Alí Chameneí: Iránska mládež bude svedkom zániku Izraela a americkej civilizácie

23. 5. 2019 11:30

Iránska mládež bude svedkom zániku Izraela a americkej civilizácie, vyhlásil v stredu iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí.

Alí Chameneí: Iránska mládež bude svedkom zániku Izraela a americkej civilizácie
Foto: SITA/AP
Popis: Iránsky ajatolláh Alí Chameneí

"Vy mladí ľudia by ste mali byť ubezpečení, že budete svedkami zániku nepriateľov ľudstva - zdegenerovanej americkej civilizácie a Izraela," povedal Chameneí na stretnutí so študentmi, informovala vo štvrtok agentúra Reuters.

Ajatolláh k svojmu komentáru nepridal nijaké ďalšie detaily. Napätie medzi Iránom a Spojenými štátmi vzrástlo po tom, ako Washington vyslal na Blízky východ ďalšie vojenské sily, a to vrátane lietadlovej lode, strategických bombardérov B-52 a raketových systémov Patriot.

Išlo o varovanie adresované Iránu, aby neohrozoval amerických vojakov a záujmy USA v danom regióne. Chameneí minulý týždeň vyhlásil, že k vojne medzi Iránom a USA nedôjde.

Ajatolláh sa zároveň vo svojich stredajších komentároch dištancoval od jadrovej dohody z roku 2015.

"Spôsob, akým bola dosiahnutá, vo mne nevzbudilo mnoho dôvery. Opakovane sme upozorňovali prezidenta i ministra zahraničných vecí," uviedol.

Iránsky prezident Hasan Rúhání a šéf iránskej diplomacie Mohammad Džavád Zaríf boli hlavnými zástancami jadrovej dohody v rámci politického systému islamskej republiky.

Americký prezident Donald Trump odstúpil od jadrovej dohody minulý rok a opätovne zaviedol voči Iránu sankcie, tvrdiac, že dohoda neriešila program vývoja balistických striel Iránu a jeho "zhubný" vplyv v blízkovýchodnom regióne.

Teherán pred dvoma týždňami upovedomil zvyšných signatárov dohody - Britániu, Čínu, Francúzsko, Nemecko a Rusko -, že pozastaví niektoré záväzky vyplývajúce z dohody.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Prečo nesmú fašisti vyhrať. PS-Spolu bude vysvetľovať v regiónoch. Ľudia sú sklamaní z doterajších vlád, tvrdí koalícia

20:23 Prečo nesmú fašisti vyhrať. PS-Spolu bude vysvetľovať v regiónoch. Ľudia sú sklamaní z doterajších vlád, tvrdí koalícia

Ľudí k voľbe extrémizmu motivuje pocit sklamania z doterajších vládnych garnitúr aj dezinformácie v …