Ak poslanci neschvália dohodu o brexite, Johnson požiada EÚ o odklad

16. 10. 2019 14:57

Ak poslanci britského parlamentu do soboty neschvália novú dohodu o brexite, premiér Boris Johnson zašle Európskej únii list so žiadosťou o predĺženie termínu brexitu, ktorý je stanovený na 31. októbra. Informoval o tom v stredu britský minister pre brexit Stephen Barclay, píše spravodajská stanica Sky News.

Ak poslanci neschvália dohodu o brexite, Johnson požiada EÚ o odklad
Foto: TASR
Popis: Brexit, Ilustračná snímka
reklama

Barclay členom výboru pre brexit Dolnej snemovne britského parlamentu povedal, že premiér bude konať "v súlade" so zákonom, ktorý parlament prijal začiatkom septembra.

Tzv. Bennov zákon vyžaduje, aby premiér v prípade nedosiahnutia dohody s EÚ do soboty 19. októbra požiadal Brusel o odklad brexitu do 31. januára 2020. Johnson napriek tomu verejne vyhlasuje, že Británia opustí EÚ 31. októbra, či už s dohodou alebo bez nej

Už začiatkom mesiaca však vyšlo najavo, že šéf britskej vlády sa v dokumentoch predložených príslušnému súdu písomne zaručil, že ak sa mu do 19. októbra nepodarí uzavrieť dohodu s EÚ, požiada o odklad brexitu, ako mu to ukladá spomínaný zákon.

"Môžem potvrdiť, ako to už opakovane vyhlasoval premiér, že po prvé: vláda dodrží zákon, a po druhé: splní záväzky voči súdu, ktoré s týmto zákonom súvisia," oznámil Barclay.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…