Ale, ale, pán prezident. Obama sa vraj ešte v úrade „veľmi zaujímal“, ako FBI vyšetruje Hillary Clintonovú

11.2.2018 7:00

Meno amerického prezidenta je opäť pretriasané vo všetkých hlavných médiách. Tentoraz však nejde o Donalda Trumpa, ale jeho predchodcu Baracka Obamu. Údajne sa mal až „priveľmi“ zaujímať o vyšetrovanie e-mailovej aféry Hillary Clintonovej.

Ale, ale, pán prezident. Obama sa vraj ešte v úrade „veľmi zaujímal“, ako FBI vyšetruje Hillary Clintonovú
Foto: TASR
Popis: Hillary Clintonová a Barack Obama

V stredu zverejnili ďalšie dokumenty z vyšetrovania FBI, ktoré sa zaoberali nielen e-mailmi Hillary Clintonovej, ale aj údajnými väzbami Donalda Trumpa na Rusko. V správach z rokov 2015 a 2016 sa okrem iného píše v nepríliš priateľskom duchu o vtedajšom prezidentskom kandidátovi Trumpovi a tiež generálnej prokurátorke Lorette Lynchovej. Tá mala podľa vyšetrovateľov FBI vopred vedieť, že Clintonová nebude čeliť trestnému oznámeniu.

Správy si medzi sebou vymieňali agent FBI Peter Strzok a právnička FBI Lisa Pageová. Strzka neskôr práve pre obavy zo zverejnenia týchto správ prepustili z pozície poradcu hlavného vyšetrovateľa v kauze Trump a Rusko a dlhoročného šéfa FBI Petera Muellera. Zverejnené správy teraz obavy Muellera potvrdzujú. Vyplýva z nich aj to, že vtedajší prezident Barack Obama sa zaujímal o vyšetrovanie svojej straníckej kolegyne Clintonovej viac, než by mu prislúchalo.

Samotný Strzok sa osobne zúčastnil nielen vyšetrovania Trumpovho prípadu, ale aj kauzy e-mailov Clintonovej, ktorú uzavreli v júli 2016 bez toho, aby bolo podané trestné oznámenie. Tieň podozrenia padá na prezidenta Obamu v správe, ktorú zaslala právnička Pageová práve Strzkovi. „Áno, prezident chce vedieť všetko, čo robíme,“ napísala podľa CNBC Pageová. Nie je však jasné, či sa Obama osobne zaujímal o vyšetrovanie údajných väzieb Trumpa na Rusko alebo e-mailovú aféru Clintonovej.

Donald Trump dlhodobo hovorí o zaujatosti vyšetrovateľov jeho prípadu a zverejnené správy považuje za dôkaz pravdivosti svojho tvrdenia. Začínajú sa ozývať aj ďalší členovia Republikánskej strany a chcú vedieť, do akej miery mohol Barack Obama obeť vyšetrovania vo výsledku ovplyvniť. Dokonca sa v strane objavujú názory, podľa ktorých by sa mali stať tieto otázky súčasťou regulárneho vyšetrovania bývalého prezidenta.

Donald Trump

Donald Trump Zdroj: TASR

„Zverejnené správy neprispeli k zodpovedaniu otázok. Celkom iste sa však ukázalo, že nové informácie si vyžadujú ďalšie prešetrenie. Aj úplne nestranný čitateľ týchto správ musí uznať, že je vo verejnom záujme zistiť v rámci ďalšieho vyšetrovania viac,“ uviedol republikánsky výbor. Barack Obama aj hovorca FBI odmietli celý prípad ďalej komentovať.

autor: Josef Provazník

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nemecko je cool, ako sa mení a je otvorené. Tamojší novinár vyvracia milosrdné lži, ktoré o krajine prepadajúcej sa do močarísk šíria médiá

17:00 Nemecko je cool, ako sa mení a je otvorené. Tamojší novinár vyvracia milosrdné lži, ktoré o krajine prepadajúcej sa do močarísk šíria médiá

Nemecké provládne médiá sa zaoberajú zakrývaním vplyvov migračnej politiky otvorených dverí kancelár…