Aj my potrebujeme voľno. Pre pár ľudí, ktorí si zabudnú nakúpiť, nemusíme mať otvorené, hovorí šéf obchodníkov

23. 3. 2017 11:00

Bude sa prepúšťať a tí, ktorí ostanú, dostanú na výplatu menej. Aj tieto tvrdenia sprevádzajú návrh novely Zákonníka práce, ktorý je na aktuálnej schôdzi parlamentu v druhom čítaní. Prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu SR Pavol Konštiak pre ParlamentnéListy vysvetľuje, či je to pravda a čo bude pre zamestnancov znamenať zvýšenie počtu povinne voľných dní z 3,5 na 15.

Aj my potrebujeme voľno. Pre pár ľudí, ktorí si zabudnú nakúpiť, nemusíme mať otvorené, hovorí šéf obchodníkov
Foto: TASR
Popis: Počet dní, kedy Slováci nebudú mať šancu nakúpiť, sa zvýši
reklama

Dnes sa nedá nakupovať 3,5 dňa do roka, návrh zákona, ktorý je na rokovaní aktuálnej schôdze parlamentu, rozširuje tento okruh o ďalších 12 dní. Ste prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu SR – čo toto obmedzenie znamená pre obchodníkov? Aké možné výpadky v príjmoch, zmeny v zamestnaneckej politike?

Slovenskí obchodníci vítajú tento počin, pretože na Slovensku pracuje v retaili (maloobchodnej sieti) 200-tisíc zamestnancov, z toho dve tretiny žien. Myslíme si, že štátne sviatky, ktoré sú štátnymi sviatkami (nenáboženskými, pozn. red.) by sme si zaslúžili aj my obchodníci. Niekedy aj my jednoducho potrebujeme mať voľno a musí to byť určené zákonom, pretože ak sa rozhodne otvoriť konkurencia, musíme aj my. Tých 3,5 dňa, čo sú v súčasnosti, považujeme za veľmi málo. To, že máme veľa štátnych sviatkov, treba riešiť následne. Máme najviac štátnych sviatkov. Sviatky ochudobňujú slovenskú ekonomiku, jeden deň sviatku stojí národné hospodárstvo 200 miliónov eur v HDP. Preto tento krok vítame a veríme, že nadobudne účinnosť 1. mája.

Vy ste tento návrh komentovali tak, že sviatočné tržby nie sú pre obchod rozhodujúce. Ktoré dni produkujú najväčší obrat?

Najväčšie tržby v maloobchode sú v dňoch pred sviatkami. Hlavne pred Vianocami, Veľkou nocou. Ale vždy predtým, nie v ten deň. Štátne sviatky, keď máme otvorené, napríklad 1. máj, 9. máj, 29. august, ktorý uznávam ako štátny sviatok... Ale priznám sa, neuznávam 1. septembra, 15. septembra... Tam tie tržby sú minimálne, ale my z pozície konkurencie musíme mať otvorené. Pre pár občanov, ktorí si deň predtým zabudnú ísť nakúpiť, nemusíme mať otvorené obchody.

Pavol Konštiak. Zdroj: TASR

Aký počet voľných dní by bol pre vás úplne ideálny?

Nechcem hovoriť o nemeckom modeli, tam sú obchody zatvorené skoro všetky nedele. Nechcem ísť týmto  smerom. My chceme, aby bolo zatvorené cez štátne sviatky, to je spolu 15 dní. Nehovoríme o nedeliach. Čiže 15 dní s klasickou Európou je veľmi málo. Avšak my s tým budeme spokojní.

Ekonómovia upozorňujú, že každý zákaz pracovať znamená nielen pomalší rast životnej úrovne, ale aj vyššie náklady pre podnikateľov, ktorí musia aj počas sviatkov vyplácať zamestnancom riadnu mzdu. Nebojíte sa takéhoto pohľadu, že si ho osvoja obchodníci?

V toľkých veciach sa chceme podobať vyspelým štátom, prečo tu hovoríme teraz o nejakých nákladoch alebo nenákladoch? Hovorme o životnej úrovni, ktorá je. Prečo u nás v porovnaní so západnými štátmi máme 24 hodín otvorené? Všetky zahraničné reťazce tu majú otvorené 24 hodín, ale vo svojich domovských krajinách nemajú. Položme im túto otázku. Aj to je kultúra a celosť národa, aby ľudia povolili, aby mali svoj pokoj a nemuseli ísť vo sviatok do práce.

A celkovo, môže sa takýto zákaz, obmedzenie, prejaviť napríklad v pomalšom raste miezd v celom sektore?

Je cieľ každého zamestnávateľa, aby získal zamestnanca. To je dnes mimoriadne dôležité. Toto opatrenie nebude mať vplyv na zamestnaneckú politiku, pretože zamestnanci sú dnes úzko profilový tovar. Dnes máme nedostatok pracovníkov a naša migračná politika je na chvoste Európskej únie. Dnes zápasíme s absolútnym nedostatkom pracovníkov a musíme to riešiť so mzdami. Niektoré reťazce už komunikovali, že zvyšujú platy. A zatvorenie cez štátny sviatok problém nevyrieši.

Môže prísť taký efekt, že ľudia budú v dané sviatky nakupovať v zahraničí a že sa bude podporovať takáto nákupná turistika? Že si ľudia zvyknú nakupovať v zahraničí?

Pozrite sa, vo Viedni, dá sa tam ísť v nedeľu nakupovať? Nedá. Nákupná turistika tu bude vždy. Ak je niekto presvedčený, že sa oplatí ísť kupovať do Maďarska, nezabránime mu. Nám obrat zatvorením cez sviatky neklesne.

Veľkoobchod a maloobchod v SR stručne

Vo veľkoobchode a maloobchode pracovalo podľa výberového zisťovania Štatistického úradu SR v treťom kvartáli 2016 vyše 311-tisíc ľudí. V októbri 2016 zarábali ľudia vo veľkoobchode v priemere 857 eur a v maloobchode 635 eur.


V ktorých dňoch počas roka už potraviny od 1. mája nenakúpite (ak návrh schváli NR SR)

1. január, 6. január, Veľký piatok, Veľkonočná nedeľa, Veľkonočný pondelok do 14.00 hodiny, 1. máj, 8. máj, 5. júl, 29. august, 1. september, 15. september, 1. november, 17. november,  24. december po 12.00 hodine, 25. december a 26. december.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ľudovít Kusal
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Štát odpustí v apríli odvody firmám, ktoré museli zatvoriť prevádzky, potvrdil Heger. Krajniak hovoril o ďalšej pomoci

13:01 Štát odpustí v apríli odvody firmám, ktoré museli zatvoriť prevádzky, potvrdil Heger. Krajniak hovoril o ďalšej pomoci

Firmy, ktoré boli zatvorené pre nový koronavírus, majú mať odpustené odvody za apríl tohto roka. Inf…