Ak Trump vyhrá, čaká ho poriadne ťažký oriešok. Črtá sa mu naozaj veľký problém

9. 11. 2016 6:42

Ak sa americkým prezidentom stane republikán Donald Trump, bude sa musieť v oblasti zahraničnej politiky spoliehať výlučne na svojich poradcov, keďže sám v nej nemá žiadne skúsenosti. Na brífingu ministerstva zahraničných vecí v New Yorku to včera povedala politologička z Barnard College špecializujúca sa na Rusko Kimberly Martenová.

Ak Trump vyhrá, čaká ho poriadne ťažký oriešok. Črtá sa mu naozaj veľký problém
Foto: TASR
Popis: Donald Trump
reklama

Zároveň je otázne, kto bude v Trumpovom zbore poradcov pre zahraničnú politiku, keďže experti z hlavného prúdu preňho nechcú pracovať a niektorí jeho súčasní spolupracovníci čelia vyšetrovaniu pre podozrenie z kontaktov s Ruskom, tvrdí Martenová.

Clintonová má ako bývalá ministerka zahraničných vecí (2009-2013) oveľa viac skúseností, konštatovala politologička. "Treba však pripomenúť, že za jej éry bol prezidentom Dmitrij Medvedev, ktorý bol oveľa kooperatívnejší než súčasný prezident Vladimir Putin," uviedla.

Rusko bolo podľa Martenovej vždy popredu oproti USA v niektorých veciach – najmä vo vedení informačnej, kybernetickej či inej formy hybridnej vojny. "Je to preto, že Rusko sa nikdy príliš nezaujímalo o medzinárodné právo," povedala Martenová a dodala, že tak robilo v Čečensku i na Ukrajine. USA a krajiny NATO okrem medzinárodného práva musia brať do úvahy aj dopady ich krokov na volebnú mienku, kým v Rusku médiá zastávajú do značnej miery líniu Kremľa. Okrem toho v Rusku sa tí, čo nesúhlasia s Kremľom, môžu obávať "spoločenských dôsledkov", uzavrela Martenová.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama

Ďalšie články z rubriky

Zatvorí COVID-19 ambulancie? ASL SR chce garanciu paušálnej 75-percentnej platby

11:24 Zatvorí COVID-19 ambulancie? ASL SR chce garanciu paušálnej 75-percentnej platby

Ak štát nepomôže ambulantnému sektoru, ambulancie sa začnú v dôsledku súčasnej situácie zatvárať. As…