Ak bude Fico zdravý a bude burcovať ľudí v kampani, rozhodnú voliči. Bude to férovejší zápas, konštatuje publicista

15. 12. 2019 8:59

Ak predseda Smeru-SD Robert Fico prekoná svoje zdravotné problémy a zapojí sa naplno do predvolebnej kampane Smeru-SD, tak to budú voliči, ktorí v parlamentných voľbách jeho politickú ponuku vyhodnotia. "Bude to férovejší zápas, ako keby bol chorý alebo pripútaný na lôžko. Takto by to boli férové voľby. Nech rozhodnú voliči," reagoval v diskusii na Tablet.TV publicista Juraj Hrabko na skutočnosť, že Robertovi Ficovi problémy s vysokým tlakom neumožnili účasť na výročnom sneme Smeru-SD.

Ak bude Fico zdravý a bude burcovať ľudí v kampani, rozhodnú voliči. Bude to férovejší zápas, konštatuje publicista
Foto: TASR
Popis: Na snímke vľavo predseda strany Smer-SD Robert Fico pred začiatkom slávnostného snemu strany oznamuje médiám, že odchádza do nemocnice pre vysoký tlak 7. decembra 2019 v Bratislave. Napravo podpredseda strany Peter Pellegrini.
reklama

So zdravím sa nežartuje

"Ja sa držím zásady, že so zdravím sa nežartuje ani nehazarduje," poznamenal Hrabko. "Mal by mať tú šancu, pokiaľ mu to zdravie dovolí, cestovať po Slovensku a burcovať ľudí na voľby. Takisto ako každý iný predseda politickej strany," konštatoval Hrabko.

Obvinenia

Na margo aktuálneho obvinenia Fica zo schvaľovania extrémistického trestného činu Hrabko poznamenal, že citované vyjadrenia z videa Fica jemu osobne nepripadajú také, že by samy o sebe spĺňali kvalifikáciu na spáchanie trestného činu. "Záleží od každého, ako číta to vyjadrenie alebo vyhlásenie Roberta Fica. Prokurátor ho prečítal tak, že existuje dôvod na vznesenie obvinenia. To je fakt, ktorý nám leží na stole, a s tým sa budú musieť vyrovnať Robert Fico, prokuratúra a možno aj súd," povedal Hrabko.

"Obvinenie bolo vznesené a musí sa s tým Robert Fico vedieť vyrovnať. Ako každý, voči komu je vznesené obvinenie. Bude mať možnosť sa obhájiť a buď sa obháji, alebo príde k obžalobe," uzavrel Hrabko.

Šancu hájiť sa má podľa neho aj exprezident a predseda mimoparlamentnej strany Za ľudí Andrej Kiska, voči ktorému bolo vznesené obvinenie pre podozrenie zo spáchania daňového trestného činu. "Polícia by mala postupovať podľa hesla 'padni komu padni' bez ohľadu na to, v akom horizonte sa nachádzame pred voľbami. Ak prokurátor dospeje k názoru, že prišlo k dôvodom na vznesenie obvinenia, tak obvinenie má, samozrejme, vzniesť, to je jeho práca," odpovedal Hrabko na otázku, či obvinenie nemôže v tomto čase ovplyvniť predvolebnú kampaň.

Na otázku, prečo vyšetrovanie trvalo tak dlho a prečo sa pri ňom vymenilo viacero vyšetrovateľov, Hrabko odpovedal, že to sú skôr otázky na orgány činné v trestnom konaní než na politického analytika. "Faktom však je, že po prvý raz nám kandidujú dvaja predsedovia relevantných politických strán, voči ktorým je vznesené obvinenie. To dosť veľa vypovedá o stave slovenskej politiky," povedal Hrabko.

Konflikt na Ukrajine

V Bratislave prebehla Ministerská rada Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá sa angažuje aj pri riešení konfliktu na Ukrajine. Predseda slovenského parlamentu Andrej Danko (SNS) aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) využili prítomnosť ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova na dvojstranné rokovania. Konflikt na Ukrajine bol neskôr hlavnou témou stretnutia normandskej štvorky v Paríži.

Rusko je v rokovaniach veľmi tvrdé

Viacerí ruskí a ukrajinskí politici v reakcii na výsledky samitu normandskej štvorky v Paríži ocenili, že došlo k "odblokovaniu a reštartovaniu" mierového procesu na východe Ukrajiny. Zároveň však konštatovali, že ku "globálnemu zvratu" nedošlo. "Samozrejme, Rusko je v týchto rokovaniach tvrdé. Uvidíme, ako budú pokračovať sankcie a či vôbec budú pokračovať. Rusko je jednoducho rozhodnuté ísť za svojím cieľom a je na ďalších štátoch, aby sa snažili vysvetliť, že musí aj ono z niečoho ustúpiť," uzavrel Hrabko.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…