Ambulancie na COVID-19 sú fajn nápad. Ale kde naň zobrať peniaze? pýta sa Kafková z Asociácie zdravotných poisťovní

2. 5. 2020 19:20

Štát prichádza s novým typom epidemiologických ambulancií, no takéto opatrenie len prehĺbi problém s nedostatkom peňazí v rezorte zdravotníctva. Myslí si to Asociácia zdravotných poisťovní (AZP) SR, ktorá tak reagovala na novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Tú v utorok (28. 4.) odobrila vláda SR.

Ambulancie na COVID-19 sú fajn nápad. Ale kde naň zobrať peniaze? pýta sa Kafková z Asociácie zdravotných poisťovní
Foto: TASR
Popis: Katarína Kafková, výkonná riaditeľka Asociácie zdravotných poisťovní SR
reklama

Asociácia zdravotných poisťovní na jednej strane rozumie snahe ministertsva zdravotníctva regulovať zriaďovanie mobilných odberových miest a sústrediť zdravotnú starostlivosť o pacientov s podozrením na ochorenie COVID-19 do špecializovaných epidemiologických ambulancií.

"Na druhej strane považujeme za dôležité vopred zvážiť akékoľvek dosahy takýchto zásadných zmien a rokovať o nich so všetkými zúčastnenými stranami – s poskytovateľmi, pacientmi, aj so zdravotnými poisťovňami," komentovala výkonná riaditeľka AZP SR Katarína Kafková.

Zdôraznila, že asociácia už dlhodobo upozorňuje, že v sektore slovenského zdravotníctva chýbajú peniaze.

"K približne 200 miliónom eur, ktoré boli vyčíslené ešte začiatkom roka, teda pred nástupom pandémie nového koronavírusu, sa postupne pridávali ďalšie výpadky," uviedla s tým, že príjmy do verejného zdravotného poistenia výrazne narušilo hromadné čerpanie ošetrenia členov domácnosti (OČR) a práceneschopnosti (PN), ako aj odklad povinnosti platiť zdravotné odvody pre podnikateľov na obdobie jedného mesiaca, a to za marec 2020.

Doplnila, že štát doposiaľ neinformoval o tom, ako bude kompenzovať spomínané výpadky príjmov zdravotných poisťovní. Na otázku, akým spôsobom by sa takéto ambulancie mali financovať, Kafková reagovala, že je úlohou štátu ako regulátora, prijímať nielen nové opatrenia na zvládnutie situácie zapríčinenej ochorením COVID-19, ale aj zadefinovať, ako sa tieto opatrenia budú napĺňať v praxi.

"Za jedinú možnosť preto považujeme nielen adekvátnu kompenzáciu výpadku príjmov od štátu v dôsledku doposiaľ prijatých opatrení, ale aj dodatočné financovanie nového návrhu," uzavrela.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…