Ako sa toto skončí... Západ žije v strachu z kroku Putina, ktorému sa otvorila obrovská možnosť

8. 8. 2016 20:30

Turecký prezident Recep Erdogan sa zajtra stretne v Petrohrade so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom. Pôjde o prvé spoločné stretnutie od zostrelenia ruského lietadla tureckými silami vlani v novembri a médiá po celom svete preberajú jeho dôsledky nielen pre obe krajiny, ale aj Západ a NATO.

Ako sa toto skončí... Západ žije v strachu z kroku Putina, ktorému sa otvorila obrovská možnosť
Foto: SITA
Popis: Vladimir Putin, prezident Ruskej federácie
reklama

Ako konštatuje napríklad riaditeľ pre strednú Áziu v Rádiu Slobodná Európa Abbas Djavadi, hlavným účelom návštevy je dohodnúť sa na spoločnom riešení konfliktu v Sýrii a posilniť vzájomné väzby v oblasti energetiky, obchodu a cestovného ruchu. „Vzťahy oboch krajín boli dlhé mesiace na bode mrazu. Zmena nastala v júni, keď Erdogan v zaslanom liste Putinovi oľutoval zostrelenie ruskej stíhačky. Ankara sa s Moskvou začína pomaly zbližovať, ale najmä s ohľadom na konflikt v Sýrii zostávajú medzi oboma krajinami značné trecie plochy," píše Djavadi.

Turecko od začiatku presadzuje zosadenie sýrskeho prezidenta Bašára Asada, oproti tomu Rusi Asada plne podporujú. „K zlepšeniu vzťahov paradoxne prispel neúspešný pokus o prevrat v Turecku, ktorý Rusko na rozdiel od Západu hneď na začiatku jednoznačne odsúdilo a ponúklo Ankare svoju podporu. Rusi sa tiež s Turkami zhodnú, že za prevratom stojí nielen hnutie Gulen, ale aj americká CIA. Vladimir Žirinovskij dokonca nazval hnutie Gulen a Spojené štáty najväčšími nepriateľmi Turecka," poukazuje Djavadi.

Edogan chce zastrašiť Západ

Djavadi ďalej poukazuje na názor analytika a publicistu Kadriho Gürsela, podľa ktorého je hlavným účelom spoločnej schôdzky snaha Erdogana zastrašiť Západ a ukázať mu, že sa Turecko opäť zbližuje s Ruskom. „V skutočnosti však nemá Moskva Ankare v oblasti investícií, technológií, bezpečnosti a obchode čo ponúknuť. Turecko dlhodobo ťaží z hlbokých vzájomných vzťahov so Západom. Ak by sa Turecko chystalo tieto vzťahy pretrhnúť, bola by to zlá správa pre Západ i NATO. V neposlednom rade by však strácalo samotné Turecko," je presvedčený Djavadi.

Tiež bývalý turecký veľvyslanec Unal Cevikoz je presvedčený, že Erdogan chce Západ návštevou Ruska skôr postrašiť a odkázať mu, že Turecko sa za určitých okolností môže viac zomknúť s Ruskom. „Obrátiť sa však len východným smerom by šlo proti dlhodobým záujmom Turecka. Netvrdím ale, že by sme nemali udržiavať s Ruskom priateľské vzťahy. Nesmieme však zabúdať na snahu Ruska oslabiť NATO, čo by sme nemali podporovať," uviedol pre internetový server Al-monitor.com Cevikoz, ktorý v rámci svojej diplomatickej praxe pôsobil v Rusku a východoeurópskych krajinách.

Nová éra vzájomných vzťahov

Moskva aj Ankara pripisujú stretnutiam Erdogana a Putina značný význam, čo naznačil vo včerajšom rozhovore pre ruskú agentúru TASS aj samotný turecký prezident, keď povedal, že spoločná schôdzka otvorí novú éru vzájomných vzťahov. „Pôjde o historickú návštevu a nový začiatok. Naše krajiny majú veľa spoločného. Bez účasti Ruska je nemožné nájsť riešenie konfliktu v Sýrii," vyzdvihol turecký prezident hlavný bod zajtrajšieho spoločného rokovania v Petrohrade, kde Vladimír Putin pôsobil dlhé roky pred tým, než sa stal prezidentom krajiny.

Návšteve Erdogana v Rusku sa venuje aj denník The Financial Times, ktorý zdôrazňuje, že turecký prezident sa vybral na prvú zahraničnú návštevu od konania sa puču a namiesto do členských štátov NATO mieri do Ruska. Vo svetle udalostí v posledných mesiacoch získava podľa britského denníka spoločné stretnutie oboch hláv štátov "širší geopolitický význam". „Západ kritizuje Erdogana za jeho tvrdé zákroky voči skutočným či len údajným pučistom. To sa Erdoganovi, samozrejme, nepáči a z napätých vzťahov medzi Tureckom a NATO, samozrejme, ťaží Moskva," cituje denník analytika Alexeja Malašenkova z moskovského think tanku Carnegie Centre.

Vzťah USA a Tureckom je najhorší za 50 rokov

Nemenovaný a v texte The Financial Times citovaný turecký diplomat, ktorý pôsobí v Moskve, dokonca tvrdia, že sú vzťahy medzi Spojenými štátmi a Tureckom najhoršie za posledných päťdesiat rokov. „To dáva, samozrejme, Rusku nové možnosti," cituje jeho názory britský denník a súhlasí, že Vladimirovi Putinovi hrá pnutie medzi NATO a Tureckom do kariet. „V súkromí však tureckí politici a vysokí úradníci tvrdia, že krajina nechce spáliť mosty so Spojenými štátmi uzavretím nejakého bližšieho spojenectvo s Ruskom," usudzuje britský denník.

„Podľa ruských a tureckých diplomatov sa očakáva, že Ankara zmierni svoju verejnú kritiku sýrskeho prezidenta Bašára Asada a skôr si želajme názor Moskvy, že je Asad jedným z garantov zachovania sýrskej štátnosti prinajmenšom na prechodné obdobie. Na oplátku Turci dúfajú, že Rusko zmierni svoju podporu sýrskych Kurdov," píše The Financial Times a cituje v závere hovorcu prezidenta Putina Dimitrija Peskova. „Nikto by nemal očakávať, že sa vzájomné vzťahy vrátia okamžite na úroveň pred zostrelením našej stíhačky vlani v novembri. K obnoveniu dôvery bude treba prejsť ešte dlhú cestu."

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
reklama

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…