Aké vlastnosti potrebujete pre úspech? Inšpirujte sa majiteľmi úspešných firiem, ako je napríklad… Váhostav

1. 10. 2015 10:46

Motivačné kurzy, ktoré vám prezradia zaručené recepty na úspech v živote i podnikaní, sú v súčasnosti v kurze a podnikatelia sú za ne ochotní zaplatiť nemalé peniaze. Úspech sa však údajne dá dosiahnuť aj inak. Bývalí komunisti to dobre vedia.

Aké vlastnosti potrebujete pre úspech? Inšpirujte sa majiteľmi úspešných firiem, ako je napríklad… Váhostav
Foto: SITA
Popis: Podpredseda predstavenstva spoločnosti Váhostav Juraj Široký (uprostred) odchádza z polície po výsluchu v kauze Váhostav

Podľa komentára Martina Slávika, ktorý publicista zverejnil na portáli SME.sk, netreba vyhadzovať zbytočne peniaze za prednášky o tom, ako byť úspešný. Oveľa jednoduchšie je podľa neho pozrieť sa spätne do archívu a poučiť sa z príkladov úspešných firiem. Kurzy pre úspešných tvrdia, že to, ako sa firme darí, často závisí aj od charakterových vlastností jej majiteľa. „Jednou z najúspešnejších slovenských firiem je Váhostav. Odpoveď na otázku, čo stojí za jej úspechom, možno nájsť práve v archíve. Čo teda formovalo úspešný biznis model majiteľa Váhostavu?“ pýta sa v komentári Slávik.

Podľa publicistu je charakter človeka do značnej miery ovplyvnený rodinou a školou. „Rozviedna škola 1. správy ZNB (Zbor národnej bezpečnosti) bola napríklad oveľa formujúcejšia, ako by si niekto na prvý pohľad myslel. Tamojšie prednášky totiž spájali teóriu s praxou,“ píše Slávik, ktorý zároveň pripomína aj vlastnosti, ktoré mal mať každý dobrý rozviedčik ŠtB. „U rozviedčika sú pestované také morálne vlastnosti ako cieľavedomosť, húževnatosť, odvaha, rozhodnosť, samostatnosť pri rozhodovaní a plnení úloh, vytrvalosť. Pestujú sa také intelektuálne vlastnosti ako konkrétnosť, systematickosť a tvorivé myslenie. Rozviedčik musí byť trpezlivý. Ďalej sú potrebné charakterové vlastnosti ako čestnosť, pravdovravnosť, spravodlivosť, zhoda slov a činov,“ uvádza.

Slávik pripomína ešte jednu dôležitú vlastnosť, ktorú za totality vštepovali rozviedčikom ŠtB. Práve tých prirovnáva publicista k súčasným úspešným podnikateľom. Rozviedčik, rovnako ako aj úspešný podnikateľ sa podľa Slávika „musí vždy vedieť prispôsobiť prostrediu, v ktorom má žiť a pracovať, a to bez toho, aby bol narušený jeho charakter a vnútorné presvedčenie“. „Schopnosť prispôsobovať sa je predpokladom existencie!“ píše.

V tejto súvislosti je podľa Slávika zásadná aj komunistická minulosť niektorých členov slovenskej vlády. „Členov našej súčasnej vládnucej partaje našťastie v mladosti vychovávali a viedli k tzv. socialistickej morálke. Oni sami najlepšie vedia, aké by to tu bolo hrozné, keby to nebodaj bolo inak. Protikladom socialistickej morálky je totiž buržoázna morálka. Tak sa to aspoň v mladosti učili,“ píše Slávik, ktorý prináša aj definíciu buržoáznej morálky z totalitných učebníc. Hlavnou črtou buržoáznej spoločnosti bola podľa nich zásada: „Buď ty zdieraš druhého, alebo ten druhý zdiera teba. Buď ty pracuješ na druhého, alebo ten druhý na teba.“

„Naša vláda veľmi dobre vie, a našťastie niečo také nepripúšťa, že pre buržoáznu morálku je charakteristická nenásytná túžba po bohatstve a že jej ideálom sú obratní chytráci a podvodníci, ktorí získali majetky nepoctivými a často nezákonnými machináciami, špekuláciami a zneužitím moci,“ uviedol publicista.

Viete si predstaviť, aký dosah na podnikateľské prostredie a krajinu vôbec by malo, keby tu vládol nebodaj niekto iný a nie títo bývalí súdruhovia? Veď sa každý deň presviedčame o tom, ako hlboko sa na nich podpísala vlastná výchova, pre ktorú bola vzorom morálneho profilu (socialistického) človeka „osoba ideovo presvedčená, harmonicky rozvinutá, duševne bohatá, budujúca život podľa zákonov sociálnej spravodlivosti a rozumu, dobra a krásy“. Dodal na záver svojho komentára Slávik.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Tomáš Pilz
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Tóth mi volal, či by som nevedel pomôcť Kočnerovi, vypovedal Bödör

10:39 Tóth mi volal, či by som nevedel pomôcť Kočnerovi, vypovedal Bödör

Nitriansky podnikateľ Norbert Bödör na súde poprel, že by sa akýmkoľvek spôsobom podieľal na sledova…