Ak niekto Slovensko podviedol, zneužil, má byť potrestaný, uviedol Danko. Vyzýva však na rozvahu a zastavenie šialených emócií

6.8.2018 16:30

Je dôležité v takých vážnych situáciách zachovať pokoj a nechať konať príslušné orgány. V pondelok po stretnutí troch ústavných činiteľov s generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom, ktorí sa stretli v súvislosti s únosom vietnamského podnikateľa z Bratislavy, to vyhlásil predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS). Podľa jeho slov nie je možné ignorovať informácie, ktoré odznievajú v médiách, ale je dôležité, aby boli overené orgánmi činnými v trestnom konaní. Šéf parlamentu uviedol, že ak niekto Slovensko podviedol, zneužil, má byť za to potrestaný.

Ak niekto Slovensko podviedol, zneužil, má byť potrestaný, uviedol Danko. Vyzýva však na rozvahu a zastavenie šialených emócií
Foto: TASR
Popis: Andrej Danko

Anketa

Podieľali sa slovenské štátne orgány na únose vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha?

60%
28%
hlasovalo: 558 ľudí
"Môžem konštatovať, že apel, ktorý som dal v piatok (3.8.), aby sa táto záležitosť nepolitizovala, je veľmi dôležitý pre spoločnosť," povedal Danko. Ako dodal, každý z ústavných činiteľov má isté kompetencie a nemôže konať nad rámec toho, čo je dané v ústave. Pripomenul, že tak je to aj v kompetencii orgánov činných v trestnom konaní.

"Chcel by som najmä opozíciu vyzvať na rozvahu a na zastavenie takých šialených emócií, ktoré dnes vidíme, vzájomné kriminalizovanie a obviňovanie," vyjadril sa Danko. Podľa neho je dôležité, aby sa overili skutočnosti, ktoré boli v médiách opísané.

"Iná cesta ako komunikácia s orgánmi činnými v trestnom konaní v Nemecku a v rámci kompetencií, ktoré má generálny prokurátor a ministerka vnútra, nie je možná. Dovtedy nie je možné nikoho obviňovať," doplnil Danko. Predseda parlamentu víta iniciatívu prezidenta Andreja Kisku a premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) v tejto súvislosti.

K tomu, či Danko naďalej dôveruje ministerke vnútra Denise Sakovej (Smer-SD), sa priamo nevyjadril. "V každom prípade je tu dôležitý postoj predsedu vlády, ktorý je zodpovedný za kolektívny orgán vo vzťahu k ministerke vnútra," povedal Danko. Zároveň potvrdil, že má informácie o tom, že Saková v súvislosti s únosom Vietnamca situáciu rieši. "Dôležité je, aby sa konalo," dodal Danko. 

Opis únosu vietnamského podnikateľa z Bratislavy za pomoci slovenskej polície a použitia vládneho špeciálu vo štvrtok (2.8.) zverejnil Denník N. Rezort vnútra ho označil za úplný nezmysel s tým, že obsahuje samé výmysly a klamstvá a ide o čisté sci-fi jeho autora. Už predtým nemecké médiá priniesli informáciu, že tamojší vyšetrovatelia nepochybujú o tom, že pri únose bol použitý slovenský vládny špeciál.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Kult osobnosti? Lunter a spolumajiteľ agentúry Komplot sa hája a útočia na Transparency International: Ich blogy by sa nestratili ani v konšpiračných médiách

16:00 Kult osobnosti? Lunter a spolumajiteľ agentúry Komplot sa hája a útočia na Transparency International: Ich blogy by sa nestratili ani v konšpiračných médiách

V polovici minulého týždňa vyšla správa mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko…