Američania zabili v Sýrii jedného z vodcov al-Káidy Fadlího

22. 7. 2015 12:45

Americké lietadlá v Sýrii tentoraz definitívne zabili kľúčovú postavu tamojšej teroristickej skupiny Chorásán a jedného z vodcov siete al-Káida Muhsína Fadlího. V utorok to oznámilo ministerstvo obrany USA. Spojené štáty už vlani v septembri oznámili smrť Fadlího pri náletoch na Sýriu, ale súčasne pripustili, že svoje tvrdenie nemôžu overiť na mieste.

Američania zabili v Sýrii jedného z vodcov al-Káidy Fadlího
Foto: SITA
Popis: Ilustračné foto: Pentagón, Washington, USA

Američania vypísali za informácie vedúce k dolapeniu Fadlího odmenu sedem miliónov dolárov s tým, že tento človek predstavuje vážnu hrozbu pre americkú bezpečnosť. Podľa Washingtonu plánovali príslušníci jeho organizácie útoky v USA a v iných západných krajinách.

Fadlí bol zabitý pri nálete 8. júla vo voze, ktorý prechádzal cez severozápadnú Sýriu v blízkosti mesta Sarmada, uviedol Pentagón. Hovorca ministerstva podľa agentúry Reuters povedal, že to bol jeden z mála vodcov al-Káidy, ktorý bol vopred oboznámený s plánom útokov civilnými lietadlami na New York a Washington z 11. septembra 2001. Bol tiež zapojený do útoku na americké námorníctvo a francúzsku bojovú loď Limburg v októbri 2002 pri Kuvajte.

Skupinu Chorásán tvoria veteráni z al-Káidy a organizácia plánuje zo svojej základne v Sýrii útoky proti západným krajinám. Názov odkazuje na oblasť v Afganistane a Pakistane, kde sa podľa domnienok skrýva hlavné vedenie al-Káidy. Sieť údajne vyslala svojich ozbrojencov do Sýrie potom, čo tam prepukla občianska vojna.

autor: ČTK, mp

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Danko nekompromisne o Čaputovej: Tieto veci mi na prezidentke prekážajú

0:05 Danko nekompromisne o Čaputovej: Tieto veci mi na prezidentke prekážajú

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD) neurobil nič pre to, aby mali dôchodc…