Ako sa zo mňa stal ruský šváb. Ekonóm o EÚ a cenzúre. A pozor: Kríza už vraj je

2. 12. 2019 0:02

Český ekonóm Vladimír Pikora sa posadil oproti Jane Bobošíkovej v jej relácii JB Talk v internetovej televízii XTV. Vynadal spoločnosti Facebook a nenechal suchej nitky na ministerke práce a sociálnych vecí, ktorá vraj prichádza s úplne šialenými nápadmi namiesto toho, aby podporovala rodinu. Došlo aj na ruského prezidenta Vladimira Putina a na otázku, ako sa z Pikoru stal „ruský šváb“.

Ako sa zo mňa stal ruský šváb. Ekonóm o EÚ a cenzúre. A pozor: Kríza už vraj je
Foto: YouTube.com
Popis: Vladimír Pikora

Bobošíková Pikoru predstavila ako obhajcu slobody a otca šiestich detí, ktoré má s jedinou ženou – s ekonómkou Markétou Šichtařovou. Potom sa ho spýtala na ekonomickú situáciu v Česku a v Nemecku.

Nemecká ekonomika momentálne neprežíva svoje najlepšie dni, ale na českej ekonomike, ktorá je s nemeckou úzko previazaná, to zatiaľ nie je zásadne vidieť, aj keď Pikora už vidí prvé problémy. Zdá sa mu, že kríza už vlastne prišla. „Všetci sa pýtajú, kedy bude tá kríza. A ja im v zásade hovorím – veď ona tu vlastne už je,“ povedal Pikora s tým, že veľa firiem prežíva len preto, že si od bánk môže lacno požičiavať peniaze.

„V tejto chvíli sa odhaduje, že zhruba 13 percent firiem je takých, ktoré by za normálnych podmienok už zbankrotovali,“ uviedol Pikora. Česká ekonomika teda do istej miery funguje vďaka dopingu lacných úverov.

V danej situácii považuje doslova za šialený nápad ministerky práce a sociálnych vecí Jany Maláčovej, ktorá sa snaží minimálnu mzdu dostať až na hladinu 60 percent priemernej mzdy. „Šialený socialistický populizmus, úplná katastrofa. Pre mňa ako pravicového ekonóma absolútne neprijateľné, nemysliteľné. Ja vôbec nepovažujem za nutné mať nejaký koncept minimálnej mzdy,“ zdôraznil.

Jana Maláčová

Jana Maláčová. Zdroj: Hans Štembera

Pokiaľ ministerka tvrdí, že má minimálna mzda dosiahnuť 60 percent priemernej mzdy, mala by vziať tiež do úvahy, že sa výška platu v Prahe líši od výšky platov v Pardubiciach alebo v Aši. Prísne vzaté, aj minimálna mzda by teda mala byť v týchto mestách rozdielna. Pokiaľ toto ministerka nezohľadní, dostane v Karlových Varoch minimálnu mzdu nezmyselne vysoko a v Prahe veľmi nízko.

Vedľajším efektom zvyšovania minimálnej mzdy budú úvahy majiteľov firiem, že svoje podniky presunú napríklad do Turecka alebo čoraz drahších českých pracovníkov nahradí niekoľko robotov.

To sa na jednej strane môže javiť ako problém. Lenže krízu možno chápať aj ako príležitosť.

V kríze môžu napríklad klesnúť ceny bytov, môžu sa objaviť nové investičné príležitosti. Vďaka robotizácii síce môžu prísť niektorí o prácu, ale súčasne môžu vzniknúť úplne nové pracovné pozície. Pred pár desiatkami rokov ľudia tiež nepoznali profesiu lyžiarskeho inštruktora a dnes je to pomerne bežné povolanie. V budúcnosti sa objavia zase iné profesie.

Pár slov poznamenal aj na konto snáh regulovať príspevky na Facebooku.

„Ja som napríklad sám videl to, že pre mňa Facebook nedodržiaval zákony tejto krajiny v tom zmysle, že porušil listové tajomstvo, keď na mňa uvalil ban za to, že som posielal Messengerom niečo, čo bolo údajne proti pravidlám komunity,“ uviedol Pikora. „To považujem za úplne šialené. (...) Vo chvíli, keď píšem niečo, čo nie je v rozpore s českými zákonmi, tak by mi do toho nemal zasahovať,“ žiadal vo vysielaní Pikora s dôvetkom, že by mohla existovať inštitúcia, ktorá bude dohliadať na to, aby nadnárodné giganty dodržiavali zákony.

V druhej polovici rozhovoru konštatoval, že by mal český štát viac podporovať rodinu. Dnes je to totiž tak, že keď idú s rodinou do zoo, vidia, že sa na nich nevzťahuje rodinné vstupné, pretože to platí len pre dve deti a nie pre šesť, ako keby rodina so šiestimi deťmi nebola rodinou, ale skôr „množiarňou“.

Prezradil tiež, prečo je označovaný za ruského agenta. Vraj je to preto, že odmieta v Českej republike euro. Ešte pred pár rokmi to podľa Pikoru fungovalo tak, že bolo mnoho argumentov za a proti prijatiu eura, ale dnes už je to inak.

„... dnes sa to scvrklo na niečo, proti čomu je ťažké argumentovať. A to je – keď nie ste za euro, tak ste za Putina. Šialené,“ čudoval sa Pikora. „A tomu nerozumiem. Veľa ľudí si asi myslí, že vo chvíli, keď má nejaká krajina euro, tak je zrazu ako nedobytná Ruskom. Myslím si, že to je úplne naivné, keď si niekto myslí, že Pobaltie nemôže byť dobyté Ruskom. Vo chvíli, keď tam vtrhnú tanky, tak je jedno, či tam je euro, alebo iná mena. Jednoducho to nás alebo akúkoľvek krajinu nijako neochráni,“ pokračoval.

„Ale je to presne takto, vo chvíli, keď ja to poviem, že nechcem euro, tak som ruský šváb,“ dodal Pikora s tým, že zrazu je persona non grata a médiá s ním nechcú hovoriť.

Nakoniec si povzdychol nad tým, že klesá úroveň vzdelania v Európe a vysokú školu má každý druhý „hlupák“. Nemalá časť mladých ľudí si vraj navyše neváži slobodu a neprekážajú im nové a nové regulácie, ktoré sa na nich valia.

Celú reláciu nájdete na webe xtv.cz.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO D1 má o vyše 14 kilometrov viac. Úsek Budimír - Bidovce otvorili pre motoristov

14:58 VIDEO D1 má o vyše 14 kilometrov viac. Úsek Budimír - Bidovce otvorili pre motoristov

Diaľničný úsek D1 pri Košiciach Budimír – Bidovce v dĺžke 14,4 kilometra začal slúžiť motoristom. V …