Aktuálne správy o salafistickom hnutí v Nemecku. Nič optimistické

11. 2. 2018 6:00

Salafisti, teda radikálni moslimovia, predstavujú pre Nemecko čoraz väčší problém. Ich počet stále rastie a navyše sa zvyšuje zastúpenie žien. Niektoré z nich chcú opustiť krajinu a vypraviť sa aj so svojimi deťmi na územie Islamského štátu.

Aktuálne správy o salafistickom hnutí v Nemecku. Nič optimistické
Foto: pixabay.com
Popis: Ilustračná foto.
reklama

Nemecké spravodajské služby hovoria o tom, že v krajine sa aktuálne zdržiava najmenej 11-tisíc salafistov. Pritom ešte pred niekoľkými rokmi ich bolo podľa oficiálnych údajov niečo vyše tritisíc. Vznik Islamského štátu a následná migračná kríza „zaviali“ do Nemecka spoločne so státisícmi migrantov aj niekoľko tisíc salafistov. Okrem prisťahovalcov však ideológii radikálneho islamu podliehajú v menšej miere aj rodení Nemci a v poslednom čase i Nemky.

Jednou z nich je teraz 29-ročná matka šesťročného dievčatka Diana R. Zdravotná sestra z Hessenu konvertovala na islam a začala snívať o živote v Islamskom štáte, kam sa chcela v roku 2015 vybrať spoločne so svojím novým partnerom a s vtedy trojročnou dcérou. Na túto myšlienku ju priviedla jej kamarátka Sybille, ktorá na svojom Facebooku zverejňovala skreslené informácie o „úžasnom“ živote vo vojnovej zóne v Sýrii.

Plány Diany R. však nemecké úrady odhalili a vec nakoniec skončila v roku 2015 pred súdom. V tomto prípade sa im v tom podarilo zradikalizovanej konvertitke zabrániť. Lenže v mnohých iných prípadoch to tak, bohužiaľ, nie je. Ako uvádza magazín Focus, len v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko žije vyše 3 000 salafistov, z ktorých tvoria desať percent ženy. Vyplýva to z informácií, ktoré si vyžiadali Zelení v tamojšom parlamente v Düsseldorfe.

Z najľudnatejšej spolkovej krajiny Nemecka už odišlo bojovať do Sýrie a Iraku na strane džihádistov 255 osôb, z ktorých o niečo menej ako tretinu tvorili ženy. Späť do Nemecka sa potom podľa údajov bezpečnostných služieb vrátilo 75 osôb. Navrátilcov z vojnových zón vrátane zvýšeného počtu žien a detí však bude v nasledujúcich mesiacoch zrejme pribúdať, ako napokon vlani v decembri varoval prezident Spolkového úradu na ochranu ústavy Hans-Georg Maaßen.

Ako ukazujú aktuálne čísla zo spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko, v salafistickom hnutí v ostatných mesiacoch rastie zastúpenie žien a spoločne s tým tiež dôležitosť ich postavenia. „Mnoho mužov odišlo bojovať do Sýrie, Iraku či Líbye, prípadne ich odsúdili na niekoľkoročné tresty v nemeckých väzniciach. Na ich pozície v rámci hierarchie hnutia začínajú nastupovať ženy, ktoré navyše začínajú hrať čím ďalej, tým aktívnejšiu rolu,“ uzatvára magazín Focus.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Remišová: Blackout by zhoršil aj tak zlú ekonomickú situáciu, psychiku ľudí, a nič nevyriešil

21:59 Remišová: Blackout by zhoršil aj tak zlú ekonomickú situáciu, psychiku ľudí, a nič nevyriešil

Podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) nesúhlasí s návrho…