Ak Spojené štáty začnú vyvíjať rakety stredného doletu, urobí tak aj Rusko, vyhlásil Putin

5.12.2018 17:30

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu vyhlásil, že ak Spojené štáty začnú vyvíjať rakety stredného doletu, urobí tak aj Rusko. Informovala o tom agentúra AP.

Ak Spojené štáty začnú vyvíjať rakety stredného doletu, urobí tak aj Rusko,  vyhlásil Putin
Foto: TASR
Popis: Vladimir Putin počas prejavu na Valdajskom medzinárodnom diskusnom klube v Soči

Putin podľa agentúry RIA Novosti uviedol, že "ak sa Spojené štáty domnievajú, že by mali mať zbrane, ktoré sú teraz predmetom Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF), Rusko to bude robiť tiež".

Ruský prezident pripomenul, že Spojené štáty už v roku 2002 jednostranne odstúpili od Zmluvy o protiraketovej obrane, ktorá "bola jedným z pilierov medzinárodnej bezpečnosti". 

Poznamenal, že sa odohralo "v tichosti", bez vysvetlení a uvedenia dôvodov. 

"Teraz sa deje to isté, ale (Američania) rozmýšľajú, na koho by svoj - podľa mňa nedomyslený - krok (rozhodnutie odstúpiť od INF) zvalili," vyhlásil šéf Kremľa.

Putin uviedol, že mnohé iné krajiny - "a je ich už zrejme desiatka" - rakety stredného doletu vyrábajú, "len Rusko a Spojené štáty samy seba (v ich výrobe) obmedzili" zmluvou INF. 

Putin v tejto súvislosti vyslovil predpoklad, že podľa Američanov sa "situácia zmenila natoľko, že aj USA musia mať také zbrane". "Aká bude naša odpoveď? Jednoduchá: potom to budeme robiť aj my," uzavrel Putin. 

V rozhovore s novinármi Putin prišiel aj s tvrdením, že Washington rozhodol o odstúpení od INF dávno predtým, než to verejne oznámil. 

Objasnil, že americký Kongres ešte pred spomínaným zverejnením plánov na odstúpenie USA od INF vyčlenil financie na vývoj príslušných rakiet. 

"Znamená to, že rozhodnutie bolo prijaté dávno, len v tichosti. Mysleli si, že si to nevšimneme, ale v rozpočte Pentagónu vývoj týchto striel bol. Až potom verejne oznámili, že odstupujú" od INF, skonštatoval Putin.

Pokračoval, že "ďalším krokom bolo začal hľadať niekoho, na koho to celé zvaliť", pričom "najjednoduchšie a najobvyklejšie pre človeka zo Západu je obviňovať Rusko".

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pellegrini: Danko nech sa stará hlavne o svoje rezorty a nekomentuje naše

19:35 Pellegrini: Danko nech sa stará hlavne o svoje rezorty a nekomentuje naše

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) odporúča predsedovi parlamentu a SNS Andrejovi Dankovi, aby venov…