Ako z bondovky. Nevlastného brata vodcu KĽDR vraj otrávili

14. 2. 2017 22:10

Nevlastný brat severokórejského vodcu, 46-ročný Kim Čong-nam, bol v pondelok zavraždený v Malajzii. Informovala o tom dnes agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na zdroje z juhokórejskej vlády.

Ako z bondovky. Nevlastného brata vodcu KĽDR vraj otrávili
Foto: SITA
Popis: Oslavy v KĽDR

Polícia v Malajzii sa pre Reuters vyjadrila, že neidentifikovaný Severokórejčan zomrel v pondelok počas prevozu z medzinárodného letiska v Kuala Lumpure do jednej z okolitých nemocníc. Okresný policajný veliteľ Abdul Aziz Ali uviedol, že totožnosť muža nebola overená. "Nepoznáme jeho identitu," vyhlásil.

Nemenovaný zamestnanec nemocnice v meste Putrajaya však uviedol, že zosnulý Kórejčan sa narodil v roku 1970 a jeho priezvisko bolo Kim.

Juhokórejská káblová televízia Čosun, citujúc viaceré juhokórejské vládne zdroje, vo svojom vysielaní priniesla správu, že Kima na letisku v Kuala Lumpure otrávili dve ženy, ktoré boli údajne severokórejskými agentkami. Ženy Kimovi vpichli do tela neznámu látku a ihneď nasadli do taxíka. Momentálne sú na úteku.

Zdroj z juhokórejskej vlády, na ktorý sa vo svojom spravodajstve odvoláva agentúra Reuters, nebol schopný poskytnúť o tomto prípade bližšie informácie.

Juhokórejské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že správy o Kimovej smrti nemôže potvrdiť. Stanovisko od juhokórejských tajných služieb sa Reuters nepodarilo získať.

Kim Čong-nam žil v posledných rokoch v zahraničí - najmä v Macau, osobitnej administratívnej oblasti Čínskej ľudovej republiky. V roku 2001 ho zadržali na letisku v Japonsku, keď cestoval na falošný pas. Tvrdil vtedy, že chcel navštíviť tokijský Disneyland.

Kim Čong-nam je najstarším synom bývalého severokorejského diktátora Kim Čong-ila. Narodil sa v roku 1970 z jeho vzťahu s herečkou Sung He-rim.

Kim Čong-nam bol v rokoch 1998-2001 považovaný za nástupcu svojho otca. Predpokladá sa, že práve po incidente s falošným pasom jeho otec prehodnotil toto možné nástupníctvo. Jeho favoritom sa stal Kim Čong-namov nevlastný brat Kim Čong-un.

Kim Čong-nam, ktorý bol známy ako prívrženec reforiem v KĽDR, vystupoval aj proti dynastickému nástupníctvu v KĽDR.

Ak sa správy o smrti Kim Čong-nama potvrdia, pôjde o najvýznamnejšiu udalosť tohto druhu od popravy strýka severokórejského vodcu Čang Song-tcheka. Toho dal Kim Čong-un popraviť za prozápadný a nemravný život.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Vyhrá Kotleba? „Fašisti“, „hanba“, už znie z Česka. A Čaputová už naznačila, ako by to bolo

23:58 Vyhrá Kotleba? „Fašisti“, „hanba“, už znie z Česka. A Čaputová už naznačila, ako by to bolo

Situáciou na Slovensku sa v komentári pre server seznamzpravy.cz zaoberá novinár a šéfredaktor České…