Ak sa obvinenia Ruska ohľadom ropy od IS ukážu ako pravdivé, musel by som odstúpiť, vraví Erdogan. Čo odporúča Putinovi?

    0
    Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (Autor: SITA)

    Ministerský predseda súčasne zopakoval výzvu adresovanú Rusku, aby otvorilo komunikačné kanály na výmenu vojenských informácií v záujme predísť incidentom podobným, aký sa odohral pred týždňom, keď turecká stíhačka F-16 zostrelila ruský stíhací bombardér Su-24, ktorý bol na misii na podporu pozemných operácií sýrskej armády voči protivládnym povstalcom. Rusko v reakcii na to pristúpilo k celému radu diplomatických opatrení a ekonomickým sankciám. 
    “Namiesto nepodloženého obviňovania si musíme sadnúť a rokovať za stolom,” zdôraznil Davutoglu. 

    Turecký premiér narážal na tvrdenia najvyšších ruských predstaviteľov vrátane prezidenta Vladimira Putina, ktorý v pondelok vyhlásil, že ruské vojenské lietadlo zostrelilo Turecko preto, lebo chcelo chrániť dodávky ropy od Islamského štátu. Svoje obvinenie predniesol v Paríži, kde sa zúčastňoval na konferencii OSN o klimatických zmenách. Zostrelenie ruského bombardéra označil za “obrovskú chybu”. Turecký premiér Davutoglu dnes obvinil Rusko, že svojimi neopodstatnenými tvrdeniami o nelegálnom dovoze ropy sa snaží zakryť prípady narušovania tureckého vzdušného priestoru ruskými lietadlami. Vyhlásil tiež, že postoj Ruska mení sýrsku krízu “na krízu medzi Ruskom a Tureckom”. 

    Erdogan opakovane označuje tvrdenia, že Turecko kupuje ropu od Islamského štátu, za “urážku”. V pondelok v Paríži – kde bol v rovnakom čase ako Putin, ale nestretli sa – Erdogan vyhlásil, že by musel odstúpiť, keby sa obvinenia Ruska ukázali ako pravdivé. Dodal, že rovnako by mal postupovať aj Putin, keby sa jeho obvinenia na adresu Turecka ukázali ako falošné. Putin však podľa agentúry TASS tvrdí, že Rusko má k dispozícii správy, ktoré jeho obvinenia na adresu Turecka potvrdzujú. 

    Obe krajiny majú síce rozvinutú vzájomnú spoluprácu v oblasti ekonomiky, ale pokiaľ ide o konflikt v Sýrii, stoja na opačných stranách: Rusko podporuje prezidenta Bašára Asada a jeho armádu, zatiaľ čo Turecko poskytuje pomoc opozícii a povstaleckým skupinám. Turecko je súčasťou Spojenými štátmi vedenej koalície, ktorá v Sýrii a Iraku bojuje s IS, ale súčasne čelí obvineniam z váhavosti voči extrémistickým skupinám. V súvislosti s obchodovaním s ropou sa v minulosti opakovane objavovali správy, že Islamský štát zo Sýrie pašuje ropu ilegálnym priekupníkom v Turecku. Odvtedy však Ankara posilnila bezpečnostné opatrenia na hraniciach. 

    - Reklama -