Aj v slovenských väzeniach bude cítiť vianočnú atmosféru

25. 12. 2018 13:00

Aj vianočné a novoročné sviatky sú za bránami slovenských väzníc prispôsobované voľnejšej a slávnostnejšej atmosfére.

Aj v slovenských väzeniach bude cítiť vianočnú atmosféru
Foto: SITA
Popis: Ilustračná fotografia
reklama

"Osobitnou súčasťou zaobchádzania s väznenými osobami je zabezpečenie zmysluplných aktivít realizovaných počas vianočných a novoročných sviatkov. Aktivity zabezpečované počas sviatkov zdôrazňujú pozitívne hodnoty založené na národných kresťanských tradíciách a viac ako inokedy môžu motivovať k pozitívnym rozhodnutiam, zmenám alebo predsavzatiam u väznených osôb.

Vo všetkých ústavoch sú aj tento rok, s prihliadnutím na bezpečnosť a diferenciáciu väznených osôb, pripravené mimoriadne ponukové listy a plány kultúrno-osvetovej činnosti. Obvinení a odsúdení sa podľa svojho vlastného výberu môžu zúčastniť na vianočných vedomostných kvízoch a turnajoch, besedách s tematikou Vianoc a vianočných zvykov, na vianočných koncertoch hostí alebo väzenských hudobných skupín či výstavách výrobkov krúžkovej činnosti," objasnil riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Adrián Baláž.

Ako ďalej povedal, počas vianočných a novoročných sviatkov sa vo všetkých ústavoch prispôsobuje aj denný rozvrh, ktorý je oproti bežnému režimu zmiernený a zohľadňuje výnimočnosť sviatočných dní predĺženou večierkou. To hlavne z dôvodu sledovania sviatočných televíznych programov. "Všetky aktivity počas sviatkov zdôrazňujú pozitívne hodnoty založené na národných a kresťanských tradíciách a viac ako inokedy môžu motivovať k pozitívnym rozhodnutiam, zmenám alebo predsavzatiam u väznených osôb. K naplneniu tohto výnimočného obdobia prispievajú aj duchovné aktivity a pastoračná služba vrátane liturgickej hudby a spevu," dodal Baláž.

Atmosféra sviatočných dní je vo všetkých ústavoch umocnená aj zostavením jedálneho lístka, ktorý počas sviatkov zohľadňuje zvyklosti jednotlivých regiónov Slovenska. "Na Štedrý deň sa vo väčšine ústavov pripravuje najmä tradičná strava, večeru tvoria kapustnica (s klobásou, s údeninou, s hríbmi), vyprážané rybie filé a majonézový šalát," prezradil Baláž.

V súčasnosti je v slovenských väzeniach vo výkone väzby umiestnených 1652 obvinených a vo výkone trestu odňatia slobody 8779 odsúdených. Približne 190 väzňov môže tohtoročné sviatky stráviť v kruhu svojej rodiny.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…