Alena Zsuzsová sa na slobodu nedostane. Špecializovaný trestný súd jej žiadosť zamietol

18.12.2018 12:17

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku zamietol žiadosť obvinenej Aleny Zsuzsovej v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, na základe ktorej žiadala o prepustenie z väzby. TASR o tom v utorok oficiálne informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Alena Zsuzsová sa na slobodu nedostane. Špecializovaný trestný súd jej žiadosť zamietol
Foto: TASR
Popis: Pietne miesto pre zosnulého novinára Jána Kuciaka počas Medzinárodného dňa ukončenia beztrestnosti za trestné činy proti novinárom 2. 11. 2018 na Námestí SNP v Bratislave.

ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, rozhodoval o návrhu v utorok 11. decembra. "Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu, pracovisko Banská Bystrica, v trestnej veci proti obvinenej A. Zs. pre účastníctvo vo forme objednávateľa na obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy, žiadosť obvinenej o prepustenie z väzby na slobodu, dňa 11. decembra 2018 zamietol. Sudca dohľad probačného a mediačného úradníka nad obvinenou neuložil," objasnila Kudjáková. Rozhodnutie nie je právoplatné. V prípade sťažnosti obvinenej alebo jej obhajcu voči rozhodnutiu ŠTS bude po doručení rozhodovať Najvyšší súd (NS) SR.

Rozhodnutie mohlo byť zverejnené, až keď súd dostal doručenky o tom, že procesné strany (obhajca Aleny Zsuzsovej a prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, pozn. TASR) uznesenie prevzali. Alena Zsuzsová sa minulý týždeň na utorkovom zasadnutí vo veci svojej žiadosti o prepustenie z väzby nezúčastnila. Svojmu obhajcovi dala súhlas na pojednávanie v jej neprítomnosti. Ako prvá zo štyroch obvinených z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej požiadala o prepustenie z väzby.

Okrem Aleny Zsuzsovej z úkladnej vraždy páru sú obvinené ďalšie tri osoby - Tomáš Sz., Miroslav M. a Zoltán A. Posledný menovaný v súčasnosti čelí aj konaniu na Okresnom súde Bratislava V za ekonomickú trestnú činnosť. Kvarteto zobral do väzby sudca ŠTS koncom septembra. Voči rozhodnutiu podali sťažnosť, ktorú NS SR následne zamietol. Dôvodom väzby bola možná obava, že by obvinení pokračovali v trestnej činnosti, mohli sa skrývať a ovplyvňovať svedkov. Teda všetky tri možné dôvody väzobného stíhania.

Investigatívneho novinára a jeho snúbenicu zastrelili 21. februára v ich dome vo Veľkej Mači výstrelmi z pištole kalibru 9 mm. Za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy hrozí obvineným až doživotný trest odňatia slobody.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Kuciaka mal lustrovať aj policajt! Galko chce vysvetlenie

13:30 Kuciaka mal lustrovať aj policajt! Galko chce vysvetlenie

V súvislosti s vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vyplávali na povrch na povrch nové informác…