač a Erdogan si padli do nôty v nadávkach na Trumpa. Urobil to najhoršie, čo mohol

16.5.2018 18:22

Americké aj svetové médiá hodnotia krok Donalda Trumpa presunúť americkú ambasádu do Jeruzalema, ku ktorému oficiálne došlo v pondelok počas osláv 70. výročia založenia štátu Izrael.

Americká tlač a Erdogan si padli do nôty v nadávkach na Trumpa. Urobil to najhoršie, čo mohol
Foto: TASR
Popis: Donald Trump

Americký magazín The Atlantic konštatuje, že rozhodnutie Trumpovej administratívy predstavuje významné vyjadrenie podpory a priateľstva medzi Spojenými štátmi a Izraelom. „Na druhej strane presunutie americkej ambasády do Jeruzalema veľmi neuľahčuje pozíciu Washingtonu ako sprostredkovateľa mierových rokovaní medzi Izraelom a Palestínou,“ píše The Atlantic s tým, že Trumpova administratíva odmieta niesť zodpovednosť za dôsledky, ktoré to prinesie.

„Trump a členovia jeho tímu použili naivnú a vôbec tú najhoršiu rétoriku, akú mohli použiť. Bolo by oveľa lepšie, keby Amerika úprimne priznala, že ide o krok s jasným cieľom podporiť Izrael. Skrátka otvorene povedala, že dávame Izraelu to, po čom táto krajina dlho túžila. Spoločne s tým sme mali povedať, že dôsledky tohto rozhodnutia si ponesieme v najbližších týždňoch a mesiacoch. Nemožno predstierať, že to tak nie je,“ píše magazín.

Medzi najhlasnejších kritikov presunutia americkej ambasády do Jeruzalema patrí okrem samotných Palestínčanov aj Turecko. Minulý týždeň prezident Erdogan tento krok označil za „obrovskú chybu“. „Týmto Američania vôbec nič nezískajú. Napokon na pôde OSN vlani v decembri tento krok odsúdilo 128 krajín a len deväť Washington podporilo. Spojené štáty teraz prichádzajú o mnoho skutočných priateľov,“ uviedol Erdogan pre CNN.

Recep Tayyip Erdogan

Recep Tayyip Erdogan Zdroj: SITA

Hoci arabský svet stojí jednoznačne za Palestínou, medzi Tureckom a Arabskou ligou došlo v tejto veci k roztržke. Turecký minister zahraničia Mevlüt Čavušoglu sa totiž ostro pustil do Ligy arabských štátov, ktorá združuje vyše dvadsať krajín vrátane Egypta, Saudskej Arábie či Palestíny. „Váhanie nad avizovaným krokom Trumpovej administratívy v moslimskom svete a najmä v rámci Ligy arabských štátov ukazuje jasný úpadok.“

Šéf tureckej diplomacie zároveň vyzval na spoločný postup proti Spojeným štátom. „Nečinnosť Ligy arabských štátov považujem za veľkú chybu,“ dodal Čavušoglu. Odpoveď Ligy arabských štátov na seba nenechala dlho čakať a jej hovorca Mahmoud Afifi vyjadril nad slovami tureckého ministra „poľutovanie“. „Takéto vyhlásenia rozhodne neprispievajú k normalizácii vzťahov medzi Ligou arabských štátov a Tureckom.“

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pellegrini: Nebalím sa, ostávam

15:28 Pellegrini: Nebalím sa, ostávam

Premiér Peter Pellegrini (Smer – SD) po rokovaní vlády povedal, že chce doviesť stranu Smer do volie…