Ak v tom bol Kaliňák zapletený, mal by skončiť ako poslanec, zaznelo z koalície. Možnosť predčasných volieb rozvírila hladinu

7.8.2018 0:01

Situácia okolo kauzy uneseného podnikateľa a komunistického funkcionára Trinh Xuan Thanha je v posledných dňoch veľmi napätá. Okrem volania po nezávislom vyšetrovaní sa čoraz viac skloňuje aj možnosť predčasných volieb. Dôvodom sú zistenia nemeckých vyšetrovateľov, ktorí sa domnievajú, že naše ministerstvo vnútra na únose participovalo. Parlamentné Listy sa preto pýtali poslancov NR SR, ako danú situáciu vyhodnocujú a či skutočne môže prísť k predčasným voľbám.

Ak v tom bol Kaliňák zapletený, mal by skončiť ako poslanec, zaznelo z koalície. Možnosť predčasných volieb rozvírila hladinu
Foto: TASR
Popis: Trinh Xuan Thanh reční v súdnej sieni 8. januára 2018 v Hanoji

Anketa

Podieľali sa slovenské štátne orgány na únose vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha?

60%
28%
hlasovalo: 564 ľudí
Podpredseda poslaneckého klubu Smer-SD Miroslav Číž nevidí žiaden dôvod na predčasné voľby. „Je to nepríjemnosť, ktorú treba vyšetriť, ale to je celé. Neviem, prečo by mali hroziť predčasné voľby. Ide o rok starú vec, pričom my sme nedostali žiadne informácie z Nemecka, že by bol niekto unesený a tak nebol žiaden dôvod sa správať k vietnamskej delegácii podozrivo,“ myslí si Číž.

Na predčasných voľbách trvá podľa vládneho poslanca najmä opozícia. „Už predsa organizovali aj veľkú akciu na zvrhnutie vlády. Samozrejme, že teraz s tým nemôžu prestať. Sú to ataky voči Smeru, ide o snahu diskreditovať Smer. Čo urobila vláda zlé? To sú čisté nezmysly podľa môjho názoru."

Hrnko: Ak v tom bol Kaliňák zapletený, mal by skončiť ako poslanec

Predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko si tiež nemyslí, že by mohlo prísť k predčasným voľbám a pádu vlády. „Už sa niečo dokázalo? Prečo by mala padnúť vláda? Nevidím žiaden dôvod, aby boli predčasné voľby. To by sa vláda, ktorá získala pred pár mesiacmi dôveru, priznala, že s tým mala niečo spoločné. Ak by sa však potvrdili zverejnené informácie, tak treba vyvodiť čo najprísnejšie dôsledky voči aktérom. Ak sa potvrdí aj to, že v tom bol zapletený Kaliňák, tak by mal skončiť ako poslanec,“ povedal národniar.

Hrnko zároveň pripomenul, že na základe zverejnených informácií zvolal mimoriadny parlamentný výbor pre ochranu a bezpečnosť na štvrtok 9. augusta. „Požiadal som ministerku vnútra Sakovú, aby čo najobšírnejšie vysvetlila celú kauzu a aby sa tak oddelila pravda od fikcie, pretože sa takýmto spôsobom nemôže zachádzať s dobrým menom Slovenska. Niekto musí za toto zaplatiť,“ uzavrel.

Most-Híd nehovorí, čo sa stane, ak nebudú splnené ich požiadavky

Strana Most-Híd dokonca pred pár dňami zverejnila tri požiadavky, ktoré by pomohli objasniť celú situáciu, ktorá škodí dobrému menu Slovenskej republiky. A to okamžité uskutočnenie takých právnych úkonov, vrátane zriadenia špeciálnej vyšetrovacej komisie, ktoré preveria všetky zverejnené skutočnosti. Rovnako hovorí o potrebe vyvodenia okamžitej osobnej zodpovednosti. Do ukončenia vyšetrovania chce, aby bol mimo služby postavený riaditeľ Úradu na ochranu ústavných činiteľov Peter Krajčirovič. Chce aj ochranu policajtov, ktorí o okolnostiach únosu prehovorili.

Požiadavka Mosta o postavení Petra Krajčiroviča mimo službu do vyšetrenia okolností únosu bola v pondelok splnená, keď tak rozhodla ministerka vnútra Denisa Saková po konzultáciách s premiérom Petrom Pellegrinim. Most-Híd však nepovedal, čo sa stane a či padne vláda, ak nebudú splnené jeho ďalšie požiadavky.

Galko: Predčasné voľby nebudú. Kšefty spájajú

Pri otázke o predčasných voľbách je skeptický aj podpredseda najsilnejšej opozičnej strany Ľubomír Galko. „Skôr sa prikláňam k tomu, že predčasné voľby nebudú. Najlepšie by bolo, keby táto vláda odišla, ale kšefty ich tak strašne spájajú, že aj Béla Bugár a aj Andrej Danko podržia Smer, a že to za niečo vykšeftujú. Korupcia ich zlepila tak silno, že koalícia vydrží do riadneho termínu,“ povedal Galko.

Podľa opozičného poslanca v celej veci nie je namočený len Robert Kaliňák, ale aj Robert Fico. „Je to megaškandál, ktorý poškodzuje dobré meno Slovenska. Trvám na tom, že Kaliňák by mal byť väzobne stíhaný. Už včera bolo neskoro. On klamal aj v tom, že nám Nemci nedali informáciu o unesenom Vietnamcovi do schengenského informačného systému. Ukázalo sa pritom, že ho tam dali za necelých 24 hodín po únose. Kaliňák bude jednoducho aj naďalej klamať, ovplyvňovať svedkov a mariť vyšetrovanie,“ dodal.

Remišová apeluje na Most-Híd

OĽaNO na rozdiel od SaS apeluje na Most-Híd, aby vláda padla. „Zodpovednosť za toto neodpustiteľné zlyhanie štátnych orgánov a ich zneužitie nesie Smer spoločne so SNS, keďže riaditeľom slovenskej spravodajskej služby je osobný nominant Andreja Danka. Most-Híd by si mal uvedomiť, že pokračovanie tejto vlády podkopáva demokratické základy Slovenska,“ uviedla Veronika Remišová s tým, že od prezidenta tiež očakávajú razantný prístup.

„Všetko nasvedčuje tomu, že sa vedenie rezortu vnútra podieľalo na operácii cudzej tajnej služby, čím vážne ohrozilo bezpečnosť a suverenitu Slovenska. Keďže pravdepodobne boli spáchané viaceré trestné činy, nie je správne, aby politici ovplyvňovali vyšetrovanie. V takomto vážnom prípade by malo byť samozrejmé, že polícia a prokuratúra zločiny okamžite vyšetrujú a nesnažia sa zbaviť zodpovednosti,“ doplnila opozičná poslankyňa.

Krajniak: Predčasné voľby by boli najlepším riešením

Člen parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Milan Krajniak zo Sme rodina si myslí, že predčasné voľby by boli najlepším riešením. „Minimálne od vraždy Jána Kuciaka by boli najčistejším a najlepším riešením,“ povedal.

Krajniak zároveň čaká, ako sa skončí mimoriadny bezpečnostný výbor na tému uneseného Vietnamca. „Očakávam, že sa vysvetlí rozpor medzi informáciami, ktoré sú zverejnené, a tým, čo povedala ministerka Saková a expolicajný prezident Tibor Gašpar. Práve v tomto vidím veľmi vážne rozpory.“

Podľa Milana Uhríka z ĽSNS máme na Slovensku dôležitejšie informácie ako únos Vietnamca. „Nemyslím si, že by preto padla vláda. Je to umelo zveličované a nafukované. Máme k tomu stále rovnaký postoj  nech sa to vyšetrí a nech sú vinníci potrestaní, ale netreba robiť dopredu závery. Ak by sa však potvrdilo, že do kauzy bol účelovo a vedome zainteresovaný Kaliňák, tak by sme určite podporovali väzobné stíhanie. Počkáme si na výsledky vyšetrovania. Slovensko má však ďaleko väčšie problémy ako únos nejakého Vietnamca,“ reagoval Uhrík.

Hlinova výzva opozícii

Predseda mimoparlamentnej strany KDH Alojz Hlina vyzýva opozíciu, aby v prípade predčasných volieb konala intenzívnejšie. „Na to, aby sme sa ospravedlnili voči sebe a svetu, tak sú naozaj riešením predčasné voľby. Neviem, čo väčšie má prísť, aby Danko a Bugár uznali, že je vláda so Smerom neudržateľná. Predčasné voľby sú otázkou aj pre opozíciu, či bude konštatovať, že vláda nepadne, alebo bude cítiť zodpovednosť za krajinu a tak tlačiť na to, aby predčasné voľby boli. Verím, že opozícia sa unormálni a zistí, že v niektorých momentoch sa musí spojiť, pretože zo spojenej opozície ide rešpekt,“ tvrdí Hlina.

Na otázku predčasných volieb sa pozrel aj politický analytik Ján Baránek, ktorý si myslí, že by predčasné voľby mohli pomôcť najmä opozícii, ale naopak prekaziť plány prezidenta Andreja Kisku. V prípade Smeru je to zložitejšie a záležalo by na dôvode pádu vlády. Ak by to však našili na koaličného partnera a obvinili by ho z rozbitia koalície, tak by smeráci mohli podľa Baránka získať. Celú analýzu, komu by predčasné voľby prospeli a komu naopak nie, si môžete prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ondrej Šprlák
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Lajčák: Ak tu máme len naťahovať agóniu, tak to nič nerieši. Slovensko sa pripravuje na tvrdý brexit

8:00 Lajčák: Ak tu máme len naťahovať agóniu, tak to nič nerieši. Slovensko sa pripravuje na tvrdý brexit

Európska únia v súvislosti s tzv. brexitom jasne hovorí, že teraz je loptička na britskej strane, a …