Aká je popularita utečencov medzi Nemcami? Čísla sú už naozaj veľmi nízke

27. 12. 2015 21:30

Nemecká stanica Deutsche Welle s odkazom na Ipsos Inštitút priniesla prieskum, ktorý ukazuje, aká veľká je priepasť medzi elitami a občanmi v prisťahovaleckej kríze. Iba 16 % Nemcov považuje utečencov za nejaký prínos pre nemeckú ekonomiku a len niečo málo cez 20 % opýtaných uviedlo, že Nemecko získa prijatím emigrantov uznanie medzi ostatnými štátmi. Päťdesiatšesť percent si potom myslí, že Nemecko nie je pripravené prijať naraz také množstvo ľudí.

Aká je popularita utečencov medzi Nemcami? Čísla sú už naozaj veľmi nízke
Foto: SITA
Popis: Utečenci v Nemecku
reklama

Podľa prieskumu iba osemnásť percent opýtaných nemeckých obyvateľov hľadí do budúcnosti s optimizmom a sebavedomím. Naopak päťdesiat percent ďalších sa pozerá do budúcnosti skepticky. V porovnaní s minulým rokom pritom optimisticky hľadelo do budúcnosti 45 % respondentov. Podľa analýzy tak väčšina Nemcov prepadá úzkosti a strachu z budúcnosti.

Renomovaný futurológ, politický a ekonomický poradca Horst Opaschowski zastáva názor, že je to tým, že Nemci jednoducho nedôverujú vládnemu programu pre riešenie utečeneckej krízy. Podľa neho počet utečencov, ktorí prúdia do Nemecka, nekontrolovateľne rastie a nálada v spoločnosti sa tým kontinuálne zhoršuje.

Prieskum spoločnosti Ipsos ďalej ukázal, že väčšina Nemcov si myslí, že utečenecka kríza prerástla politikom cez hlavu. Podľa 56 percent aktuálne výzvy zvládajú čoraz menej. Väčšia skepsa existuje v obciach s menej ako päťtisíc obyvateľmi, kde už nečaká politické riešenie 66 percent respondentov. Opaschowski tento fakt viac-menej potvrdzuje a hovorí, že viera v politiku sa všeobecne zhoršuje a prvýkrát po rokoch hľadí väčšina Nemcov na nový rok skôr so strachom než s dôverou. Počet pesimistov výrazne prevyšuje optimistov.

Kritika zahraničnej tlače

Z prieskumov nevychádzajú dobre ani nemecké médiá, ktorým v posledných mesiacoch výrazne klesla dôvera. Z aktuálneho prieskumu Demoskopického inštitútu v Allensbachu (IfD) vychádza, že so spravodajstvom mainstreamových médií o utečeneckej kríze je úplne alebo čiastočne nespokojná viac ako polovica Nemcov, a to presne 51 percent. Mnohí vraj majú dojem, že spravodajstvo je jednostranné, zavádzajúce alebo neúplné, a zhruba každý druhý sa sťažuje, že sa vynechávajú dôležité fakty. Naopak kladne hodnotí nemecké médiá iba dvadsaťpäť percent opýtaných.

Podľa IfD potom heslá o klamúcej tlači, ktoré skandujú napríklad priaznivci hnutia Pegida (Vlasteneckí Európania proti islamizácii Západu), považuje za oprávnené 53 percent tých, ktorí majú pocit, že im médiá prinášajú falošné informácie.

Kriticky sa k práci nemeckých médií však stavajú aj niektoré renomované západné médiá. Napríklad švajčiarsky denník Neue Zürcher Zeitung (NZZ) hovorí doslova o jednostrannosti, kamuflovaní spravodajstva, propagande vítacej kultúry, strate kritického odstupu a snahe dostať domácich pod tlak a vychovať ich ku kladnému prijímaniu utečencov. "Zo spravodajstva o utečencoch sa stala kampaň," uviedli švajčiarske noviny.

Autor: jzd

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Únia nezlyhala. Štáty jej nič nepovedali, ozvalo sa na Sezname

23:59 Únia nezlyhala. Štáty jej nič nepovedali, ozvalo sa na Sezname

V súvislosti s koronakrízou sa často ozýva názor, že Európska únia zlyhala, napríklad od českého pre…