Al-Káida na steroidoch. Islamský štát sa otriasol a reorganizuje sa

23. 12. 2019 14:28

Extrémistická organizácia Islamský štát (IS) sa len dva roky po strate svojich posledných území v Iraku transformovala na sofistikované povstalecké hnutie, ktoré silnie a pripomína "al-Káidu na steroidoch". S odvolaním sa na predstaviteľov západných a kurdských spravodajských služieb o tom v pondelok informovala stanica BBC.

Al-Káida na steroidoch. Islamský štát sa otriasol a reorganizuje sa
Foto: TASR
Popis: Muži čakajú na skríning po ich evakuácii z posledného územia ovládaného militantmi Islamského štátu pri sýrskej dedine Baghúz 6. marca 2019.
reklama

Lahúr Talabání, riaditeľ oddelenia kurdskej regionálnej vlády pre boj s terorizmom, sa domnieva, že militanti z IS sú teraz skúsenejší a omnoho nebezpečnejší než al-Káida.

„Majú lepšie technológie, lepšiu taktiku a omnoho viac peňazí k dispozícii. Môžu nakupovať vozidlá, zbrane, zásoby potravín aj vybavenie. Sú technologicky zručnejší a je náročnejšie ich vypudiť. Sú ako al-Káida na steroidoch", uviedol Talabání.

Kurdský predstaviteľ v tejto súvislosti dodal, že je možné badať zvýšenú aktivitu Islamského štátu – toto hnutie podľa jeho slov po porážkach z posledných rokov ukončilo "etapu reorganizácie".

Talabání tiež poukázal na celkovú zmenu stratégie IS. Hnutie sa už nesnaží priamo kontrolovať a spravovať konkrétne územie, na ktorom by sa mohlo stať ľahkým terčom prípadných útokov, ale podobne ako al-Káida pred ním sa preorientovalo na partizánsky spôsob boja.

Svoju základňu si IS podľa Talabáního vytvorilo v pohorí Hamrín na severe Iraku. „Ide o dlhé horské pásmo, ktoré je pre irackú armádu len ťažko kontrolovateľné. Nachádza sa tam tiež veľa úkrytov a jaskýň," povedal.

Kurdský expert zároveň varoval, že momentálne prebiehajúce politické nepokoje v Iraku budú Islamský štát posilňovať, pričom hnutie sa pokúsi "využiť vo svoj prospech pocit odcudzenia, ktorý pociťuje sunnitská menšina".

Deti zahraničných bojovníkov IS popravujú rukojemníkov. Zdroj: TASR

„V Iraku ide o dobre známy mechanizmus, ktorý mal často krvavé následky," dodal s tým, že politické nepokoje v Iraku sú pre IS "ako nebo alebo Vianoce".

Extrémistom však podľa jeho názoru napomáha aj dlhodobé napätie vo vzťahoch medzi Bagdadom a kurdskou samosprávou na severe krajiny, ktoré vyvolalo kurdské referendum o nezávislosti z roku 2017.

Talabání poukázal na to, že na severe krajiny vznikol pás "zeme nikoho" oddeľujúci péšmargu – vojenské sily autonómneho regiónu Iracký Kurdistan – od irackej armády. Jedinými jednotkami, ktoré na tomto území hliadkujú sú militanti z IS, uviedol.

Kurdské tajné služby predpokladajú, že na území Iraku operuje približne 10 000 príslušníkov IS, z toho asi 5000 bojovníkov a rovnaký počet členov spiacich buniek a sympatizantov.

Veliteľ amerických vojsk v Iraku brigádny generál William Seely potvrdil, že IS sa v tejto blízkovýchodnej krajine snaží obnoviť svoj vplyv. Zdôraznil však, že proti Islamskému štátu stoja iracké a kurdské sily, ktoré sú lepšie pripravené než v roku 2014, keď sa Islamskému štátu podarilo takmer bez boja ovládnuť tretinu krajiny vrátane druhého najväčšieho mesta Mósul.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Disciplinárne konanie s Trnkom odročili

21:30 Disciplinárne konanie s Trnkom odročili

Disciplinárna komisia Generálnej prokuratúry (GP) SR odročila ústne pojednávanie s bývalým generálny…