AfD a Rusko. Zväzok, ktorý by mohol fungovať?

24. 2. 2017 18:39

Posilňujú vzájomné vzťahy. Líderka nemeckej strany Alternatíva pre Nemecko Frauke Petryová absolvovala v metropole Ruska sériu rokovaní s tamojšími politickými predstaviteľmi. A ako sa zdá, obe strany budú v obojstrannej kooperácii pokračovať aj naďalej.

AfD a Rusko. Zväzok, ktorý by mohol fungovať?
Foto: TASR
Popis: Šéfka AfD Frauke Petryová
reklama

Popularita nemeckej protiimigračnej a euroskeptickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) je už niekoľko mesiacov na vzostupe, čo koniec koncov aj potvrdili  regionálne voľby v rámci nemeckých spolkových štátov, kde dosiahla AfD niekoľko prenikavých volebných výsledkov.

Aj preto žiari hviezda líderky strany Frauke Petryovej čoraz jasnejšie. Mladá politička navštívila v posledných dňoch Rusko, kde sa v Moskve stretla o. i. aj s predsedom Štátnej dumy Vjačeslavom Volodinom, respektíve jeho zástupcom Pjotrom Tojstojom.

Dostavil sa aj známy nacionalista Vladimir Žirinovskij.

Ako povedal portálu Deutsche Welle šéf Centra nemeckých štúdií Vladislav Belov, ruský záujem o stranu typu AfD je pochopiteľný.

„Je logické, že členovia Dumy sa snažia zistiť, čo môže pre nich AfD v budúcnosti urobiť. Rovnako tak má však Moskva záujem o lepšie pochopenie ruskej politiky vonku. To je niečo, čo už dlhšie našej krajine chýba, keďže Rusko je vnímané najmä cez ´priezor´ stereotypov,“ vysvetlil Belov.

AfD ako jedna z mála strán v Nemecku podporuje užšie bilaterálne väzby, na čom nič nezmenila ani ruská anexia Krymu. Rovnako tak politici AfD sa netaja nadštandardnými vzťahmi so svojimi ruskými kolegami.

„Aj stranícky manifest (AfD) vyhlasuje, že európska bezpečnosť nemôže byť garantovaná bez účasti Ruska,“ píše sa tiež v predmetnom článku.

Pravicová euroskeptická strana má pritom aj blízko k rakúskej partaji FPÖ, ktorá v decembri 2016 podpísala päťročnú zmluvu o spolupráci s prokremeľskou stranou Jednotné Rusko. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mr
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Šichtařová: Peniaze všetkým. Z helikoptér. Úplné šialenstvo

23:59 Šichtařová: Peniaze všetkým. Z helikoptér. Úplné šialenstvo

Ekonómka Markéta Šichtařová sa vo svojom blogu na serveri iDNES.cz zameriava na to, že je nová doba.…