Ak by som spravil to, čo Kiska, novinári ma rozdupú a v politike by som skončil, sťažuje sa Danko

5. 10. 2017 9:04

Napäté vzťahy medzi prezidentom a predsedom vlády vníma aj Andrej Danko. On si však myslí, že keby konal tak ako Andrej Kiska, tak by ho novinári rozdupali a už dávno by skončil v politike. Predseda SNS si napriek tomu pochvaľuje zlepšenie vzťahov s premiérom Robertom Ficom a tvrdí, že mu celá letná koaličná kríza stála za to.

Ak by som spravil to, čo Kiska, novinári ma rozdupú a v politike by som skončil, sťažuje sa Danko
Foto: TASR
Popis: Andrej Danko

Predseda parlamentu Andrej Danko trvá na tom, že sa chce rozprávať na koaličnej rade o medializovanej obrovskej odmene pre advokáta Radomíra Bžána. Odmenu má získať advokát na základe toho, že v júli tohto roka vyhral štát spor o Vodnú elektráreň Gabčíkovo a nemusí tak platiť stovky miliónov eur, ktoré požadovali talianski spolumajitelia Slovenských elektrární (SE). Štátna akciovka MH Manažment má v tejto súvislosti platiť 64 miliónov eur súkromnej advokátskej kancelárii Radomíra Bžána. Viac sme o tom písali TU.

Danko očakáva, že minister hospodárstva realizuje patričné opatrenia, pretože on si netrúfa povedať, kto je vinný a kto nevinný, avšak je znepokojený výškou odmeny. Povedal to v najnovšom rozhovore pre denník Nový Čas.

Novinári by ma rozdupali

Šéf vládnej strany SNS sa dotkol aj najnovšieho sporu medzi prezidentom Andrejom Kiskom a premiérom Robertom Ficom. „Dovoľte mi ten luxus nevyjadriť sa k téme, ktorá sa ma netýka. Som si však vedomý jednej veci, že ak by som ja urobil v prezidentskej kampani to, čo sa stalo, tak ma novinári rozdupú a v politike by som skončil,“ povedal Danko s tým, že nechce hodnotiť, či prezident ponúkol dostatočné vysvetlenie, na to sú podľa neho voliči.

Napriek napätej situácii prezidenta s predsedom vlády si Danko pochvaľuje zlepšenie fungovania v koalícii po koaličnej kríze, ktorá prepukla v lete. „Som veľmi rád, že SNS bude mať podpredsedu vlády a že sme si stanovili spôsob stretávania. Prvým výsledkom je sociálny balík. Ja som rád, že sa mi tou hádkou podarilo dosiahnuť 13. a 14. plat. Mne tá hádka v rámci koalície za to stála. Ja som povedal, že nechcem v tejto koalícii zahynúť. Každý, kto je vo vláde s veľkou stranou, má takýto problém. Povedal som dosť a chcem svoje miesto v tejto koalícii,“ vyjadril sa Danko s tým, že jeho strana bola tá, ktorá nastolila tému dvojakej kvality potravín, ktorú si neskôr prisvojila iná strana.

Vnímal som komunikačné problémy Plavčana, tvrdí Danko

„Tieto dva mesiace mi pomohli zistiť, že politika sa nemôže brať osobne. Hranica, keď som zatiahol ručnú brzdu, bola, keď predseda vlády povedal, že by spojil odvolanie Richtera s dôverou vláde. Ja som nechcel opakovať politickú chybu Richarda Sulíka, že by som položil vládu. Ľudia by žiadnej strane neodpustili, že by zutekala z boja,“ povedal Danko, pričom zdôraznil, že svoj boj premiestnili do inej formy a výsledok je napríklad sociálny balíček pre ľudí.

Danko však tvrdí, že mu nikto nezalepil ústa tým, že by pristúpil na jeho požiadavky v rámci sociálneho balíčka. „Jasne som hovoril aj pri pánovi Plavčanovi, že ho budeme riešiť. Vnímal som jeho komunikačné problémy. Dnes viem, že to súvisí aj s jeho zdravotným stavom, že pri komunikácii v určitých výškach nemohol dosiahnuť ani intenzitu, ani argumentačné veci, pretože ho trápilo niečo, o čom sa človek nechce vyjadrovať,“ obhajoval predseda SNS bývalého ministra školstva.

Predseda parlamentu však pripúšťa, že aj on má výhrady voči iným ministrom a nebude mať problém aj on niekedy požadovať hlavu aj smeráckeho nominanta. „Ja mám toľko výhrad k niektorým ministrom a mohol by som teraz urobiť tlačovku. Ak by sa objavili také relevantné veci, že je to dôvod na odvolanie, vznesiem to na koaličnej rade. Ak to nebude koaličný partner rešpektovať, tak mám právo s tým ísť von. Nemyslite si, že bezvýhradne teraz nebudem akceptovať chyby ministrov,“ uzavrel Andrej Danko s tým, že on sám dokáže žiť aj bez politiky a ak sa voliči rozhodnú, že budú chcieť inú vládu, a pošlú ho do dôchodku, bude to akceptovať.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: OS
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Súd nateraz nerozhodne, či prečíta správy z Kočnerovho mobilu. Jedného z obžalovaných môžu súdiť samostatne

9:51 Súd nateraz nerozhodne, či prečíta správy z Kočnerovho mobilu. Jedného z obžalovaných môžu súdiť samostatne

Senát Špecializovaného trestného súdu nemá pochybnosti o zákonnosti získania komunikácie Mariana K. …