Aká masová migrácia? Európa potrebuje novú krv, vyhlásil španielsky minister zahraničia

    0
    Josep Borrell. Foto: TASR

    Kritici liberálnej prisťahovaleckej politiky z radov španielskej opozície v poslednom čase často obviňujú španielsku vládu, že podporuje masovú migráciu. Odvolávajú sa pritom na rozhodnutie vlády, keď na rozdiel od talianskych úradov otvorila prístavy lodiam s migrantmi. Španielsky premiér vtedy hovoril o humánnom akte milosrdenstva a nutnosti spoločnej zodpovednosti. K celej záležitosti sa teraz vyjadril aj minister zahraničia Josep Borrell.

    Šéf španielskej diplomacie popiera, že v krajine dochádza k masovej migrácii. „Slovo masová príliš zjednodušujeme,“ uviedol Borrell po stretnutí so svojím jordánskym náprotivkom Aymanom Safadim v Madride. Zároveň však tvrdí, že Európa potrebuje „novú krv“, aby vyrovnala nízku pôrodnosť. Ako uvádza španielska mutácia medzinárodného servera The Local, od začiatku roka prišlo po mori do Španielska podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu 21 000 migrantov.

    Zatiaľ čo v minulých mesiacoch bolo hlavným cieľom afrických migrantov Taliansko, tak aktuálne sa tento trend za prispenia novej talianskej vlády začína postupne meniť. „Na trase medzi Líbyou a Talianskom sa počet lodí s migrantmi znížil o 80 % a hlavným cieľom migrantov sa stáva Španielsko. Okrem lodí sa migranti dostávajú do tejto krajiny aj po súši. Minulý týždeň sa im podarilo prekonať dvojité bariéry smerom z Maroka.“

    Pri strete s policou hádzali migranti na strážcov poriadku kamene, exkrementy a ďalšie predmety. Niekoľko migrantov sa v snahe prekonať ploty zranilo a úrady následne niektoré ostrejšie pasáže samy zlikvidovali. Španielska verejnosť neskrývala svoje pobúrenie a objavilo sa mnoho hlasov, ktoré žiadali od vlády rozhodnejšiu reakciu. „Uznávam, že takéto excesy verejnosť šokujú a vyvolávajú obavy z prisťahovalectva. My však hovoríme o 600 ľuďoch, čo nie je nič v porovnaní s počtom 1,3 milióna sýrskych utečencov v Jordánsku.“

    Socialistický politik ďalej uviedol, že v štyridsaťmiliónovom Španielsku sa aktuálne nachádza asi 20 000 migrantov. „Vzhľadom na tieto čísla predsa nemôže nikto hovoriť o masovej migrácii,“ čudoval sa Borrell s tým, že vláda má migráciu pod kontrolou. Niektoré neziskové organizácie pritom hovoria, že kapacita azylových centier v krajine prestáva byť dostačujúca.

    - Reklama -