Albrightová dostala priestor v britskom denníku. Na Trumpa vyliala vedro špiny

14.7.2018 7:00

Bývalá americká ministerka zahraničia Madeleine Albrightová poskytla rozhovor britskému denníku The Guardian. Žena s českými koreňmi sa zverila so svojimi obavami zo svetovej budúcnosti. Nedávno jej vyšla kniha Fašizmus: Varovanie, v ktorej Albrightová rieši celosvetový vzostup autoritárstva.

Albrightová dostala priestor v britskom denníku. Na Trumpa vyliala vedro špiny
Foto: SITA
Popis: Madeleine Albrightová, bývalá ministerka zahraničných vecí USA

Madeleine Albrightová mala dva roky, keď jej rodina v roku 1939 utiekla z Prahy pred prichádzajúcou nemeckou armádou. Korbelovci vtedy našli útočisko vo Veľkej Británii. Albrightová v rozhovore s redaktorom Andrewom Rawnsleym spomínala, ako sa s rodičmi chodili každú noc schovávať do pivnice pre nebezpečenstvo bombardovania.

Až o niekoľko dekád neskôr si vraj Albrightová uvedomila, že hoci ju vychovali ako katolíčku, jej rodičia sú židovského pôvodu a časť jej rodiny zahynula v koncentračných táboroch počas holokaustu. Podivné a nebezpečné obdobie vraj znášala dobre, pretože jej rodičia mali výnimočnú schopnosť urobiť z mnohých abnormálnych situácií zdanlivo normálne.

Keď sa skončila druhá svetová vojna, Korbelovci sa vrátili na čas domov. Po komunistickom puči vo februári 1948 sa však rodina rozhodla namiesto zotrvania v Československu utiecť do USA. Albrightovú vtiahla do politiky jej prvá profesia, žurnalistika. V roku 1997 potom Albrightová získala najvyššiu pozíciu, ktorú môže zastávať osoba nenarodená v USA – stala sa ministerkou zahraničia.

Vo svojej funkcii sa stretla napríklad s Kim Čong-ilom, otcom dnešného vodcu Severnej Kórey Kim Čong-una. Bol vraj priateľský, zdvorilý a „celkom normálny na niekoho s otcom, ktorého narodeniny sa oslavujú ako Deň slnka“. Ani Slobodan Miloševič vraj „nenapĺňal stereotypnú predstavu o fašistickom zloduchovi“. Vraj predstieral nevinnosť aj v čase, keď jeho špeciálne jednotky vykonávali etnickú čistku Kosova. Hugo Chávez, líder Venezuely, bol podľa nej charizmatický.

Jednu kapitolu svojej novej knihy venovala Albrightová Vladimirovi Putinovi. Ten je podľa nej „taký chladný, až sa podobá plazom“. Zároveň je však veľmi schopný. „Je veľmi múdry. So zlými kartami zahral veľmi dobrú hru. Má väčšiu agendu, jeho cieľom je odcudziť nás od našich spojencov a to sa začína oddelením strednej a východnej Európy od tej západnej,“ podotýka Albrightová v rozhovore pre The Guardian.

Vladimir Putin

Vladimir Putin  Zdroj: TASR

„Madeleine Albrightová priznáva, že Západ až príliš neskoro pochopil, aké poníženie cítili Rusi po skončení studenej vojny a že boli pripravení podrobiť sa ďalšiemu nacionalistickému vodcovi, ktorý im sľúbil, že ich opäť pozdvihne,“ píše Andrew Rawnsley. „Boli sme superveľmoc a teraz sme Bangladéš s raketami,“ sťažoval sa podľa Albrightovej jeden Rus. Vladimir Putin je vraj tým, kto týmto ľuďom priniesol spásu.

Andrew Rawnsley sa Albrightovej spýtal, či v despotických vládcoch videla nejaké spoločné črty. „Boli iní, keď som ich spoznala,“ odpovedala Albrightová. Potom sa zmienila o Viktorovi Orbánovi, ktorého prvýkrát stretla v osemdesiatych rokoch. „Bol to pre všetkých najobľúbenejší disident. George Soros mu zaplatil štúdium na Oxforde. Orbán založil Fidesz, stranu mladých. Vekový limit pre členov sa zvyšoval s tým, ako starol,“ povedala Albrightová a dodala, že ju Orbánove politické názory prekvapili.

Ako píše Andrew Rawnsley, Albrightová sa v knihe často snaží čitateľa postrčiť a ukázať mu väzby medzi Donaldom Trumpom a diktatúrami minulosti. Jeho hláška „vysušiť močiar“ má pôvod v Mussoliniho prejavoch. Donalda Trumpa vo svojej knihe označuje za „prvého nedemokratického prezidenta v americkej histórii“. Ako Rawnsley dodáva, podobným obvineniam za svojej vlády čelili aj ďalší americkí prezidenti, niektorí z nich dokonca patria k tým najvýznamnejším v americkej histórii. Ako dva príklady uvádza Abrahama Lincolna alebo Franklina Roosevelta.

Donald J. Trump

Donald J. Trump  Zdroj: TASR

Albrightová sa vyjadrila aj k dianiu v jej niekdajšom domove – Veľkej Británii. Na adresu odchodu Britov z Európskej únie uviedla, že ide o „cvičenie v ekonomickom masochizme, ktoré budú Briti dlho ľutovať“. „Dospela som k názoru, že je to tragédia. Neviem prečo alebo ako sa to stalo. Podľa mňa ide sčasti o nedopatrenie. Británia bola vždy naším (americkým) mostom na kontinent a bola dôležitá z mnohých aspektov,“ poznamenala Albrightová.

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

autor: mak

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sme jeden úžasný národ, ukazujeme to aj tým, že Slovák je premiérom v Čechách, povedal Danko v diskusii s Kiskom a Pellegrinim

13:00 Sme jeden úžasný národ, ukazujeme to aj tým, že Slovák je premiérom v Čechách, povedal Danko v diskusii s Kiskom a Pellegrinim

Bez vzniku Československa by nebolo dnešného suverénneho Slovenska. V diskusnej relácii RTVS O 5 mi…